Бабусин спадщина. Як оформити?


  1. 🪶 Що для цього потрібно:
  2. 🪶 А що з вкладами у банку?

Зі спадковими справами юристи стикаються досить часто, тому що людина не живе вічно, а після її смерті залишається майно. І не важливо – будинок це, грошовий внесок у банку чи старий човен. Порядок та черговість прийняття спадщини родичами померлого (або сторонніми особами) визначено у Цивільному кодексі України.

Бабусин спадщина. Як оформити?

Розглянемо ситуацію спадкування після смерті бабусі – хто насамперед має право на спадщину.

Якщо бабуся залишила заповіт – питання зрозуміле. Спадкоємець визначений волею померлої і він, якщо не відмовився прийняти спадок, буде його повноправним власником. Якщо ж заповіту немає – всі родичі вишиковуються в чергу. Закон визначив, що претендентами номер один на спадщину є діти та батьки померлого, а також їхній чоловік, якого його пережив (але не колишній чоловік).

Якщо спадкоємці цієї черги відсутні або відмовилися прийняти спадщину – право її прийняти виникає у рідних братів та сестер, а також діда та бабки. Якщо йдеться про смерть старих, то їх дідусів і бабусь, як правило, живими вже немає. А ось рідні тітки та дядьки цілком можуть бути, тому їхній закон відніс до третьої черги спадкування.

Якщо протягом п’яти і більше років до смерті бабусі хтось проживав із нею однією сім’єю, ці особи стають спадкоємцями за відсутності претендентів 1-3 черги. Всі інші, у тому числі й онуки померлого, стають спадкоємцями п’ятої черги, хоча часто онуки для бабусі є найближчими людьми.

А що, якщо частина будинку бабусі належить онукові?

Не виключено, і цілком припустимо, що будинок, де жила бабуся, належав не тільки їй. За життя вона могла «відписати» його частину онуку, який займався приватизацією землі. Тепер бабуся померла, а онук вважає, що першочергове право на частину будинку, що залишилася, належить йому. Цілком можливо, але не завжди.

Що для цього потрібно:

  • наявність заповіту з його ім’я, залишеного бабусею;
  • спадкоємці 1-4 черг відсутні, відмовилися від прийняття спадщини;
  • оформлено договір довічного утримання, згідно з яким онук наглядає за бабусею, а після її смерті отримує її будинок чи інше житло.

У заповіті померлого також може бути відмітка про те, що спадкоємець зобов’язаний не перешкоджати онукові в користуванні успадкованою частиною будинку (заповідальна відмова).

  • спадщина мала отримати батько/мати онука, але перш, ніж його прийняти, останній помер. Тоді онук стає свого роду спадкоємцем першої черги після смерті бабусі і отримує частку, яка належала б його батькові/матері.

Тому завжди рекомендуємо – перевіряйте документи на нерухомість, якщо Ваші родичі похилого віку. За наявності в них друкарських помилок, допущених неточностей за життя власника усунути їх легше.

А що з вкладами у банку?

Порядок та черговість їх успадкування аналогічна до успадкування будинку. Тільки за наявності обумовлених умов онуки можуть претендувати на вклад.

Приклад: Громадянка Н. померла, залишила заповіт, згідно з яким все майно заповідало дочці. Спадщина складається з дому, грошових заощаджень у банку, мотоцикла. У заповіті бабуся обмовила, що, незважаючи на те, що власником буде дочка, онук має право жити в будинку і користуватися мотоциклом. Спадкоємиця повинна забезпечити останньому доступ до будинку і мотоцикла, а також не перешкоджати в користуванні ними.

У цьому випадку спадщина належить дочці померлої, але онук може користуватися нею на законних підставах.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи