Як правильно діяти у ситуації, якщо військовослужбовець потрапив в полон чи зник безвісти?


  1. 🪶 Куди слід звертатися, якщо військовослужбовець потрапив в полон або вважається зниклим безвісти? 
  2. 🪶 До яких міжнародних органів можна звернутись, якщо військовослужбовець потрапив до полону або вважається безвісти зниклим?
  3. 🪶 Звернення до Міжнародного Комітету Червоного Хреста є ефективним засобом стосовно розшуку військовополоненого чи особи, яка вважається безвісти зниклою? 

Постійні активні бойові дії на території України з 2014 року і до сьогодні говорять про те, що наша країна бореться за свою незалежність проти суворого загарбника Російської Федерації. За цей час багато військовослужбовців, на жаль, потрапили в полон або вважаються такими, що зникли безвісти. Близькі родичі таких сімей постійно перебувають в стресі, адже доля їхнього члена сімʼї невідома та звісно прагнуть повернути військовослужбовця на Батьківщину. А тому актуальність розгляду даної тематики є дуже важливою на сьогодні. У цій статті ми надамо детальну інструкцію, щодо вчинення необхідних дій для розшуку військовослужбовця, який потрапив до полону або вважається безвісти зниклим. 

Як правильно діяти у ситуації, якщо військовослужбовець потрапив в полон чи зник безвісти?

Куди слід звертатися, якщо військовослужбовець потрапив в полон або вважається зниклим безвісти? 

Для початку слід звертатися до компетентних органів України, які займаються розшуком таких осіб або можуть володіти повною інформацією про їх поточне місце розташування. Як правило можна звернутися або за допомогою засобів телефонного звʼязку або за допомогою письмових запитів на офіційні електронні адреси цих органів із вимогою дати на них відповідь. 

Конституція України та Закон України “Про звернення громадян” зобовʼязує державні органи влади надавати письмові відповіді на запити громадян в межах своїх повноважень, а тому можете розраховувати, що лист-відповідь ви точно отримаєте протягом встановленого законодавством терміну. 

Перелік державних компетентних органів до яких слід звертатись у разі потрапляння військовослужбовця до полону або якщо він вважається безвісти зниклим: 

  1. Об’єднаний Центр з пошуку та звільнення полонених при Службі Безпеки України. Об’єднаний Центр діє на підставі Наказу СБУ № 573/152/252 від 8 квітня 2019 року. Основні завдання цього органу включають у себе: ведення обліку осіб, які перебувають у полоні, координацію заходів щодо звільнення незаконно позбавлених волі осіб та здійснення організації переговорного процесу між сторонами. Звернутись ви можете або за контактним номером телефону – +38 067 650 83 32, або надіславши запит на електронну адресу – united.centre.ssu@gmail.com;
  2. Національне інформаційне бюро. Бюро виконує функції Державного підприємства “Український Національний центр розбудови миру”, воно було утворено відповідно до вимог Женевської конвенції про поводження з військовополоненими (1949 року). Однією з його основних задач є ведення реєстру військовополонених та цивільних осіб, які перебувають під контролем держави-агресора (представників її окупаційних сил чи окупаційних адміністрацій). Звернутись ви можете на гарячу лінію – 1648 або за контактним номером телефону – +380 44 287-81-65 (підходить також для дзвінків із інших країн світу, або надіславши запит на електронну адресу – nib.uncp.info@gmail.com;
  3. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Штаб було утворено згідно із постановою КМУ від 11.03.2022 року № 257. Станом на сьогодні він діє під чіткою координацією Головного управління розвідки МОУ. До повноважень штабу віднесено проведення відповідних перемовин щодо обмінів (звільнення) полонених та заручників, а також безпосереднє здійснення цих обмінів на практиці. Головні функції штабу включають: сприяння заходам з виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері поводження з військовополоненими, координація роботи різних державних органів та військових формувань чи громадських об’єднань з питань поводження з військовополоненими, а також визначення шляхів та методів вирішення проблем, пов’язаних із поводженням з військовополоненими. Звернутись ви можете за контактним номером телефону – (044) 428-62-74, або надіславши запит на електронну адресу – contact@gur.gov.ua
  4. Органи Національної поліції. Правоохоронні органи мають повноваження здійснювати розслідування злочинів, які підпадають під ознаки катування та поганого поводження із військовополоненими та порушують норми міжнародного гуманітарного права. Сім’ї військовополонених як потерпілі, можуть звертатися із заявою про злочин до місцевого відділку поліції і вимагати проведення розслідування та встановлення поточного місцезнаходження особи. Положення КПК України передбачають, що після подання потерпілими особами заяви про вчинення злочину, органи поліції повинні розпочати проводити досудове розслідування протягом 24 годин. Юридичним підтвердженням початку досудового розслідування є витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань із вказанням номера кримінального провадження. Отже, коли ви подали заяву про вчинення злочину вам необхідно повторно звернутися до відділу поліції та отримати “на руки” такий витяг, щоб чітко бути впевненим в тому, що кримінальне провадження дійсно відкрито, а слідчі дії будуть проводитись по справі. Також дізнайтесь контактний номер телефону слідчого для моніторингу вчинення всіх необхідних дій в рамках кримінального провадження. 

До яких міжнародних органів можна звернутись, якщо військовослужбовець потрапив до полону або вважається безвісти зниклим?

Якщо ви є близьким родичем військовополоненої чи зниклої безвісти особи, то ви маєте право на звернення до міжнародних інституцій із захисту прав людини із заявою про порушення прав і клопотанням про вжиття цими інституціями процедур швидкого реагування (тимчасових заходів). 

На практиці такими органами можуть бути: 

  • Європейський суд з прав людини. Разом із заявою ви також подаєте інформацію стосовно родича військовополоненого (заявника): ПІБ, дату народження, місце проживання, актуальний номер телефону, електронна пошта; дані щодо особи, яка перебуває в полоні; документацію, що підтверджує звʼязок родича (заявника), котрий звертається до ЄСПЛ від імені потерпілих осіб; докази того факту, що військовополонений може знаходитися в умовах, які загрожують його життю; будь-які інші дані, що підтверджують описані вами факти (до прикладу медична довідка про наявність поранення або захворювання у військовополоненого). Повний пакет документів потрібно надсилати факсом за номером телефону – +33 (0)3 90 21 43 50 або на поштову скриньку за адресою European Court of Human Rights, Strasbourg, Cedex, F-67075, France;
  • Комітет з прав людини ООН. Окрім заяви також потрібно додати документи, які дійсно підтверджують ті факти, що до військовополоненого або особи, яка вважається безвісти зниклою можуть бути застосовані заходи непоправної шкоди (наприклад, катування, мордування, ненадання належної медичної допомоги у разі поранення, побої тощо). Варто зазначити, що заяву та всі документи потрібно писати або англійською, або російською мовами, оскільки вони є офіційними в ООН, бо запити українською мовою розглянуті не будуть. Повний пакет документів потрібно надсилати у форматі WORD на електронну адресу – petitions@ohchr.org

Після розгляду вашої заяви міжнародні органи можуть зобовʼязати країну-агресора вжити відповідних заходів для чіткого встановлення місцезнаходження військовополоненого або особи, що вважається безвісти зниклою, його поточного стану здоровʼя та сприяти звільненню такої особи із полону, а також надати всю цю інформацію заявникам. 

Варто зазначити, що вам слід звертатися тільки до одного міжнародного органу, оскільки якщо ви одначасно звернулись до Європейського суду з прав людини та Комітету з прав людини ООН, то ваші заяви можуть бути не розглянуті, так як вони направлені з одного того самого предмету і підстав. 

Звернення до Міжнародного Комітету Червоного Хреста є ефективним засобом стосовно розшуку військовополоненого чи особи, яка вважається безвісти зниклою? 

Звісно, що так, оскільки на комітет як приватну гуманітарну організацію покладено функції щодо сприяння сторонам конфлікту по захисту прав військовополонених та поліпшення їхнього становища. До прикладу представники МКЧХ можуть мати доступ до постійних місць утримання військовополонених та отримати всю інформацію про військовослужбовців, яких утримує країна-агресор. А тому звернення до МКЧХ є ефективним засобом отримання достовірної інформації щодо того, чи дійсно військовослужбовець перебуває в полоні держави-агресора. 

Крім цього, міжнародне гуманітарне право та положення Женевської конвенції надають право МКЧХ безпосередньо відвідувати всіх військовополонених, де б вони не знаходился під час збройних конфліктів між державами. Це необхідно для того, щоб переконатися чи дійсно сторони конфлікту дотримуються міжнародного гуманітарного права, не застосовуючи катування, побої та тортури до утримуваних осіб та забезпечують їх всім необхідним – їжею, водою, умовами побиту, медичною допомогою тощо. 

Звернутись до Міжнародного Комітету Червоного Хреста можна за електронною адресою – kyi_kyiv@icrc.org, або безпосередньо зателефонувавши на гарячу лінію 0-800-300-155. Також ви можете відвідати веб сторінку бюро Центральної агенції з розшуку (ЦАР) за адресою – https://familylinks.icrc.org/ та заповнити онлайн-форму для реєстрації запиту на розшук військовополоненого і надати свої контактні дані.

У разі виникнення такої ситуації, де військовослужбовець перебуває в полоні або вважається безвісти зниклим, обовʼязково звертайтесь за юридичною допомогою до Одеського центру Сімейного права. Наші адвокати проконсультують вас на рахунок всіх супутніх питань щодо розшуку особи, а також допоможуть звернутися до відповідних державних та міжнародних органів, оскільки ми маємо багаторічний досвід роботи із подібними справами. А тому не зволікайте та звертайтесь саме до нас!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи