Правила оформлення та отримання спадщини в Україні

Якщо ви зіткнулися з оформленням спадщини, вам необхідно запам’ятати найголовніше правило: звернутися до нотаріальної контори для оформлення своїх прав потрібно якомога раніше, але не пізніше шести місяців з дня смерті спадкодавця. Наголошуємо: не через шість місяців, а протягом цих шести місяців.

Відкладати оформлення цього питання у довгий ящик – не найкращий варіант. Така легковажність може загрожувати втратою спадщини назавжди, у тому числі визнанням її затьмаренням.

Законодавство України в цьому сенсі є досить категоричним, а суди не завжди поспішають відновлювати пропущені терміни для оформлення майна.

У цій статті ми розберемося з порядком дій та сформулюємо приблизний перелік документів оформлення спадщини.

Точний перелік необхідних паперів формується індивідуально залежно від вашої ситуації на первинній консультації, оскільки двох однакових ситуацій немає. У всіх людей різне майно та різні правовстановлюючі документи на майно, найчастіше трапляються помилки та невідповідності в іменах чи питаннях права власності, що викликають додаткові труднощі.

 

 

До якого нотаріуса звертатися?

Усі знають, що для складання та подання заяви про прийняття спадщини необхідно звернутися до нотаріуса. Але якого саме нотаріуса необхідно звернутися? Чи можна звернутися до приватного нотаріуса?

Звернутися до державного нотаріуса в держконтор або до приватного нотаріуса – справа смаку, зручності і розміру вашого гаманця. Ви маєте право звернутися до будь-якого нотаріуса в межах нотаріального округу за останнім місцем проживання померлого.

Не всі приватні нотаріуси займаються спадковими справами – це правда, проте ведення справи приватним нотаріусом буде незаперечним плюсом для вас. Як мінімум, ви уникнете багатогодинних стомливих черг у коридорах держконтор та хамства чиновників.

У стандартній ситуації нотаріальну контору необхідно відвідати тричі:

  • перший раз: для складання заяви про прийняття спадщини та визначення списку необхідних документів (свідоцтва РАГСів, документи, довідки тощо), підготовки запитів нотаріуса (до органів реєстрації, банки та ін. установи);
  • вдруге: надання необхідних документів нотаріусу;
  • третій раз: через півроку з моменту смерті спадкодавця, спадкоємець повинен отримати свідоцтво про право на спадщину.

Зразковий список документів для оформлення спадщини в Україні.

Ми рекомендуємо спадкоємцям мати при собі вказаний нижче перелік вже на першому зверненні до фахівця. Це допоможе внести ясність та конкретику у процес наслідування.

  • заповіт (у разі наявності);
  • свідоцтво про смерть;
  • довідка ЖЕКу з останнього місця проживання померлого;
  • довідка форми 1 про склад сім’ї померлого;
  • паспорт та довідка про присвоєння ІПН спадкоємця;
  • докази родинного зв’язку з померлим (свідоцтва органів РАГСу про народження, укладення шлюбу, зміну імені, рішення суду про встановлення факту тощо);
  • документи, що підтверджують право власності на майно померлого (свідоцтво або рішення суду про право власності, договори купівлі-продажу, довічного утримання, дарування, міни, держакт, сертифікат на земельний пай, депозитний договір, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, документи про корпоративні права та ін.);
  • експертний висновок щодо оцінки нерухомості.

Крім цього переліку, нотаріусу необхідно буде вказати про інших спадкоємців відомих заявнику, оскільки інші спадкоємці мають звернутися до обраного вами нотаріуса зі своїми заявами.

Оформлення спадщини у судовому порядку

Ви, напевно, чули формулювання – оформити через суд. Однак це не альтернативний шлях оформлення своїх прав. Оформляти спадщину через суд можливо, якщо з якоїсь причини нотаріус не може закінчити процес оформлення видачею свідоцтва про право на спадщину (проблеми в документах, відсутність запису про право власності в електронному реєстрі, суперечка між спадкоємцями та в інших випадках).

У такому разі вам доведеться оформляти спадок у судовому порядку.

Необхідність надалі зверненні до суду зазвичай визначається фахівцем під час первинної консультації у нотаріуса чи юриста.

Для подання до суду вам знадобиться адвокат у спадкових справах, який надасть необхідну допомогу в оформленні позову або заяви для суду або ведення судової справи. Для звернення до суду знадобляться самі документи, що й для нотаріуса, додатковий перелік визначає адвокат залежно від вашої справи.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи