- 🪶 Чим регулюється порядок видачі обмежувального припису?
- 🪶 Що робити для отримання такого припису?
- 🪶 Ким може бути подана така заява?
- 🪶 Хто вважається заінтересованими особами у такій категорії справ?
- 🪶 Що повинна містити заява про видачу обмежувального припису?
- 🪶 Який порядок розгляду такої категорії справ судом?
- 🪶 Чи може термін дії обмежувального припису бути продовженим?
Захист від домашнього насильства є однією з найважливіших справ сучасного суспільства, оскільки повноцінні та здорові сім’ї надзвичайно важливі для розвитку дійсно демократичної та правової держави в цілому. Крім того, для тих, хто стикається з цією потенційною небезпекою, важливо знати свої права та можливості їх захисту. Однією з ефективних правових заходів запобіганню домашнього насильства є видача обмежувального припису судовими органами влади. В чому і вбачається актуальність даної тематики. А тому у цій статті ми детально розглянемо як правильно подати заяву про видачу обмежувального припису з метою захисту від домашнього насильства.
Чим регулюється порядок видачі обмежувального припису?
Цивільний процесуальний кодекс передбачає, що суди в порядку окремого провадження здійснюють видачу обмежувального припису, а його процедура отримання закріплена у главі 13 ЦПК України про розгляд судом справ про видачу і продовження обмежувального припису розділу 4 про окреме провадження.
Що робити для отримання такого припису?
Щоб розпочати судовий процес розгляду справи для отримання обмежувального припису потрібно подати заяву за фактичним місцем проживання громадянина. Проте, якщо така особа перебуває у спеціальному закладі, який належить до служб підтримки постраждалих громадян від домашнього насильства, то в такому випадку заява подається за місцем розташування цього закладу.
Ким може бути подана така заява?
- громадянином, який постраждав від домашнього насильства, або його представником – у випадках, визначених Законом України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”;
- громадянином, який постраждав від насильства за ознакою статі, або його представником – у випадках, визначених Законом України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”;
- батьками та іншими законними представниками дитини, родичами дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), мачухою або вітчимом дитини, а також органом опіки та піклування в інтересах дитини, яка постраждала від домашнього насильства, – у випадках, визначених Законом України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, або постраждала від насильства за ознакою статі, – у випадках, визначених Законом України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”;
- опікуном, органом опіки та піклування в інтересах недієздатної особи, яка постраждала від домашнього насильства, – у випадках, визначених Законом України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, або постраждала від насильства за ознакою статі, – у випадках, визначених Законом України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.
Хто вважається заінтересованими особами у такій категорії справ?
Заінтересованими особами у справах, пов’язаних з видачею обмежувального припису, є ті громадяни, щодо яких і подана відповідна заява на отримання такого припису. Також це можуть й інші фізичні особи, яких безпосередньо стосується розгляд справи про видачу обмежувального припису, а також державні органи та ОМС, які діють в рамках своєї компетенції.
Що повинна містити заява про видачу обмежувального припису?
У поданій заяві до суду обов’язково повинно бути зазначено:
- повне найменування судового органу до якого подається така заява;
- ПІБ заявника, а також заінтересованої особи, їх фактичне місце проживання чи перебування, поштовий індекс (для офіційних повідомлень та листів через Укрпошту), актуальні номери мобільних телефонів, а також адреси електронної скриньки;
- аргументація обставин, чому суд повинен видати особі обмежувальний припис та документальне підтвердження цих обставин (якщо вони наявні при цьому). Якщо особа не може надати відповідні докази для підтвердження своїх слів, викладених у заяві, то в такому випадку вона може прохати суд у додатковій заяві про витребування таких доказів.
Який порядок розгляду такої категорії справ судом?
Для розгляду вищезазначеної категорії справ повинна бути присутність у суді особи, що подали заяву (заявника), а також заінтересованої особи. Проте у випадку, якщо участь заявника у справі загрожує йому застосуванням відповідного насильства (фізичного, економічного, сексуального, психологічного), то тоді особиста присутність такої особи під час розгляду справи не є необхідною.
Якщо особи були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак під час проведення судового засідання не з’явилися до суду, то за таких обставин останній може розглядати справу без їх участі.
У разі надходження заяви про видачу обмежувального припису суд зобов’язаний протягом 72 годин розглянути таку справу. При цьому розгляд справи відбувається абсолютно безкоштовно, це означає, що заявник не платить судовий збір за звернення до суду. Сплату таких рахунків бере на себе держава.
Якщо суд прийняв рішення про задоволення заяви, то в такому випадку рішення підлягає негайному виконанню. Навіть його оскарження не може зупинити його виконання.
Чи може термін дії обмежувального припису бути продовженим?
Так, звісно. Оскільки за заявою осіб, суд може прийняти рішення про продовження терміну дії такого припису, але не більше 6 місяців після закінчення строку, встановленого рішенням суду.
Про видачу або продовження обмежувального припису суд повинен повідомити протягом наступного дня з моменту ухвалення рішення відповідні підрозділи органів Національної поліції України за фактичним місцем проживання заявника для того, щоб кривдника, який вчиняє домашнє насильство по відношенню до інших осіб взяли на облік. Крім того, суд повинен також повідомити районні державні адміністрації та виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад за місцем проживання (перебування) заявника.
Якщо ви плануєте подати заяву до суду про видачу обмежувального припису і не знаєте як це правильно зробити, то звертайтесь до Одеського центру Сімейного права. Наша фахівці допоможуть вам скласти відповідну заяву із дотриманням всіх законодавчих норм, а також нададуть відповіді на питання, що будуть виникати під час нашої співпраці. Звертайтесь!