Пільги та гарантії для членів сімей полонених


  1. 🪶 Які виплати мають право отримувати члени сімей полонених? 
  2. 🪶 Хто має право отримувати грошове забезпечення військовополонених осіб? 
  3. 🪶 Які пільги та гарантії мають право отримувати члени сімей полонених?

Україна на сьогодні активно протистоїть збройній агресії Російської Федерації, яка триває у відкритій фазі із 24 лютого 2022 року. За цей час досить багато військовослужбовців та цивільних осіб потрапило до полону сторони противника через різні життєві ситуації. Для того, щоб підтримувати членів сімей полонених держава створила низку певних гарантій та пільг для них. Однак, не всі близькі родичі військовополонених та цивільних осіб знають про ці пільги та гарантії, що надає наша країна, що в свою чергу призводить до порушення їх законних прав та інтересів. В чому і наявна актуальність даної тематики. А тому у цій статті ми поговоримо про те, які пільги та гарантії існують для членів сімей полонених, при цьому враховуючи чинні положення нормативно-правових актів України. 

Пільги та гарантії для членів сімей полонених

Які виплати мають право отримувати члени сімей полонених? 

Станом на кінець 2023 року в Україні існують наступні виплати для членів сімей полонених, а саме: 

  1. Щорічна державна грошова допомога у розмірі 100 000 гривень. Щоб отримати такі виплати особа повинна звільнитися безпосередньо із полону, а в той період, коли вона знаходиться в полоні, близькі родичі військовополоненого звертаються до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України із відповідною заявою, що повинна бути написана у встановленій формі та таким пакетом документів: 
  • копія документа, що посвідчує особу заявника;
  • довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в документі, що посвідчує особу);
  • письмова документація або будь-які відомості, що дають змогу встановити дійсне перебування особи у полоні сторони противника (Російської Федерації) внаслідок збройної агресії проти України в поточному році;
  • довідка із банківської установи із якої можна встановити реквізити особистого рахунка особи, що був раніше відкритій у цій організації.
  1. Одноразова державна грошова допомога в розмірі 100 000 гривень виплачується членам родини загиблого військовослужбовця, який перебував в полоні або помер протягом року після звільнення, якщо смерть настала внаслідок перебування в місцях несвободи. Щоб отримати цю категорію виплат потрібно також подати написану в установленому порядку заяву із таким пакетом документів:
  • копія документа, що посвідчує особу заявника;
  • довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в документі, що посвідчує особу);
  • копія свідоцтва про смерть;
  • копія довідки, що підтверджує факт смерті особи, яка була звільнена внаслідок обставин, повʼязаних із фактичним місцем її перебування в полоні або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, за формою, що встановлена МОЗ; 
  • довідка із банківської установи із якої можна встановити реквізити особистого рахунка особи, що був раніше відкритій у цій організації.
  1. Члени сім’ї полонених військових мають право на соціальний захист, зокрема за військовослужбовцями зберігається виплата грошового забезпечення. Це означає, що близькі родичі військовослужбовця мають право отримувати заробітну плату та одноразові додаткові виплати з того моменту, коли особа потрапила до полону, і до того часу, коли вона пройшла медичну реабілітацію, якщо в ній є потреба після повернення з полону. 

Варто зазначити, що мають право отримувати виплати, що зазначені вище тільки ті члени сімей військовослужбовців ЗСУ, які не підпадають під вказані критерії, а саме: 

  • якщо військовослужбовці добровільно здалися в полон сторони противника (Російської Федерації); 
  • якщо військовослужбовці самовільно залишили військові частини (місця служби) дезертирували зі ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Важливо! Факт перебування в полоні підтверджується тільки затвердженою довідкою командира військової частини, де фактично проходив службу військовослужбовець ЗСУ. Для того, щоб отримати цю довідку потрібно звертатися у письмову форматі шляхом подання заяви до військової частини військовослужбовця. Крім цього, заява може подаватися безпосередньо як в паперовому форматі (надрукованому за допомогою компʼютерних засобів або написана від руки) , так і в електронному. 

Хто має право отримувати грошове забезпечення військовополонених осіб? 

Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців – дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності – повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства – незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей. 

Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісти відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.

У разі індексації грошового забезпечення, в тому числі додаткового та інших видів грошового забезпечення, військовослужбовців ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів грошове забезпечення членам сімей військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або такі, що вважаються безвісти зниклими, виплачується з урахуванням такої індексації – з дня прийняття рішення про проведення такої індексації. 

Порядок та умови перерахунку розміру грошового забезпечення, в тому числі додаткового та інших видів грошового забезпечення, військовослужбовців ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Які пільги та гарантії мають право отримувати члени сімей полонених?

Законодавство України встановлює чіткий перелік пільг та гарантій, що надаються членам сімей полонених, а саме:

  • Право на виплати грошового забезпечення (соціальний захист) – виплачуються щомісячно або встановлюється одноразова додаткова допомога, або інші види грошової допомоги;
  • Право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, що перебував в полоні;
  • Право на безоплатну психологічну допомогу від державних інституцій;
  • Право на отримання земельної ділянки та допомогу в будівництві, яку зобов’язані надавати в межах визначених законом повноважень органи місцевого самоврядування, якщо батьки та члени сімей військовослужбовців виявили бажання побудувати приватні жилі будинки у разі смерті полоненого військовослужбовця;
  • Члени сімей полонених військовослужбовців забезпечуються путівками до санаторно-курортних закладів з оплатою 50 % їх вартості;
  • Для дітей полонених військовослужбовців передбачено позачерговий прийом у дитячі заклади за місцем проживання;
  • Право на медичне обслуговування у закладах Міністерства оборони України, але при умові, якщо військовослужбовець прослужив ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях та правоохоронних органах не менш як 20 календарних років тощо.

Якщо ви є близьким родичем військовослужбовця або цивільної особи, що потрапили до полону і бажаєте отримувати грошові виплати від держави або мати інші гарантії та пільги, що передбачені чинним законодавством, то в такому випадку звертайтесь до кваліфікованих юристів – Одеського центру сімейного права. Наша команда адвокатів має не тільки багаторічний та практичний досвід роботи у сфері військового права України, а й має ґрунтовні знання в цій галузі, що дозволяє надавати нашим клієнтам тільки якісну допомогу та юридичну підтримку. А тому не зволікайте та звертайтесь саме до нашої компанії!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи