ПОШУКАННЯ АЛІМЕНТІВ З НЕПРАЦЮВАЛЬНОГО. ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕДУРИ.

Чи впливає статус батька на його обов’язок утримувати дитину? Чи реально стягнути аліменти , якщо батько/мати не працюють? Чи проводяться утримання з допомоги по безробіттю? Багато хто з цих питань часто виникає у того з батьків, який бажає отримувати аліменти, але дохід другого не офіційний, зовсім відсутній або складається тільки з допомоги по безробіттю.

Сімейний кодекс чітко визначив, що утримання дітей до їх повноліття батьками є обов’язковим, і цей обов’язок закріплений у ст.180 Сімейного Кодексу України. Батьки реалізують цей обов’язок у добровільному порядку. Якщо згоди між батьком та матір’ю немає – шляхом виконання рішення суду про стягнення аліментів. Той із батьків, з яким проживає дитина, звертається до суду із заявою про стягнення, другий – є боржником. І не має значення – працює боржник чи ні, його обов’язок утримувати дитину передбачено законом.

Частина від доходу чи тверда грошова сума. Що вибрати?

Розглянемо варіант, коли один із батьків тільки має намір звернутися до суду до другого (не працюючого/безробітного).

Нагадаємо, що до суду можна звернутися двома способами:

1. заяву про видачу судового наказу. Плюси – швидкий термін розгляду. Мінуси – аліменти будуть нараховані у «середньому» розмірі (1/4 частина доходу на одну дитину (2000 – 6000 грн. залежно від регіону України), 1/3 – на двох та ½ на трьох та більше дітей) або у мінімальному розмірі – 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (далі – 1000 грн.). (Приблизно)). У жорсткій грошовій сумі аліменти в такому порядку не стягуються.

2. позовну заяву. Плюси – розмір аліментів, що запитується, визначає позивач, хоч у твердій сумі, хоч у частині від доходу. Мінуси – розгляд справи триватиме довше, необхідно з’являтися у судові засідання.

Тому, перш ніж звертатися до суду, слід отримати повноцінну детальну консультацію адвоката та прорахувати найвигідніший варіант.

На прикладі розглянемо, який розмір аліментів буде нарахований у різних ситуаціях на одну дитину, якщо:

– за рішенням суду розмір аліментів становить ¼ частину доходу;

– за рішенням суду розмір аліментів зазвичай становить 1500-3000 грн.

Статус боржника Аліменти в частині доходу (1/4 частина) Тверда сума
Безробітний з допомогою ¼ від розміру допомоги по безробіттю, але не менше ніж 1000 грн. 1500–3000 грн.
Не працює та не має доходу частина від середньої заробітної плати по регіону, в якому проживає боржник (2000 – 6000 грн. залежно від регіону України) 1500–3000 грн.
Працює, але не офіційно частина від середньої заробітної плати по регіону, в якому проживає боржник (2000 – 6000 грн. залежно від регіону України) 1500–3000 грн.
Працює за кордоном у країні, з якою Україна не має договору про правову допомогу частина від середньої заробітної плати по регіону, в якому проживає боржник (2000 – 6000 грн. залежно від регіону України) 1500–3000 грн.

*Розмір аліментів у жодному разі не може бути меншим за 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Станом на 01.08.2020 р. ця сума складає:

929,50 грн. – для дітей віком до 6 років;

1159,00 грн. – для дітей віком від 6 до 18 років.

Обмовимося одразу, що з «безробітних», які на практиці мають високі доходи та гарне матеріальне становище, можна домогтися стягнення аліментів у твердій грошовій сумі у позовному провадженні. У нашій практиці є випадки стягнення 5-25 тисяч гривень на місяць із «офіційно безробітних». І ці випадки не рідкість та не випадковість у наш час.

Якщо ж людина насправді безробітна і не може заробити собі на життя, розраховувати на високі аліменти не варто.

Плюси твердої грошової суми:

  • одержувач аліментів чітко знає, що кожного місяця йому належить гарантована сума, прописана у рішенні суду.
  • аліменти підлягають індексації.

Плюси аліментів щодо доходу:

– за відсутності заробітку у боржника, розмір аліментів залежатиме від розміру середньої заробітної плати по регіону. У деяких містах та районах України офіційна середня зарплата перевищує позначку 20 000 грн. на місяць (станом на серпень 2020 року). У такому разі неплатник збиратиме борг за аліментами, розмір якого може бути більшим, ніж, якби стягнення проводилося в твердій сумі.

Наприклад, якщо боржник зареєстрований у Києві та за рішенням суду він має сплачувати аліменти на одну дитину у розмірі ¼ частини доходу починаючи з квітня 2020 року.

Боржник не працює і на обліку у службі зайнятості не перебуває, тому за аліментами у нього формуватиметься борг на підставі середньої зарплати по м.Київ. Дані про розмір середньої заробітної плати розміщуються, крім іншого, на сайті Міністерства фінансів. Цей розмір змінюється щомісяця.

У цифрах це виглядає так:

Період Квітень 2020 Травень 2020 Червень 2020
Розмір середньої заробітної плати по м.Київ 15278 грн. 15191 грн. 16393 грн.
Сума аліментів 3819,5 грн. 3797,75 грн. 4098,25 грн.

А тепер, для порівняння, подивимося на розмір аліментів, якщо цей же боржник мешкатиме не в Києві, а в Одесі.

Період Квітень 2020 Травень 2020 Червень 2020
Розмір середньої заробітної плати по Одеській області 9318 грн. 9536 грн. 10537 грн.
Сума аліментів 2329,5 грн. 2384 грн. 2634,25 грн.

Як бачимо, різниця суттєва тому, крім іншого, при зверненні до суду потрібно врахувати місце реєстрації особи, з якої будуть стягуватися аліменти. Зазначимо, що це лише невелика частина корисної інформації, яка вплине на розмір аліментів.

Як отримати консультацію щодо стягнення аліментів?

Одеський центр сімейного права спеціалізується на сімейних спорах, до яких, крім іншого, належать питання аліментного характеру. Але для того, щоб зустріч із спеціалістом ОЦСП пройшла максимально ефективно, бажано до неї підготуватися.

Сформулюйте собі суть проблеми і бажаний результат.

Підготуйте всі наявні документи щодо спору ( укладення/розірвання шлюбу, народження дітей, проживання та працевлаштування другої сторони тощо).

Якщо хочете поставити адвокату низку питань – запишіть їх, щоб не прогаяти важливих моментів.

Зателефонуйте нам, і ми призначимо зустріч на зручний для Вас час, додатково повідомимо які документи потрібно взяти з собою.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи