Аліменти на дорослих дітей, які досягли 18 років, але продовжують навчання


  1. 🪶 Як стягнути аліменти на дитину старше 18 років?
  2. 🪶 У якому розмірі суд встановить аліменти на дитини після 18 років?
  3. 🪶 Чи стягуються додаткові витрати на дитину-студента?

Багато хто знає, що право стягнення аліментів мають діти, які не досягли віку повноліття. . Про це, своєю чергою, знають далеко не всі. Право на утримання від батьків мають діти до досягнення віку 23 років.

Чи у всіх випадках батько повинен утримувати дорослу дитину та продовжувати платити? Чи потрібно доводити факт наявності матеріальної спроможності у відповідача? Як реально здійснити стягнення?

У цій статті ми розглянемо проблемні аспекти стягнення аліментів на дорослу дитину в Україні.

Як стягнути аліменти на дитину старше 18 років?

Сімейний кодекс нашої держави встановлює імперативний обов’язок батьків фінансово утримувати своїх неповнолітніх дітей. Тобто платити аліменти на неповнолітніх дітей відповідач зобов’язаний у будь-якому разі, навіть якщо він не має роботи, здоров’я та майна. Повинен і точка. На розмір аліментів впливає безліч факторів (ст. 182 СК), але про це докладніше в іншій статті. Щодо аліментів на дорослих дітей, то Сімейний кодекс України, а саме частина 2 статті 199 СК, передбачає стягнення тільки:

  • у випадку, якщо дитина дійсно продовжує навчання (в університеті чи іншому закладі);
  • у разі, якщо відповідач має матеріальну можливість виплачувати утримання.

Друга умова викликає особливий інтерес. За загальним правилом ст. 60 Цивільного процесуального кодексу, тягар доведення хорошого матеріального становища відповідача лежить на позивачі (його представника).

Такими доказами можуть бути довідки про заробітну плату відповідача, про наявність рухомого та нерухомого майна, договори та контракти, інші відомості.

При цьому позивачем у таких справах може виступати як батько, який проживає з дитиною, так і сама дитина, яка продовжує навчання (ч. 3 ст. 199 СК).

До якого суду звертатися , складати заяву на судовий наказ чи позовну заяву на аліменти?

Передусім звертаємо увагу читача, що навіть у такій відносно нескладній справі як стягнення аліментів на дитину , не варто обходитися без допомоги професійного юриста. Підготовка документів юристом коштує зовсім не дорого, а самодіяльність може призвести до втрачених часів, сил і грошей. все ж таки «лікувати» потім доведеться юристу.

Спрощеного наказного порядку щодо стягнення аліментів на дитину після повноліття законом не передбачено.

У суді необхідно відкривати позовне провадження на підставі позовної заяви про стягнення аліментів на дитину, яка досягла віку 18 років і продовжує навчання. Підсудність визначається за вибором позивача – за місцем реєстрації позивача, або за місцем реєстрації відповідача.

У якому розмірі суд встановить аліменти на дитини після 18 років?

на це питання не може бути простим.

На дорослих дітей не поширюються гарантії держави щодо мінімального розміру аліментів, еквівалентного 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СК).

Законодавство передбачає стягнення у двох формах:

  • в частині від доходу боржника;
  • у твердій грошовій сумі.

Частина 1 ст. 200 СК передбачає також змішану форму стягнення – у твердій грошовій сумі та в частині від доходу одночасно. Тобто бухгалтерія боржника утримує частину від зарплати боржника, після чого боржник зобов’язаний платити ще фіксовану суму. Однак, призначення аліментів у такому розмірі має сенс, лише якщо відповідач офіційно працевлаштований. Якщо аліменти визначено в частині від доходу, а офіційного заробітку у боржника немає, то розмір щомісячного платежу розраховує державний виконавець на основі даних про середній доход за місцем проживання боржника. Цей спосіб не дуже зручний, тому перед поданням позову слід вірно визначитися з формою стягнення аліментів. невизначеності у щомісячному розмірі платежу. Виплачувати та вести облік у такому разі зручніше. здоров’я, матеріальне становище як відповідача, так і самої дитини; наявність у боржника інших утриманців (діти, батьки, чоловіка, інші особи); грошових коштів;

  • доведені стягувачем дорогі витрати боржника на суму понад 160000 грн., якщо боржником не доведено джерело придбання коштів;
  • інші обставини, які мають важливе значення для справи.

Чи стягуються додаткові витрати на дитину-студента?

Законом справедливо визначено, що діти крім аліментів потребують і додаткових витрат. Проте, стаття 185 Сімейного кодексу України, яка передбачає стягнення додаткових витрат на дитину, зумовлених розвитком здібностей останнього, хворобою, каліцтвом тощо, на дані правовідносини не поширюється. Тому додаткові витрати рекомендовано стягувати до досягнення дитиною. повноліття.

З огляду на солідарний обов’язок батьків за утриманням дитини (50/50), судовій практиці відомі випадки, коли один із батьків спеціально оплачував зазначені додаткові витрати (оплата курсів, басейну, контракту в університеті, дорогої операції тощо) .д.) до досягнення дитиною повноліття.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи