- 🪶 Які зараз діють правила перетину дитиною кордону?
- 🪶 Як було до війни?
- 🪶 Спрощення порядку виїзду з дітьми у воєнний час
- 🪶 Як батькові заборонити вивезення дитини із країни?
- 🪶 Варіант 1. Отримання рішення суду.
- 🪶 Варіант 2. Письмове звернення до Адміністрації Держприкордонслужби.
Війна зруйнувала тисячі доль. Величезна кількість українських батьків зараз вимушено перебуває у розлуці зі своїми дітьми. І це добре, якщо розлука тимчасова та сталася за згодою обох батьків. На жаль, чимало батьків після введення воєнного стану опинилися у ситуації, коли їхніх дітей вивезли за кордон без жодного дозволу та згоди. Займатися пошуком, а потім боротися за повернення дитини буде дуже складно. Таких ситуацій краще не допускати.
Юристи та адвокати Одеського Центру Сімейного Права вирішили докладно розібрати питання виїзду дитини за кордон із одним з батьків у період дії воєнного стану. Які реально діючі інструменти може використовувати батько, щоб запобігти вивезенню дитини матір’ю чи іншими родичами за кордон? Читайте наш матеріал до кінця, щоб отримати відповіді!
Які зараз діють правила перетину дитиною кордону?
Найважливіше! На весь період дії воєнного стану необхідність отримувати від другого з батьків (усиновлювача, піклувальника) нотаріально завірений дозвіл на виїзд дітей до 16 років скасували.
Основні правила виїзду:
1) наявність у дитини документа, що засвідчує особу, це може бути:
– внутрішній чи закордонний паспорт громадянина України;
– свідоцтво про народження;
2) супровід дорослого, якщо дитина не досягла 16-ти років, це може бути:
– мати чи батько;
– родич: бабуся, дідусь, повнолітній брат чи сестра, мачуха чи вітчим – за наявності документа, що підтверджує родинний зв’язок із дитиною;
– уповноважена одним із батьків особа – за наявності письмової заяви, засвідченої органом опіки та піклування.
До відома! Згідно зі статтею 313 ЦК України, самостійно (без супроводу) країну можна покинути лише після досягнення віку 16 років.
Як було до війни?
Без згоди другого з батьків кордон для дитини був відкритий лише за наявності певних підстав:
- Другий з батьків – не громадянин України (іноземець або апатрид – особа без громадянства), цей факт підтверджується записом у свідоцтві про народження дитини.
- Дитина – не громадянин України, дітей, зареєстрованих в інших державах, Україна не має підстав затримувати.
- Другий з батьків вибув на ПМП в іншу державу, про що є відповідні відомості у міграційної служби – було зроблено запис у паспорті про вибуття та/або позначку про постановку на консульський облік у країні перебування.
- Другий з батьків помер, зник безвісти, позбавлений батьківських прав – за таких обставин для проходження паспортного контролю надається відповідне свідоцтво про смерть або рішення суду (оригінал чи нотаріально завірена копія).
- Дитину виховує одинока мати – у графі «батько» свідоцтва про народження стоїть почерк.
- У другого з батьків накопичилася заборгованість із виплати аліментів за чотири і більше місяця, цей факт підтверджується довідкою від державного або приватного виконавця.
- За результатами судового розгляду суд виніс відповідне рішення про дозвіл на виїзд неповнолітньої особи без згоди/супроводу другого з батьків.
До відома! З 2019-го став можливим виїзд дитини за кордон без отримання згоди від другого з батьків за таких умов:
- строк поїздки не перевищує одного місяця;
- дитина проживає з одним з батьків постійно – це підтверджується документом з органу опіки або рішенням суду;
- той з батьків, з яким проживає дитина, повідомляє іншого з батьків про плани поїздки.
Спрощення порядку виїзду з дітьми у воєнний час
В умовах, коли тисячі людей були змушені буквально блискавично приймати рішення про евакуацію для порятунку життя, вимагати дотримання бюрократичних процедур неможливо. Тисячі чоловіків-батьків були мобілізовані та вступили до лав ЗСУ, багато хто пішов у територіальну оборону. Жінки з дітьми масово переміщалися із зон бойових дій у тил або за кордон.
Уряд не міг залишити без змін процедуру оформлення згоди на виїзд дитини за кордон від другого з батьків, оскільки це поставило б під загрозу життю величезної кількості дітей. Однак спрощення процедури поряд з великою користю спричинило деякі негативні наслідки – права чималої кількості батьків, а також самих дітей порушуються.
До відома! Якщо між батьками до війни точився спір, була присутня особиста неприязнь, для матері дитини спрощення процедури виїзду стало вдалим збігом обставин, щоб насолити колишньому чоловікові або партнерові. У ряді випадків виїзд планувався давно, і жінка лише чекала на сприятливу ситуацію.
Фахівці ОЦСП рекомендують батькам, з якими діти не проживають, тримати ситуацію з виїздом за кордон під контролем. Особливо, якщо з колишньою дружиною точиться спір. Деякі запобіжні заходи допоможуть уникнути самовільного вивезення дитини за межі України. Про ці заходи ми розповімо нижче.
Як батькові заборонити вивезення дитини із країни?
За словами представників Державної прикордонної служби, в усній формі таку заборону накласти неможливо. Тобто якщо зателефонувати та пояснити ситуацію співробітникам служби, цим нічого досягти не вдасться. Ефективних варіантів дій можна використовувати два (який саме з них залежить від ситуації):
Варіант 1. Отримання рішення суду.
У своїх діях та рішеннях Держприкордонслужба керується Порядком, затвердженим Постановою Кабміну №280 від 17.04.2013. У пункті 5 Порядку йдеться про тимчасове обмеження у праві виїзду з України за рішенням слідчого судді, суду.
До Адміністрації Держприкордонслужби може надійти судове рішення щодо тимчасового обмеження дитини у праві перетину кордону України. Відповідна інформація вноситься до баз даних. За таких обставин прикордонники вживатимуть усіх передбачених законом заходів щодо недопущення виїзду дитини за межі України.
Варіант 2. Письмове звернення до Адміністрації Держприкордонслужби.
Батько може звернутися до Держприкордонслужби із заявою, надіславши її офлайн або електронною поштою:
- адреса Адміністрації Держприкордонслужби: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26 (громадська приймальня – вул. Володимирська, 30);
- e-mail: zvernennia@dpsu.gov.ua.
У заяві слід:
- обґрунтувати той факт, що виїзд за кордон може нашкодити дитині, поставити під загрозу її безпеку, суперечить її інтересам;
- коректно оформити дані про адресата та заявника – звертатися варто безпосередньо на ім’я голови Держприкордонслужби, про себе вказати:
- ПІБ;
- повну адресу проживання.
Важливо! Заяву необхідно підкріпити – додати нотаріально засвідчений документ щодо неузгодження виїзду дитини за кордон одним із батьків. Також бажано додати документи, що підтверджують родинний зв’язок, інші важливі обставини.
Якщо після прочитаного у вас виникли запитання або ви не впевнені у своїх можливостях зупинити виїзд дитини за кордон, звертайтесь до ОЦСП – ми вам допоможемо!