Аліменти під час війни

До широкомасштабної агресії Російської Федерації з виплатою аліментів в Україні намітилися суттєві зрушення на позитивний бік. Накопичувалося дедалі більше прецедентів притягнення злісних неплатників до відповідальності. Наполегливість та грамотна юридична підтримка забезпечували успішне стягнення аліментів навіть із тих батьків та матерів, які перебували за кордоном. Що змінилося тепер?
Аліменти під час війни
Фахівці Центру сімейного права підготували роз’яснення з усіх основних питань щодо призначення та стягнення аліментів/заборгованості з аліментів у період дії правового режиму воєнного стану. Якщо по суті, то на законодавчому рівні нічого не змінилося, одержувач аліментів має повною мірою всі ті права, які в нього були до війни.

Форс-мажор та аліменти

У деяких платників аліментів виникає спокуса «притягнути за вуха» положення про форс-мажор до боргових зобов’язань щодо аліментів. Насправді, у кредитних правовідносинах боржники справді можуть скористатися форс-мажором, а саме – на якийсь час припинити внесення платежів за кредитом, і за це не нести жодної відповідальності (штрафу та пені не буде). Але боргів за аліментами форс-мажор аж ніяк не стосується!

Важливо! Якщо під час воєнного стану платник аліментів ігнорує свій обов’язок, щодо нього можуть застосовуватися всі передбачені законом види ответственности:

  • штраф 20-50% від заборгованості;
  • пеня у розмірі 1% від заборгованості за кожний день прострочення;
  • арешт банківських рахунків та майна;
  • позбавлення прав водія;
  • адміністративна та навіть кримінальна відповідальність.

Більше того, хоча до закінчення військового стану припиняється звернення на зарплату, пенсію, стипендію та інші види доходу боржника, на аліменти дія цього положення не поширюється.

Особливості призначення аліментів за умов війни

Розглянемо нюанси основних шляхів призначення аліментів:

  • Нотаріальний договір.

Батьки домовляються про розмір, строки та порядок сплати аліментних платежів. Проект такого договору готує адвокат. Як варіант цим фахівцем може бути також надано послугу підготовки проекту договору про відмову від аліментів у разі переоформлення платником власності на дитину.

Зміни у зв’язку з війною: а) працюють не всі нотаріуси; б) нотаріус має право оформляти аліментний договір на звичайному аркуші паперу (з дотриманням низки правил), а не лише на спеціальному бланку.

  • Судовий наказ.

Видається за заявою до суду. При цьому граничний розмір виплат – 10 прожиткових мінімумів на дитину. З 1 липня 2022 року: для дітей до 6-ти років – 22 010 грн, від 6-ти до 18-ти років – 27 440 грн.

Зміни у зв’язку з війною: бойові дії та тимчасова окупація перешкоджають здійсненню правосуддя на деяких територіях, тому територіальна підсудність окремих судів тимчасово змінилася. Щоб правильно визначити, до якого суду звертатись, необхідно знайти відповідь на це юридичне питання на сайті Верховного Суду: https://supreme.court.gov.ua/supreme/gromadyanam/terutor_pidsudnist/ .

  • Вирок суду.

Якщо між батьками є суперечка, то для призначення аліментів необхідно подавати позовну заяву до суду. При цьому раціональним способом економії часу та нервів є залучення адвоката. Аліментні виплати через суд призначаються: а) у твердій грошовій сумі; б) у частці (відсотку) від доходу.

Зміни у зв’язку з війною: під час подання позову слід врахувати можливу зміну територіальної підсудності окремих судів.

Проблеми із виплатою аліментів

Основні складнощі мали місце на початку широкомасштабного вторгнення РФ. Доступ до Автоматизованої системи виконавчого провадження/Єдиного реєстру боржників був тимчасово обмежений. У цей час виконавчі провадження з примусового стягнення аліментів було заблоковано.

Проте державні, а відтак і приватні виконавці (з певними обмеженнями) на підконтрольних Україні територіях відновили свою роботу. Для оптимізації процесу стягнення аліментів поправками до закону «Про виконавче провадження» від 15.03.2022 підприємствам, які здійснюють відрахування аліментних платежів, дозволено перераховувати виплати за заявою одержувача на рахунок, який вказує одержувач.

Питання-відповідь щодо стягнення аліментів у воєнний час:

  • Чи можна отримувати аліменти від військовослужбовця?

Так звичайно. Будь-який військовий сплачує аліменти на загальних підставах. Виплата нараховується за всіма видами фінансового забезпечення. Виняток – виплати, які мають непостійний характер.

  • Як отримати аліменти, якщо чоловік втратив роботу?

У таких випадках аліменти нараховуються, виходячи із середньої зарплати по регіону, в якому проживає платник.

  • Як стягнути аліменти із чоловіка, який поїхав за кордон ще до війни?

Варіантів кілька: а) звернутися до суду тієї країни, де є чоловік; б) надіслати клопотанням до територіального управління юстиції (питання буде вирішено у тому випадку, якщо Україна підписала з іноземною державою відповідний договір); в) одержати рішення суду в Україні, а потім легалізувати його у країні перебування чоловіка. Найкращий варіант допоможе вибрати адвокат.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи