Розірвання шлюбу у Польщі


  1. 🪶 Як подати на розлучення, перебуваючи у Польщі?
  2. 🪶 Що каже закон?
  3. 🪶 Розлучення у Польщі через консульство
  4. 🪶 Розлучення через український РАЦС
  5. 🪶 Розірвання шлюбу через український суд

Після пандемії COVID-19 ще одним масштабним випробуванням для сімейних стосунків стала війна. Тисячі сімей зараз розділяє відстань та кордон. Жінки та діти змушені були виїхати з країни, а чоловіки та батьки залишилися в Україні. При цьому Польща – головний напрямок, куди попрямували українські біженці. Тому багато правових питань доводиться врегулювати у контексті перебування українців у Польщі.

Як подати на розлучення, перебуваючи у Польщі?

Хоча за статистикою кількість розлучень серед українських громадян у першому півріччі зменшилася вдвічі порівняно з аналогічним періодом минулого року, це не свідчить про зростання цінності шлюбу українців. Скоріш за все, причина криється у побоюванні складнощів при шлюборозлучному процесі в умовах війни.

Проте насправді, розлучення можливе без перешкод у більшості випадків, у тому числі – навіть коли один з подружжя перебуває у Польщі. Ба більше, українські юристи накопичують досвід у розв’язанні таких питань. Якщо раніше розлучення з чоловіком за кордоном практикувалося лише в тому випадку, коли цей чоловік іноземець, то тепер в іноземних державах перебувають самі українці.

Важливо!Фахівці Одеського Центру Сімейного Права пропонують послугу із супроводу розірвання шлюбу для тих, хто зараз перебуває у Польщі. Ми можемо допомогти розлучитися як через РАЦС, так і через суд. Їхати для розлучення в Україну вам не доведеться – вся процедура за нашої підтримки здійснюється дистанційно (онлайн)!

Що каже закон?

Багатьох цікавить питання, чи можна українцям розлучитись у польському суді. І відповідь на це питання міститься у чинних актах міжнародного права. Між Україною та Польщею діє Угода про правову допомогу, підписана 1993-го. У статті 26 цього документа йдеться про таке: «Розірвання шлюбу провадиться відповідно до законодавства тієї країни, громадянами якої є подружжя в даний момент». Відповідно компетенція у справах про розірвання шлюбу належить органам цієї країни.

Важливо! Навіть якщо один із подружжя, громадянин України, проживає в Польщі, польський суд не має компетенції розглядати справу про їхнє розлучення. Громадяни України мають право розірвати шлюб лише за українськими законами і лише у відповідних органах України.

Примітна відмінність між українським та польським законодавством – наявність у нашій країні можливості розірвати шлюб в адміністративному порядку, тобто через РАЦС. У Польщі для розлучення слід звертатися виключно до суду. Ряд нюансів відрізняються і в самій судовій процедурі. Наприклад, у ході судового розгляду вирішується питання про вину кожного з подружжя. Якщо судом буде встановлено провину одного з подружжя, то невинна сторона має право на стягнення аліментів із винуватця розпаду сім’ї.

Розлучення у Польщі через консульство

Не слід забувати про можливість використання найпростішої процедури розлучення в Польщі – можливість реєстрації розірвання шлюбу в консульському підрозділі посольства України. Консульський підрозділ виконує функції РАЦС.

Однак, щоб скористатися можливістю розлучення через консульство, необхідно відповідати низці умов. Саме собою лише проживання в Польщі нічого не вирішує. Скажімо одразу: для більшості жінок, які перебувають у Польщі за Директивою ЄС про тимчасовий захист, такий варіант не підходить. Отже, умови для розірвання шлюбу у консульстві:

  1. хоча один з подружжя має постійне місце проживання у відповідній країні;
  2. знадобиться два особисті візити до цього дипломатичного представництва обома з подружжя (!): перший – для подання спільної заяви про розлучення, другий – для отримання свідоцтва про розірвання шлюбу;
  3. відсутність спільних неповнолітніх дітей та взаємна згода на розлучення (як і для розірвання шлюбу через РАЦС).

Отже, варіант розлучення в консульстві підходить тільки в тому випадку, коли в Польщі перебувають обоє, хоча б один з них має ПМП, у них відсутні діти до 18 років і суперечки щодо перспектив подальшого продовження сімейного життя.

Розлучення через український РАЦС

Якщо один із подружжя залишився в Україні, тоді за дотримання вже згаданих вище умов можна розлучитися через РАЦС. Цей варіант підходить як для українок, які евакуювалися до Польщі під час війни і перебувають тепер під тимчасовим захистом, так і для чоловіків-українців, які працюють у Польщі (якщо їхні дружини в Україні).

Важливо! Ми знову наголошуємо: розірвання шлюбу через РАЦС допускається лише: 1) за відсутності у пари спільних дітей до 18 років; 2) за наявності взаємного бажання розірвати цей шлюб.

За стандартних обставин процедура розлучення через РАЦС досить проста. Однак у зв’язку з перебуванням подружжя у різних країнах завдання ускладнюється. Тому для його успішного вирішення знадобиться сімейний адвокат.

Алгоритм розлучення, коли один із подружжя Польщі, а інший – в Україні, виглядає так:

  1. Дружина (чоловік) у Польщі оформлює та нотаріально засвідчує свою частину заяви на розлучення.
  2. Чоловік (дружина) в Україні може подати загальну заяву до РАЦС.
  3. Через місяць дружина (чоловік) у Польщі оформлює ще одну нотаріальну заяву – на реєстрацію розірвання шлюбу без присутності.
  4. Чоловік (дружина) в Україні йде з цією заявою до РАЦС та отримує свідоцтво про розлучення.

Крім відповідних заяв у РАЦС слід надати паспорти (завірені копії) подружжя, ідентифікаційні коди, свідоцтво про одруження в оригіналі та квитанцію про сплату держ. мита.

До відома! Якщо між подружжям існує майновий спір, розлученню через РАЦС це не перешкоджає. Окремо можна зареєструвати факт розірвання шлюбу, а потім уже подати позов до суду на розподіл майна.

Розірвання шлюбу через український суд

У багатьох випадках це єдиний варіант розірвання шлюбу, коли один із подружжя перебуває в Польщі. Хороша новина полягає в тому, що за наявності адвоката від вас буде потрібно мінімум участі. Тому перший та дуже важливий крок за таких обставин – це консультація для з’ясування нюансів справи та оформлення довіреності на адвоката. Далі фахівець візьме на себе:

  • підготовку та подання позову до суду;
  • участь у судових засіданнях;
  • захист ваших інтересів;
  • отримання рішення суду, на підставі якого можна зареєструвати у РАЦС розірвання шлюбу.

При цьому в рамках одного позову або через ініціювання окремих судових процесів (що ми рекомендуємо) можна вирішити питання поділу майна, визначення місця проживання дітей, виплати аліментів тощо. Наголошуємо: навіть якщо шлюборозлучний процес складатиметься з кількох судових розглядів з різних питань, і навіть якщо все це затягнеться, справу буде супроводжувати сімейний адвокат, а ви зможете й надалі перебувати у Польщі.

Якщо ви розумієте, що історія ваших сімейних стосунків добігає кінця, звертайтеся до нас за консультацією. Наша команда фахівців вам охоче допоможе незалежно від того, де ви перебуваєте, вдома в Україні, в Польщі чи в іншій країні.

Задати питання
Запитання / відповіді
?
Питання від: Анна
29.10.2023
Добрый день,Хочу развестись с мужем из-за измены.и психологического террора.Я живу в Польше с тремя несовершеннолетними детьми,хочу посоветоваться,как это лучше сделать?

Анна, добрый день!

Обращайтесь к нам по нашим телефонам (есть мессенджеры).
Мы организуем всю процедуру сами, чтобы Вы не ездили в Украину и переживали за дело.
Предоставим рассрочку в случае необходимости.

?
Питання від: Юлия
06.09.2023
Здравствуйте. У меня на данный момент 2 гражданства. Польское мною получено добровольно. И нет пока постановления про утрату украинского. Я хочу развестись с мужем. Какие должны быть мои действия? Разводиться и в Украине, и в Польше?

Добрый день!
Судя по всему брак у Вас был заключен в Украине.
Следовательно, расторгать брак проще и дешевле будет через наш суд.
Звоните, пишите, мы на связи!

?
Питання від: Маргарита
20.01.2023
Добрый день интересует вопрос развода с мужем ,он мне изменил и у меня есть доказательства в виде их переписки в бумажных письмах,я нахожусь в Польше,а он в Украине, на развод согласен,у нас есть ребёнок 5 лет живёт со мной в Польше ,какова приблизительная цена данной процедуры?

Здравствуйте, Маргарита!
С ценами можно ознакомиться в разделе «Цены».
Но лучше звоните по нашим телефонам или по номеру телефону 0630729058 (вайбер, телеграм) и мы сориентируем точно исходя из Вашей ситуации.
С уважением, адвокат.

Другие статьи