Розірвання шлюбу в умовах воєнного стану: окремі проблемні питання


  1. 🪶 Варіанти розірвання шлюбу в Україні у 2023 році
  2. 🪶 Нюанси розірвання шлюбу через РАЦС
  3. 🪶 Як розірвати шлюб через суд?
  4. 🪶 Чи потрібно звертатися до адвоката?

Як це зробити в РАГСі чи суді, якщо ви перебуваєте на окупованих територіях? Ви хочете розірвати шлюб через суд, але ваш чоловік — військовослужбовець? Вам потрібно максимально швидко оформити розлучення, щоб виїхати за кордон? З такими питаннями адвокати стикаються досить часто.

Війна наклала відбиток кожного з нас. І без того високий відсоток розлучень став ще більшим у період дії військового стану. Дія особливого правового режиму не виключає права подружжя розірвати шлюб. Але є певні особливості та складності.

Варіанти розірвання шлюбу в Україні у 2023 році

Порядок розірвання шлюбу, регламентований Сімейним кодексом, залишився без змін і, як і раніше, це можна зробити двома способами:

  1. Шляхом звернення до органів реєстрації актів громадянського стану. Це відбувається за взаємною згодою подружжя за відсутності дітей, які не досягли повнолітнього віку.
  2. Через суд. До суду слід звертатися, якщо один із подружжя не дає згоди на розлучення, його місцезнаходження невідоме, або у чоловіка та дружини є неповнолітні діти.

Нюанси розірвання шлюбу через РАЦС

Розірвання шлюбу через органи реєстрації актів цивільного стану врегульовано статтею 106 Сімейного кодексу України. Порядок простий:

  • подружжя приходить до РАЦС і подає заяву;
  • після закінчення одного місяця складається актовий запис про розірвання шлюбу.

При розлученні під час воєнного стану через органи РАЦС слід враховувати такі особливості:

  1. Заява буде прийнята, якщо подружжя не має неповнолітньої дитини.
  2. Якщо один із подружжя не може фізично бути присутнім в органах реєстрації актів цивільного стану, заяву від імені обох має право подати другий чоловік. Найчастіше нині — це дружина, оскільки чоловік — військовослужбовець. У такій ситуації обов’язково буде потрібна заява від чоловіка, завірена нотаріусом.
  3. Майновий спір не є перешкодою для розірвання шлюбу.
  4. Якщо ви перебуваєте на окупованій території або в місцях, де ведуться активні бойові дії, потрібно звертатися до будь-якого іншого органу реєстрації актів цивільного стану, розташованого на території України.

Адвокати Центру сімейного права в Одесі надають комплексні послуги із розірвання шлюбу онлайн. Ми виконуємо свою роботу дистанційно. Ви заощаджуєте час і отримуєте результат. Високий професіоналізм та лояльні ціни гарантуємо.

Як розірвати шлюб через суд?

Позов про розірвання шлюбу має право подати один із подружжя. За загальними правилами такий позов подається до суду за місцем проживання/реєстрації відповідача.

Розірвання шлюбу в судовому порядку має такі особливості:

  • звернутися з позовом до суду на тимчасово окупованих територіях не можна;
  • позов слід направити до суду, до компетенції якого тимчасово належить розгляд таких справ (повний перелік можна переглянути на сайті Верховного Суду України);
  • за розірвання шлюбу через суд сплачується судовий збір, крім випадків, коли за законом позивач звільнено від сплати такого;
  • підставою для звернення до суду стане незгода чоловіка чи наявність неповнолітньої дитини;
  • форму та зміст позову визначено ЦПК України (у разі порушення встановлених вимог позов залишається без руху, а якщо виправлення не було внесено — повертається позивачу);
  • позовна заява про розірвання шлюбу може бути розглянута у спрощеному порядку (без виклику сторін);
  • шлюб вважається розірваним з моменту набрання рішенням законної сили;
  • звернутися до суду не можна, якщо дружина вагітна, є дитина віком до одного року за винятком випадків, передбачених законом.

Чи потрібно звертатися до адвоката?

В умовах воєнного стану допомога адвоката є дуже актуальною, особливо, якщо ви не можете самостійно подати позов до суду та бути присутнім на судових засіданнях.

В Одеському Центрі сімейного права працюють висококваліфіковані адвокати з багаторічним досвідом. Ми пропонуємо такі послуги:

  • юридичні консультації;
  • підготовку пакету документів для звернення до суду;
  • представництво інтересів у суді;
  • отримання копії рішення суду, який набрав законної сили;
  • юридичне супроводження подружжя під час розірвання шлюбу через органи РАЦС.

Разом з позовом до суду подружжя має право подати договір про те, з ким проживатимуть діти, про сплату аліментів, умови виховання. Ми допоможемо підготувати необхідні документи, щоб розірвання шлюбу не забирало у вас додаткових часів і сил.

Вам потрібна допомога у розірванні шлюбу? З об’єктивних причин ви не можете самостійно представляти свої інтереси та хочете розірвати шлюб онлайн? Ми з радістю допоможемо вам. Для зв’язку з нами вибирайте будь-який оптимальний спосіб. Індивідуальний, компетентний підхід, доступні ціни та абсолютна конфіденційність гарантовані.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи