ЯК ЗБІЛЬШИТИ РОЗМІР АЛІМЕНТІВ НА ДИТИНИ?

Отримуєте аліменти за рішенням суду , але їх розмір мізерний і не покриває і малу частину витрат на дитину?

Не забувайте, що Сімейний кодекс передбачає можливість переглянути їхній розмір. При цьому можна не лише збільшити суму виплат, а й змінити порядок стягнення. Якщо Ви отримуєте аліменти в частині доходу боржника, їх можна змінити на тверду грошову суму і навпаки.

ЯК ЗБІЛЬШИТИ РОЗМІР АЛІМЕНТІВ НА ДИТИНИ?

Усі ці питання вирішуються у судовому порядку, і про особливості розгляду таких справ поговоримо нижче.

Коли можна збільшити розмір аліментів?

Ст.192 Сімейного кодексу України говорить про те, що розмір аліментів, встановлений судом чи договором, може бути згодом переглянуто. Вона містить деякі підстави для зменшення/збільшення розміру аліментів. Але оскільки перелік цих обставин є не вичерпним, можна умовно виділити такі підстави, за яких є шанс отримати позитивне рішення про збільшення розміру аліментів.

  • матеріальне становище платника аліментів значно поліпшилося проти тим, що було на момент винесення рішення (наприклад, безробітний влаштувався добре оплачувану работу);
  • змінилася кількість осіб, які перебувають на утриманні у платника або одержувача аліментів (наприклад, батько платив аліменти на дитину від першого шлюбу, а той досяг повноліття, у одержувача аліментів мати отримала інвалідність і перебуває на її утриманні).
  • зросли витрати на дитину і це пов’язано з погіршенням її стану здоров’я, появою обставин, що вимагають додаткових коштів (платне навчання, участь у змаганнях тощо).
  • змінилося сімейне становище однієї зі сторін.

ВАЖЛИВО ЗАПАМ’ЯТАТИ:

  • обставини, на які Ви посилатиметеся як на підставу для збільшення розміру аліментів, потребують підтвердження доказами. Тому, якщо Ви передбачите їхнє виникнення, готуватися до процесу потрібно заздалегідь (збирати чеки, квитанції про витрати на дітей, у тому числі).
  • зорієнтуйтеся, наскільки Ви хочете збільшити розмір аліментів та проаналізуйте, якими доказами зможете підкріпити свої вимоги.

Зауважимо, що до перегляду підлягають аліменти, які стягуються або за рішенням суду, або за договором про утримання дитини. Уточнимо деякі нюанси:

Стягнення проводиться на підставі судового рішення .

Звертаючись до суду з позовом про збільшення розміру аліментів, обов’язково слід долучити до нього копію такого рішення та послатися на обставини, що існували на час винесення рішення суду. У позовній заяві детально слід розписати, які обставини змінилися, та довести, що вони дають Вам право просити суд збільшити розмір аліментів.

Виплата аліментів провадиться на підставі нотаріального договору.

Тут слід бути уважним та переглянути зміст договору. У договорі може бути прописано, що зміна розміру аліментів проводиться шляхом укладання додаткової угоди до договору та можлива за наявності певних обставин. Наприклад, укладаючи договір, батько й мати передбачили, що аліменти може бути збільшено, якщо в дитини погіршиться зір. Мати повідомляє про погіршення батька і пред’являє медичний висновок, озвучує додаткові витрати та пропонує укласти додаткову угоду та визначити новий розмір аліментів. Батько відмовляється, мати подає до суду.

Ще один приклад:

Аліменти на одну дитину за рішенням суду з 2004 року стягуються у розмірі 700 грн. Актуальність ця сума втратила давно, індексація не проводиться, а виплат цих замало забезпечення дитини. Дитині 11 років.

Що каже закон? До 2017 року мінімальний розмір аліментів становив 30% прожиткового мінімуму на одну дитину відповідного віку. У липні 2017 року ця цифра змінилася, і тепер аліменти не можуть бути меншими за 50% прожиткового мінімуму.

Станом на 01.08.2020 р. прожитковий мінімум для дитини віком від 6 до 18 років становить 2318 грн.

Таким чином, 50% цієї суми дорівнює 1159 грн. Саме такою має бути мінімальна межа розміру аліментів у наведеному випадку.

Чи має мати право звернутися до суду із заявою про збільшення розміру аліментів – безперечно!

Збільшення аліментів – з чого розпочати?

Перше, що потрібно зробити – проаналізувати витрати на дитину та якою мірою вони покриваються аліментними виплатами. Якщо очевидно, що витрати в рази перевищують розмір аліментів, потрібно подумати про зміну цього розміру. При цьому врахуйте, що будь-які великі витрати на дитину мають бути обґрунтованими та необхідними. Якщо кожні півроку Ви змінюєте дитині мобільний телефон на сучасніший, що потребує значних вкладень, навряд чи суд вважатиме важливими такі витрати.

Далі необхідно оцінити матеріальне та сімейне становище другої сторони – платника аліментів. Врахуйте, чи є в нього ще діти, непрацездатні батьки, наскільки високі його заробітки, який стан його здоров’я, чи купувалося дороге майно. Краще володіти цією інформацією перед зверненням до суду, аніж отримати у процесі судового розгляду активну та обґрунтовану позицію опору боржника.

Ну і не забувайте про доказову базу, тому що слова, які не підкріплені документами, жодної сили не мають і отримати позитивне рішення суду Вам не допоможуть.

Які документи знадобляться?

Перш ніж йти до суду, потрібно добре підготуватися. У суді Вам не дадуть зразка заяви та перелік документів, це справа адвоката, з якою Вам належить працювати. В Одесі спеціалізуються з сімейних спорів адвокати ОЦСП (Одеського центру сімейного права), і їхня практика в цьому напрямі дуже велика та успішна.

Головним документом, який підготує адвокат – позовна заява.

До позовної заяви про збільшення аліментів додається ряд інших документів, якими Ви доводите свої вимоги. Якщо узагальнити, то від Вас буде потрібно:

    • документ, що засвідчує особу (паспорт).
    • ідентифікаційний код (Ваш та платника аліментів – за наявності).
    • документи про укладення шлюбу або його розірвання (свідоцтва, рішення суду).
    • свідоцтво народження дитини.
  • рішення суду, на виконання якого стягуються аліменти чи договір про утримання дитини.
  • довідка про склад сім’ї.
  • документи про прибутки.

Зазначені документи подаються у копіях, зокрема робиться екземпляр для іншої сторони.

* Окремо винесемо документи, що підтверджують зміну обставин (медичні висновки, свідоцтва, довідки, чеки тощо).

** Якщо у Вас немає можливості отримати документи, які мають значення для справи, адвокат зробить відповідні адвокатські запити. Вимагати їх також можна, подавши до суду клопотання, в якому вказати, де знаходяться ці документи, та які обставини вони можуть підтвердити.

Наприклад, при ухваленні рішення про стягнення аліментів у платника була інвалідність 3 групи. Вам стало відомо, що зараз боржник не є особою з інвалідністю, але отримати документи про його стан здоров’я неможливо. У клопотанні Ви вказуєте це, і суд зажадає їх.

Чи потрібний адвокат у таких справах?

Відразу зазначимо, що платники аліментів найчастіше ревно ставляться до процесу їхнього збільшення. Багато хто намагається навпаки зменшити їх, а якщо одержувач ініціює процес збільшення розміру – всіляко відстоює колишній розмір. Тому за допомогою адвоката Ви почуватиметеся впевненіше, і Вас не застануть зненацька дії другої сторони.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи