Визначення місця проживання дитини

Запишіться на консультацію

Заполните форму и наши специалисты свяжутся с вами в ближайшее время

    Батько чи мати – з ким житиме дитина, якщо батьки розлучилися? Часто це питання виникає між колишнім подружжям, і також часто не знаходить рішення, що призводить до напружених пошуків правди.

    Норми Сімейного кодексу України регулюють стосунки між батьками та дітьми. Незважаючи на те, у шлюбі батько і мати чи ні, вони мають рівні права та обов’язки щодо своїх дітей. Чим менша дитина, тим більш значущим є слово батька у вирішенні цього питання.

    Зокрема ст.160 СК визначає вікові умови, за яких думка дитини враховується та є ключовою.

    Дитина не досягла 10 років – батьки обопільно вирішують, з ким вона проживатиме.

    Вік дитини від 10 до 14 років – батьки і дитина приймають загальне рішення щодо місця проживання (думка дитини повинна бути почута).

    У 14 років думка дитини є ключовою, і вона вирішує з ким залишитися.

    Вік дитини пов’язаний із зрілістю її вирішення, чим старшою вона стає, тим чіткіше може визначити з ким із батьків її життя буде кращим. Але коли дитина маленька і не здатна сформулювати свої потреби та бажання, а батьки не можуть дійти згоди щодо визначення місця її проживання, єдиний шлях – вирішити суперечку в судовому порядку.

    Навіщо потрібно визначити місце проживання дитини, якщо батьки проживають окремо?

    Після того, як подружжя розлучилося, їм належить врегулювати безліч питань, у тому числі й визначити, з ким проживатиме дитина. Вирішення цього питання впливає на ряд супутніх правовідносин, таких як:

    • утримання дитини (буде воно добровільно батьком, що проживає окремо, укладе колишнє подружжя договір про утримання або питання винесуть на розгляд суду);
    • участь у вихованні дитини. Батьки мають право погодити графік зустрічей дитини з батьком/матір’ю, які проживають окремо, а також інші особливості участі у вихованні дитини.

    Крім того, за новим законодавством України, той батько, з яким визначено місце проживання дитини, має право без згоди другого з батьків, виїжджати з дитиною за кордон.

    Процедура визначення місця проживання дитини.

    • за замовчуванням. Шлюб розірваний, дитина залишилася з одним із батьків, а друга самоусунулася від вирішення цього питання. У такому разі не відбувається офіційної фіксації місця проживання дитини.
    • письмовий договір про зміст та виховання дитини, оформлений нотаріально. В даному випадку батьки начебто дійшли згоди, але вирішили закріпити його письмовою домовленістю. У такому договорі прописуються обов’язки та права сторін, обумовлюються дні/години зустрічей з дитиною, особливості проведення з нею свят, розмір виплат, які здійснюватиме той із батьків, що проживає окремо. Нотаріальний договір – це варіант для відповідальних батьків, які свідомо підійшли до такого вирішення питання та мають намір сумлінно виконувати взяті він зобов’язання.
    • звернення до органу опіки та піклування. Передує судовій суперечці про визначення питання з ким житиме дитина.
    • судове врегулювання спору. Ці суперечки є не найпростішими. Причиною розбіжностей і неможливості досягти угоди щодо місця проживання дитини часто є відсутність комунікації між колишнім подружжям. Про особливості судової процедури щодо визначення місця проживання дитини поговоримо нижче.
    Як ми працюємо
    01
    Онлайн консультація
    02
    Попередня оплата
    03
    Отримання необхідних документів
    04
    Підготовка позовної заяви та інших юридичних документів
    05
    Реєстрація справи у суді
    06
    Доплата
    Отримання рішення
    Чому нам довіряють
    Робота на результат
    Наші юристи у сімейних справах націлені лише на позитивний результат. За свідомо програшні справи ми не беремося.
    Спеціалізація у сфері сімейного права

    Ми давно для себе вирішили, що хочемо бути найкращими у своїй галузі — сімейному праві.

    Сьогодні наш Центр впевнено займає лідерство у цьому напрямку, при цьому адвокати Центру захищають інтереси клієнтів не лише в Одеському регіоні, але й по всій Україні, у країнах ближнього зарубіжжя.

    Репутація
    У нашому арсеналі багато «гучних» справ. Але до всіх справ ми ставимося однаково серйозно та відповідально. Незалежно від статусу клієнта та його платоспроможності.
    Доступні ціни
    Завдяки нашій спеціалізації ми поєднуємо високу якість послуг та доступні ціни.
    Розстрочка гонорару
    За деякими категоріями справ можлива оплата частини гонорару після винесення позитивного рішення (гонорар успіху). Ми можемо запропонувати такі умови, тому що впевнені у собі та своїх здібностях.

    На що звернути увагу, звертаючись із заявою до суду?

    Порядок

    Розгляд справи про визначення місця проживання дитини відбувається у позовному провадженні, тому до суду подається позовна заява, яка за формою та змістом має відповідати вимогам процесуального закону.

    Сторони

    Батько, який бажає, щоб дитина проживала з нею, подає до суду позовну заяву та є позивачем. Відповідачем у цій справі виступає той із батьків, який проживатиме окремо від дитини. У справах про визначення місця проживання третьою особою обов’язково залучається орган опіки та піклування, функцією якого є захист прав дитини на судовому провадженні.

    Підсудність

    За цією категорією справ передбачено загальну підсудність – справа розглядається судом, який територіально знаходиться за місцем реєстрації відповідача. Однак, якщо предмет спору пов’язаний з аліментними питаннями (одночасно ініційовано суперечку про стягнення аліментів, їх припинення, зміну розміру тощо), позовна заява може бути подана до суду за місцем реєстрації позивача. Обов’язковою умовою у такому разі є проживання з позивачем малолітньої/неповнолітньої дитини.

    Судовий збір

    За розгляд справи в суді позивачу слід сплатити судовий збір. Оскільки суперечка про визначення місця проживання дитини є суперечкою не майновою, то й ставки судового збору відповідні – 0,4 прожиткові мінімуми на одну працездатну особу. На 01.07.2020 р. ця сума складає 840,80 грн. Сплатити судовий збір можна як у будь-якому відділенні банку, так і на сайті суду, до якого подається позовна заява.

    Порядок звернення

    Позовна заява може бути подана через канцелярію суду або надіслана поштою. Обидва варіанти мають право на існування, та який зручніше – вибирати Вам.

    Подання через канцелярію: – уточніть графік прийому документів до суду; – складіть усі документи згідно з переліком, зазначеним у позовній заяві; – на своєму примірнику позовної заяви попросіть працівника канцелярії поставити відмітку про отримання з обов’язковим зазначенням дати. Датою подання позовної заяви вважається дата, зазначена на штампі документа, що входить (проставляється канцелярією суду).

    Надсилання поштою: – один екземпляр позовної заяви та додатків залиште собі; – відправку робіть рекомендованим листом з повідомленням про вручення або цінним листом з описом вкладення; – чек про надсилання позовної заяви обов’язково зберігати. Датою подання позовної заяви вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі. За 13 значним кодом, зазначеним на чеку про відправку, можна відстежити, коли документи будуть отримані судом.

    Після реєстрації позовної заяви, на сайті суду розміщується інформація про подальше просування справи – якому судді розподілили позов, на коли призначене засідання тощо.

    Докази

    Цивільний процесуальний кодекс передбачає обов’язок сторін довести правомірність своїх вимог, тому, перш ніж звертатися до суду, ретельно підготуйте доказову базу. Якщо Ви хочете, щоб дитина проживала з Вами, і передбачите, що з боку другого з батьків буде опір, зберіть максимум доказів.

    Зверніться до органу опіки та піклування із заявою провести обстеження житлових умов, в яких проживатиме дитина. Обов’язковою умовою буде наявність укладання органу опіки та піклування («висновок органу опіки») про те, що проживання з Вами відповідатиме найкращим інтересам дитини. Виходить цей висновок найчастіше у процесі судової справи.

    Розгляд справи

    Терміни розгляду справи в суді можуть становити кілька місяців (у кращому разі), або затягтися на рік-два (якщо сторони незадоволені рішенням та оскаржують його). При розгляді справи сторони обов’язково дають пояснення, орган опіки та піклування також висловлює свою думку щодо ситуації, що склалася в сім’ї. Залежно від віку дитини та побажань батьків, він також може бути допитаний судом для з’ясування прихильності до того чи іншого батька, його бажання проживати з кимось із них тощо.

    Які документи потрібні для звернення до суду?

    Грамотно та якісно складена позовна заява – це важливо, проте до неї слід додати низку документів, що підтверджують право звернення з позовом щодо визначення місця проживання дитини.

    • паспорти, довідки про присвоєння ідентифікаційного коду сторін;
    • свідоцтво про народження дитини;
    • документи про укладання/розірвання шлюбу;
    • документи про право власності/право користування житлом;
    • документи про працевлаштування (трудова книжка, довідки, показники);
    • Довідка про доходи;
    • акт обстеження житла та укладання органу опіки та піклування.

    *Дані документи подаються у копіях, які засвідчуються шляхом проставлення позначки про те, що копія відповідає оригіналу та підпису позивача. Кількість копій має відповідати числу учасників у справі.

    **Обов’язковою є інформація про те, у кого знаходяться оригінали документів, що подаються.

    ***Якщо якісь документи є важливими для справи, але позивач не має можливості їх подати, вони можуть бути витребовані судом за клопотанням позивача.

    Повний перелік документів формує адвокат на первинній консультації, оскільки кожна справа є індивідуальною.

    Що враховує суд під час розгляду справи

    Під час розгляду справи про визначення місця проживання малолітньої дитини (що не досягла 14 років), до уваги беруться такі фактори, як ставлення батька та матері до виконання своїх батьківських обов’язків, вік дитини, її прихильність до одного чи іншого батька, стан здоров’я дитини та інші обставини, які мають ключове значення.

    Таким чином, позитивний результат у справі можна отримати лише в тому випадку, якщо вищезазначені обставини будуть на Вашу користь.

    Отже, займіться доказом того, що:

    • ви відповідальний батько. Допоможуть у цьому характеристики з місця роботи, з місця навчання дитини (не тільки зі школи, а й із секцій, на які Ви її відводите). Родичі/сусіди/вихователі також можуть допомогти у доведенні, якщо дадуть свідчення в суді.
    • ви можете забезпечити найкращі умови проживання дитини. Обов’язково надайте акт обстеження житлових умов. Якщо у Вас упорядкована двокімнатна квартира, а у відповідача – орендоване житло з антисанітарними умовами – це потрібно зафіксувати.
    • ви маєте достатній рівень доходу, щоб забезпечити дитину всім необхідним. Довідки з місця роботи, інформація про банківські вклади, документи про інші джерела доходу – ще один плюс у Вашу сторону. Також ви краще дбатимете про здоров’я дитини, оскільки відвідуєте з нею поліклініку, лежите з нею в лікарні, що підтверджується відповідними виписками.
    • ваш спосіб життя/звички позитивно впливатимуть на розвиток дитини. Суду більш симпатичний батько, який веде здоровий спосіб життя і прищеплює дитині відповідні звички, ніж регулярно випиваючий і розгульний спосіб життя.

    Якщо Ви відповідач – як бути?

    1. Дитина проживає з Вами, але другий батько хоче забрати її до себе. Добре підготуйтеся до захисту, обов’язково подайте відгук на позов, і подайте докази того, що проживання дитини з Вами відповідає його інтересам.

    2. Розірвання бака сталося нещодавно, обидва батьки претендують на проживання з дитиною, але один з них виявився швидшим. У такому разі раціональним буде подання зустрічної позовної заяви з аналогічними вимогами. Обидві заяви про визначення місця проживання дитини будуть об’єднані в одну справу і розглядатимуться в одному провадженні.

    Визначення місця проживання дитини – чи потрібний адвокат?

    Часто клієнти запитують, чи зможуть вони самостійно впоратися в судовому процесі. Однозначної відповіді немає, бо це залежить від того, наскільки ретельну підготовку проведе друга сторона. Якщо обидва батьки приходять до суду без адвоката, вони є умовно на рівних. Але якщо одна сторона наймає адвоката для повного супроводу справи – чинити опір буде набагато складніше. Тому, звертаючись за правовою допомогою за даною категорією справ, врахуйте можливі варіанти розвитку подій. І запам’ятайте, що чим пізніше Ви звернетеся за допомогою, тим більший обсяг роботи має провести адвокат.

    Спеціалісти Одеського центру сімейного права орієнтовані на досягнення позитивного результату для своїх клієнтів, а сімейні суперечки – наша спеціалізація. Вирішити питання визначення місця проживання дитини з нашими адвокатами Ви зможете швидше та надійніше.

    Необхідні документи
    Для начала работы нам необходимо предоставить сканы или фотографии документов в хорошем качестве
    - обязательно
    - не обязательно, но желательно
    Паспорт, код, документ про реєстрацію заявника
    Паспорт, код, документ про реєстрацію другого з подружжя
    Свідоцтво про шлюб
    Свідоцтво про народження дитини
    Прайс-лист
    Коротка консультація по телефону безкоштовно
    Подробная консультация по телефону/Viber/другому мессенджеру Детальна консультація по телефону/Viber/іншому месенджеру
    Первинна консультація в офісі від 400 грн./40 хв.
    (входить у вартість подальших послуг)
    Вивчення документів от 400 грн
    Погодинна оплата послуг от 1000 грн./60 мин
    Складання документів правового характеру (заяви, клопотання, позовні заяви, відгуки, пояснення тощо) от 500 грн
    Складання апеляційної, касаційної скарги от 2000 грн
    Складання правового висновку адвокатом (в т.ч. для посольств, консульств) от 1800 грн
    Складання договорів от 1000 грн
    Адвокатський запит от 800 грн
    Представництво інтересів у суді чи інших органах от 1000 грн./заседание

    Запишіться на консультацію

    Заполните форму и наши специалисты свяжутся с вами в ближайшее время

      Задати питання   
      Запитання / відповіді
      Наша судова практика
      За 12 років роботи з клієнтами успішно завершили понад 850 процесів.
      Відгуки
      Посмотрите, что говорят о нас клиенты, с которыми мы уже сотрудничали
      Відповіді на питання, що часто ставляться
      Яка вартість консультації юриста?
      400 грн. (включається в ціну послуг).
      Чи можна отримати телефонну консультацію?
      По телефону ви можете поставити конкретне запитання та отримати на нього відповідь або замовити детальну консультацію по телефону на зручний час.
      Які терміни розірвання шлюбу?
      від 1 місяця
      Які строки позбавлення батьківських прав?
      від 2-3 місяців
      Який термін стягнення аліментів?
      від 1 місяця