Хто з чоловіків має право виїхати з України під час воєнного стану?

Після того, як Україна вступила у війну, 3 березня парламент затвердив Указ Президента №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022. У тексті документа йдеться про те, що мобілізації підлягають усі чоловіки з українським громадянством віком 18-60 років.

Чоловіки призовного віку повинні з’явитися на виклик для постановки на військовий облік, ними не може перетинатися державний кордон.

Однак для деяких категорій чоловіків виїзд з України як виняток можливий. Пропонуємо вашій увазі роз’яснення юристів Одеського Центру Сімейного Права .

Хто з чоловіків має право виїхати з України під час воєнного стану?

Яким категоріям чоловіків дозволяється перетинати кордон у період війни?

Відповідь на це питання міститься у ст.23 закону №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, а також в інформаційній довідці Державної прикордонної служби на офіційній сторінці у Facebook від 19 березня 2022 року.

Важливо! Категорії чоловіків, на яких не розповсюджується заборона на виїзд:

  1. з довідкою про непридатність до військової служби;

  2. з інвалідністю І та ІІ групи з відповідним посвідченням;

  3. за наявності на утриманні 3-х і більше дітей до 18-ти років (з 2-ма дітьми та вагітною дружиною – коли термін вагітності від 35 тижнів);

  4. самостійно виховують дитину/  дітей до 18-ти років, які утримують дитину/ дітей до 23 років з інвалідністю;

  5. усиновлювачі, опікуни та піклувальники дітей до 18-ти років;

  6. що забезпечують постійно догляд особі, яка її потребує, і за відсутності інших осіб, здатних здійснювати подібний догляд;

  7. за наявності близьких родичів, загиблих чи зниклих безвісти під час АТО;

  8. студенти, слухачі, аспіранти, докторанти іноземних вузів – денна форма навчання;

  9. особи з ПМП іноземної держави;

  10. із посвідченням про відстрочку від призову;

  11. водії, заброньовані для перевезення гуманітарного вантажу та для потреб ЗСУ;

  12. військовослужбовці, державні службовці у передбачених законом випадках.

*перелік не є повним.

До відома!

Питання перетину кордону врегульовано Правилами перетину державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року.

Категорії чоловіків, які підлягають перетину кордону, постійно уточнюються. З початку війни та станом на день написання цієї статті зміни вносилися 5 разів.

Відповідальність

За незаконне перетин кордону, станом на день написання статті, передбачено лише адміністративну відповідальність (стаття 204-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, термін притягнення до відповідальності становить 3 місяці з моменту правопорушення).

Наразі вживаються спроби криміналізувати це правопорушення. Однак, звертаємо увагу, що в даному випадку закон зворотної сили не матиме, тобто, якщо дане діяння таки криміналізують (у чому ми сумніваємося), роздягатися закон буде на тих, хто “незаконно виїхав” після набрання чинності законом.

НЕзаконність обмежень

Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування … право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом .

Порядок здійснення права громадян України на виїзд із України, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд із України регулює Закон України “Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України”.

Правила перетину державного кордону громадянами України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України, не є законом.

Отже, законодавством не передбачено заборони на перетин кордону особами чоловічої статі від 18 до 60 років під час військового становища, разом з цим у резервістів та військовозобов’язаних кореспондується обов’язок з’явитися у військкомат для проведення мобілізації (проте це питання заслуговує на окрему статтю).

Як розуміти формулювання «троє та більше дітей на утриманні»?

У нашій країні поширена практика, коли діти виховуються парами, які офіційно не оформили шлюб, більше – чоловік не записується батьком у свідоцтві про народження. Такий чоловік правом на перетин кордону скористатися не може, оскільки доказів перебування у нього на утриманні трьох дітей немає.

Важливо! Формулювання «троє і більше дітей на утриманні» у батька має на увазі:

  • дані про батьківство внесено до свідоцтв про народження;

  • якщо чоловік не проживає зі своїми дітьми, то сплачує на них аліменти (слід підтвердити відсутність заборгованості за аліментами розрахунком/довідкою виконавця);

  • окрім своїх двох дітей чоловік усиновив дитину своєї дружини, що підтверджується документально.

Що мається на увазі під самостійним вихованням чоловіком дитини?

На наш погляд підтверджувати цю обставину буде рішення (розпорядження) органу опіки та піклування чи суду.

Крім того, на звільнення від мобілізації з правом перетину кордону чоловік може претендувати у тому випадку, якщо мати дитини:

  • померла;

  • була позбавлена батьківських прав;

  • відмовилася забрати дитину з пологового будинку (що є підставою для позбавлення батьківських прав).

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи