Виплати пенсіонерам, які не мають стажу для пенсії

Кожна особа передпенсійного віку цікавиться своєю долею – чи матиме право на пенсію, який її розмір і чи забезпечить він собі гідну старість.

Пенсійна реформа в Україні зруйнувала плани багатьох громадян щодо виходу на пенсію, значно підвищивши страховий стаж, необхідний для її призначення. Особам, страхового стажу яких мало, держава запропонувало тимчасову допомогу. Термін надання її закінчується 21.12.2020 року. Для її призначення потрібно дотриматись певної процедури, і далеко не кожен потенційний пенсіонер матиме право на цю допомогу.

Головні умови:

  • мінімальний страховий стаж – 15 років;
  • виплата соціальної допомоги можлива досі, коли громадянин досягне пенсійного віку, встановленого законом.

Які документи необхідні для призначення допомоги?

Порядок призначення соціальної допомоги регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1098, у ній прописано умови оформлення виплати, її розміри.

Якщо виплатою пенсій займається пенсійний фонд, то оформляти тимчасову допомогу необхідно в управлінні соціального захисту за місцем реєстрації або за місцем проживання.

Потенційним пенсіонером подаються такі обов’язкові документи:

  • заяву про призначення викопу паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного коду (наявність оригіналів є обов’язковою);
  • довідка форми ОК-5 (у ній вказано страховий стаж особи, одержати її можна в управлінні пенсійного фонду);
  • документ із місця реєстрації/проживання;
  • декларація про прибутки за останні 6 місяців. У ній зазначаються доходи заявника та членів його сім’ї. Такими вважаються: – подружжя, у тому числі особи без реєстрації шлюбу, але проживає однією сім’єю; – Діти, у тому числі повнолітні до 23 років, але які є студентами без власних сімей;
  • розрахунковий рахунок, на який проводитиметься зарахування коштів;
  • довідка з управління соцзахисту за місцем реєстрації про неотримання тимчасової допомоги (подається особами, які оформлюють допомогу не за місцем реєстрації).

У які терміни слід звернутися до УСЗН?

Строк звернення по тимчасову допомогу починає обчислюватися після досягнення особою пенсійного віку, зазначеного у ст.26 Закону №2462, точніше – з наступного дня. 90 днів дається громадянам на те, щоб подати документи до управління соціального захисту. Якщо пенсіонер уклався у ці терміни, допомогу йому буде призначено із зазначеної дати. Якщо ж запізнився – призначення допомоги відбувається з дати звернення до УСЗН.

Після розгляду поданих документів (максимум 10 днів), соцзабез приймає рішення – призначити виплату допомоги або відмовити у її призначенні. Якщо посібник не призначено – протягом п’яти днів чекайте на відповідне повідомлення.

Який розмір тимчасової допомоги пенсіонерам?

Якщо дохід одного члена сім’ї менший за прожитковий мінімум, є перспективи отримання тимчасової допомоги. Як розрахувати розмір допомоги розглянемо нижче – він становитиме різницю між доходом на одну особу та прожитковим мінімумом.

Приклад:

Щомісячний доход на одного члена сім’ї – 920 грн.

ПМ на 1 грудня 2018 р. – 1497 грн.

Допомога становитиме – 557 грн. (1497 – 920).

Оскільки розмір прожиткового мінімуму затверджується законом «Про державний бюджет» щороку, вихідна цифра змінюватиметься.

Так станом на 1 грудня 2018 року ПМ становить 1497 грн., відповідно розмір соціальної допомоги не може бути більшим за зазначену суму.

Виплата тимчасової допомоги пенсіонерам здійснюється у такому самому порядку, як і інших видів допомоги, пенсій через відділення поштового зв’язку або на банківський рахунок (на вибір одержувача).

Чи потрібно звертатися по перерахунок допомоги?

Оскільки декларація про доходи подається за 6 місяців, кожні півроку розмір допомоги переглядається. У певних випадках громадяни повинні подати додатково нові документи до УСЗН, при зміні розміру ПМ перерахунок допомоги проводиться автоматично.

Потрібен звернення особи

Звернення до УСЗН не потрібно

Змінився сімейний стан, рівень доходу сім’ї – повідомити протягом 10 днів

Змінився розмір прожиткового мінімуму

Хто не може розраховувати на соціальну допомогу пенсіонерам?

Як говорилося раніше, коло одержувачів допомоги серед тих, у кого не вистачає страхового стажу, обмежене. Ці обмеження встановлені Постановою КМУ №1098 від 27 грудня 2017 року.

Права на тимчасову допомогу не мають:

– працюючі громадяни, котрі займаються підприємницької чи інший діяльністю, яка дає доходы;

– особи, які отримують державну чи соціальну пенсію;

– особи, місячний дохід кожного члена сім’ї якого вищий, ніж прожитковий мінімум для непрацездатних громадян;

– заявники, які за рік перед зверненням за допомогою здійснили придбання на велику суму (що перевищує 50000 грн.). Якщо купівлю здійснено членами сім’ї заявника, допомога також не належить. Купівлею також вважається оплата послуг, наприклад, ремонтних;

– громадяни, які мають у власності кілька квартир, транспортних засобів. Обмеження за житлом не застосовується, якщо кожного члена сім’ї припадає площа менше 21 кв.м.;

– громадяни, які мають нелегальний дохід (від здачі житла в оренду, які працюють без офіційного працевлаштування тощо), якщо ця інформація була виявлена під час проведення вибіркової перевірки.

Виняток становлять сім’ї, у складі яких є особи з інвалідністю. У разі створені під час управління соціального захисту комісії проводять обстеження умов проживання сім’ї. За результатами такого обстеження виноситься висновок та приймається рішення про призначення допомоги чи відмову у призначенні.

Яким би не було рішення, оскаржити його можна у виконком чи судовому порядку.

У яких випадках виплата допомоги припиняється?

Причини припинення виплати тимчасової допомоги пов’язані з обмеженнями, зазначеними вище.

Причина припинення виплати

Момент припинення виплати

Одержувач допомоги помер

З місяця, наступного після смерті

Громадянин почав отримувати пенсію, іншу допомогу

З дати призначення пенсії

Одержувач соціальної допомоги почав працювати, зайнявся підприємницькою діяльністю

З місяця працевлаштування, реєстрації діяльності як ФОП

Виїзд одержувача на постійне місце проживання за межі України

З місяця, наступного за переїздом

Особа не отримувала допомогу на пошті більше 6 місяців

Виплата допомоги автоматично припиняється

Виявлено, що заявник подав неправдиві відомості, внаслідок чого було призначено посібник

З місяця, у якому виявлено зазначені обставини

Чи відновлюється виплата допомоги?

Для того, щоб знову отримувати тимчасову соціальну допомогу, у пенсіонера мають зникнути обставини, що призвели до припинення виплати. Якщо працюючий звільняється, повідомляє про це до органів соціального захисту та подає відповідні документи – виплата поновлюється.

Особам, які без поважних причин не отримували допомоги у відділенні поштового зв’язку, гроші виплачуються за минулий період, але не більш як за 6 місяців.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи