Особливості виконавчого провадження під час воєнного стану


  1. 🪶 Хто виконує судові рішення?
  2. 🪶 Особливості виконання судових рішень у воєнний час
  3. 🪶 Особливості стягнення аліментів
  4. 🪶 ЄС та Україна: як виконуються рішення судів?
  5. 🪶 Ключові особливості примусового виконання судових рішень
  6. 🪶 Процедура виконання судових рішень в Україні
  7. 🪶 Наші послуги з виконавчого провадження

Вже понад рік у нашій країні діє воєнний стан, який передбачає певний правовий режим. Обмежувальні заходи торкнулися виконавчого провадження.

Основним законом, який регулює питання виконання судових рішень в Україні, є Закон «Про виконавче провадження». У квітні 2022 року цей нормативний правовий акт зазнав змін, які торкнулися ключових аспектів виконавчого провадження у період дії воєнного стану. Зокрема змінилися:

  • доступ до автоматизованої системи виконавчих проваджень;
  • стягнення аліментів;
  • звернення стягнення на іпотечне майно.

Особливості виконавчого провадження під час воєнного стану

Якщо ви є стороною виконавчого провадження — стягувачем або боржником, і ви хочете знати, як виконуватиметься рішення суду у 2023 році в Україні, зверніться за консультацією до Центру сімейного права в Одесі. Ми надамо професійну юридичну допомогу за лояльними цінами.

Хто виконує судові рішення?

Як і раніше, виконання судових рішень – це прерогатива державної виконавчої служби та приватних виконавців. Незважаючи на запровадження воєнного стану, у цьому питанні нічого не змінилося.

Стягувач має право самостійно вибрати, до якого виконавця звернутися — державного чи приватного. Але при виборі враховуйте, що приватні виконавці не можуть виконувати в примусовому порядку:

  • рішення суду, стороною в який є держава в особі державних органів, банків тощо;
  • рішення, ухвалені адміністративним судом, Європейським судом з прав людини;
  • рішення, що стосуються державної та комунальної власності;
  • судові акти, що регулюють питання виселення/вселення фізичних осіб;
  • стягнення аліментів.

Особливості виконання судових рішень у воєнний час

З метою забезпечення єдиного доступу виконавців до реєстру виконавчих проваджень, фіксації виконавчих дій в Україні функціонує Автоматизована система виконавчих проваджень (далі – АСВП). Раніше доступ до цієї системи було відкрито не лише для виконавців, а й для фізичних та юридичних осіб. Доступ безкоштовний. Усі бажаючі могли перевірити себе чи інших осіб у реєстрі боржників.

Але із запровадженням воєнного стану в Україні роботу АСВП було зупинено виключно з метою захисту від несанкціонованого доступу та дій з інформацією.

Від початку зупинки роботи АСВП державні та приватні виконавці не могли здійснювати виконавчі дії, але вже у квітні 2022 року доступ був частково відновлений.

Мін’юст видав Наказ, який регулює питання доступу до АСВП у період військового стану, відповідно до якого:

  1. Доступ до АСВП може бути припинено або поновлено виключно адміністратором системи на підставі повідомлення Департаменту державної виконавчої служби.
  2. На територіях, де ведуться активні бойові дії, доступ до системи не надається. Відновлення доступу можливе після завершення бойових дій та припинення тимчасової окупації.
  3. Доступ приватним виконавцям відновлюється, а також надсилається відповідне повідомлення, якщо такий виконавець уклав договір страхування цивільно-правової відповідальності, у нього немає заборгованості по сплаті за користування АСВП, офіс приватного виконавця не розташований у місцях активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях.
  4. Департамент державної виконавчої служби має право провести перевірку з питань здійснення приватним виконавцем діяльності в офісі, відомості про які внесено до Єдиного реєстру.
  5. Доступ сторін виконавчого провадження, як і раніше, можливий. Ви можете ознайомитись з ходом виконавчого провадження та отримати копії необхідних документів у системі.
  6. Ряд норм, що регулюють питання звернення на іпотечне майно, призупинено. Це стосується набуття права власності, реалізації іпотечного майна, виселення громадян з іпотечного житла, продажу іпотечного майна на електронних торгах.

Вам потрібна кваліфікована юридична допомога щодо виконання рішення суду в Україні у 2023 році? Адвокати Одеського Центру сімейного права надають повний спектр послуг за доступними цінами. Записатися на прийом можна на сайті або за допомогою месенджерів.

Особливості стягнення аліментів

Незважаючи на дію воєнного стану, стягнення аліментів провадиться, як раніше, і ніхто не звільнений від виконання своїх зобов’язань за рішенням суду, у тому числі і військовослужбовці.

Але є деякі особливості стягнення аліментів:

  • державні виконавці безперешкодно виконують судові рішення, а також можуть перераховувати кошти, що надійшли на рахунок виконавчої служби, стягувачеві;
  • підприємства, а також інші суб’єкти, які здійснюють утримання аліментів із заробітної плати, стипендії, пенсії, можуть перераховувати гроші безпосередньо стягувачеві, якщо останній вказав реквізити свого рахунку;
  • копію рішення про звернення стягнення на зарплату або інші види виплати можна надсилати безпосередньо роботодавцю боржника;
  • на тимчасово окупованих територіях нові виконавчі провадження не відкриваються;
  • ухилення від сплати аліментів спричиняє нарахування та стягнення неустойки.

ЄС та Україна: як виконуються рішення судів?

Наразі виконання судових рішень, ухвалених в Україні чи в державах-членах Євросоюзу, не відбувається. Взаємодія у цьому питанні розпочнеться лише з вересня 2023 року. Цьому передувала ратифікація Україною Гаазької конвенції, а також встановлення договірних відносин між ЄС та нашою державою.

З 01 вересня 2023 року визнаватимуться та взаємно виконуватимуться наступні рішення:

  • у цивільних справах;
  • у комерційних справах.

Ключові особливості примусового виконання судових рішень

У травні 2023 року набрав чинності закон, що стосується питань примусового виконання судових рішень у період дії воєнного стану.

Під час воєнного стану встановлено такі особливості:

  • приватні виконавці можуть передавати провадження іншим виконавцям, у т. ч. в інший округ, у разі зупинення діяльності;
  • для зупинення діяльності приватного виконавця передбачено спрощений порядок (тільки на підставі заяви);
  • заміна приватного виконавця тимчасово не узгоджується із стягувачем.

Ще одна новина для боржників — фізичних осіб. Можна користуватися грошима, на які накладено арешт, але є нюанси:

  • сума за один місяць не може перевищувати дворазового розміру мінімальної заробітної плати;
  • з арештованого рахунку можна здійснювати видаткові операції, пов’язані зі сплатою податків, зборів.

Процедура виконання судових рішень в Україні

Як і раніше, виконати судове рішення можна двома способами – добровільно чи примусово, тобто шляхом відкриття виконавчого провадження. Якщо стягувач відмовляється добровільно погасити борг, виплачувати аліменти чи виконувати інші зобов’язання, стягувачу необхідно:

  • отримати виконавчий лист у суді;
  • звернутися до виконавчої служби із заявою.

Якщо вам потрібна допомога у виконанні судового рішення, або ви хочете оскаржити дії / бездіяльність державного чи приватного виконавця, зверніться до нас. Гарантуємо професійну допомогу за доступними цінами.

Наші послуги з виконавчого провадження

Ми пропонуємо широкий перелік професійних послуг фізичним та юридичним особам з питань виконання судових рішень. Ви перебуваєте на непідконтрольній Україні території? Ви не знаєте, чи відкрито виконавче провадження? Ви не знаєте, як правильно діяти після набуття чинності судовим рішенням?

З усіх питань ви можете звернутись до нас. У рамках супроводу та представництва інтересів на стадії виконавчого провадження ми пропонуємо клієнтам такі послуги:

  1. Юридичні консультації, у т. ч. онлайн.
  2. Допомога в отриманні виконавчого листа.
  3. Звернення до виконавця із заявою про відкриття виконавчого провадження.
  4. Підготовка документів.
  5. Контроль за виконанням судового рішення.
  6. Підготовка заяв, скарг на дії чи бездіяльність державного чи приватного виконавця.
  7. Ведення переговорів із боржником.
  8. Вжиття заходів, спрямованих на добровільне виконання судового рішення.
  9. Відстрочення виконання судового рішення.
  10. Виконання засвідчувального напису нотаріуса тощо.

Ми гарантуємо:

  • високий професіоналізм;
  • індивідуальний підхід;
  • реальну допомогу, навіть якщо ви перебуваєте за межами України;
  • доступні ціни;
  • абсолютну конфіденційність.

Виконання судового рішення — процедура, яка чітко регламентована законом. Важливо не пропустити встановлені терміни для подання рішення до виконання та виконати всі законодавчі вимоги. У цьому вам допоможуть спеціалісти нашого Центру сімейного права в Одесі. Замовте консультацію прямо зараз. Для зв’язку вибирайте будь-який зручний спосіб. Ми чекаємо на вас і завжди раді допомогти!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи