ЩЕПЛЕННЯ ДІТЯМ – ПРАВА ПРИ ВАКЦИНАЦІЇ


  1. 🪶 Хто вирішує, чи робити щеплення дитині?
  2. 🪶 Щеплення – робити чи ні?
  3. 🪶 Графік вакцинації. Чи важливо його дотримуватися?
  4. 🪶 Протипоказання – на що звернути увагу.
  5. 🪶 Процедура вакцинації – що слід зробити.
  6. 🪶 Чи можна робити щеплення у приватній медичній клініці?
  7. 🪶 Чи можна відмовитися від щеплень?
  8. 🪶 Без щеплень не видадуть довідку до школи/садка – чи це правда?

Часто батьки стоять перед вибором – чи робити щеплення своїм дітям. Одні дисципліновані у цьому питанні і бездоганно дотримуються графіка вакцинацій. Інші – насторожено ставляться до протипоказань та можливих негативних наслідків від щеплень. Ніхто не може гарантувати, що щеплення врятують від усіх хвороб, ніхто не може гарантувати, що щеплення не завдасть шкоди здоров’ю дитини.

ЩЕПЛЕННЯ ДІТЯМ – ПРАВА ПРИ ВАКЦИНАЦІЇ

Хто вирішує, чи робити щеплення дитині?

Відповідно до законодавства України, медичні маніпуляції з дитиною здійснюються за письмовою згодою батька. Це поширюється і щеплення, які може бути зроблено без відома батьків, чи всупереч їх волі. Графік обов’язкових щеплень визначено на державному рівні, але робити їх чи ні – вирішує батько. Ні лікар, ні медичний працівник не мають права приймати рішення щодо чужої дитини. Як було озвучено вище – багато хто зупиняє можливий негативний вплив вакцинації на стан здоров’я дитини. Про плюси та мінуси вакцинації поговоримо нижче.

Щеплення – робити чи ні?

Відсутність на законодавчому рівні відмови від обов’язкової вакцинації породжує суперечки та сумніви щодо того, чи потрібні щеплення дітям. Чи принесуть вони користь чи шкоду, чи захистять дитину і того, хто буде з нею взаємодіяти, чи покалічать здоров’я?

Наведемо перелік аргументів «за» і «проти», які найчастіше зустрічаються у процесі прийняття рішень проведення вакцинації чи відмови від такої. Деякі аргументи є умовними, але ознайомитися з ними варто.

ЗА ПРОТИ
Діти, яким не зробити необхідні щеплення, хворіють частіше, і можуть заразити інших дітей. Ризик того, що дитині буде введена неякісна вакцина.
Щеплення знижують ймовірність заразитися тій чи іншій хворобою. Імунітет у дитини повинен виробитися природним шляхом.
Прищеплена дитина легше перенесе захворювання, ніж та, якій не провели вакцинацію. Щеплення новонародженим невиправдані, оскільки організм маленьких дітей ще не готовий до подібних навантажень.
Після проведення вакцинації можливе погіршення здоров’я дитини, аж до отримання ним інвалідності.

Графік вакцинації. Чи важливо його дотримуватися?

Зазначимо, що в Україні вакцинація дітей здійснюється за певним графіком. Міністерство охорони здоров’я визначило, у якому віці необхідно зробити якесь щеплення, на що, крім іншого, впливає епідеміологічна ситуація в країні.
Список інфекційних захворювань, від яких щеплення є обов’язковими, має такий вигляд: гепатит Б, туберкульоз (вакцинація проводиться в перший місяць життя дитини), дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція (вакцинація проводиться до року< – у 2,4,6 місяців (). АКДС і щеплення від поліомієліту слід зробити за 18 місяців. Наступного разу щеплення АКДС роблять уже у 6 років, також у цьому віці належить вакцинуватися від поліомієліту, краснухи, кашлюку та паротиту. Повторне щеплення від туберкульозу вводиться у віці 7 років, після чого лише у 14 проводиться вакцинація від поліомієліту. Дифтерія та правець – хвороби, від яких доведеться робити щеплення кожні десять років, починаючи з 16-річного віку.

У мережі інтернет ви легко знайдете календар обов’язкових профілактичних щеплень.

Є також ряд захворювань, від яких можна зробити щеплення, але воно не є обов’язковим. До них відносяться краснуха, грип, гепатит А та інші.

Протипоказання – на що звернути увагу.

Вказаний вище графік є класичним, однак у ряді випадків проведення вакцинації не рекомендується.

Протипоказання до щеплень визначено у Переліку, затвердженому Всесвітньою організацією охорони здоров’я та у Наказі МОЗ України від 11.08.2014 року № 595.

Відмовитися від вакцинації батькам необхідно, якщо:

  • у дитини підвищена температура (понад 38 градусів С) і вона має вакцинацію шляхом введення ін’єкції.
  • на вказану вакцину у дитини є алергічна реакція.
  • у дитини загострилося хронічне захворювання, або вона не здорова.
  • попередня доза препарату призвела до тяжких ускладнень.
  • інші протипоказання.

* За наявності протипоказань до вакцинації дитина направляється на комісійне обстеження.

** За наявності хронічних захворювань у дитини, у стадії ремісії за рішенням комісії, вакцинація може бути проведена в стаціонарних умовах (що не скасовує наявності дозволу батька на вакцинацію).

Процедура вакцинації – що слід зробити.

Проведення вакцинації передує обов’язковий огляд дитини лікарем. Це поширюється і державні поліклініки, і приватні медичні центри.

У чому полягає попередній огляд лікарем і які дії він має провести?

  1. Вивчається історія хвороби дитини згідно із записами в медичній карті.
  2. Аналізується реакція дитини на попередні вакцинації.
  3. Поводиться стандартний огляд – вимірюється температура, прослуховується дихання, серцебиття, оглядається шкіра, порожнина рота тощо.
  4. Якщо за результатами огляду проводити вакцинацію можна – лікар повинен отримати письмовий дозвіл одного з батьків. Зазначимо, що дозвіл має затверджену форму та не допускає згоди у довільному порядку.
  5. Після огляду дитини та отримання дозволу, заповнюється висновок про стан здоров’я дитини та можливість проведення вакцинації.
  6. Проводиться вакцинація дитини, про що обов’язково робиться запис у медичній карті – вказується назва вакцини, назва виробника, введена доза, серія та термін придатності препарату. Якщо використовувалася вакцина, вироблена за межами України, її назва українською мовою вказана має бути обов’язковою.
  7. Залежно від інструкції щодо застосування препарату, дитину необхідно спостерігати протягом півгодини, або протягом часу, вказаного в інструкції.

Чи можна робити щеплення у приватній медичній клініці?

Іноді батьки з підозрою належать до безкоштовних вакцин, які пропонують у державних поліклініках. Трапляється, що за календарем щеплень настав час вакцинації, а необхідний препарат у поліклініці відсутній. У таких випадках батькам пропонують або зачекати або самостійно придбати вакцину. Складність часто полягає в тому, що більшість препаратів вимагають особливих умов зберігання та транспортування, при недотриманні яких вакцина миттєво втратить придатність.

Закон не забороняє купувати вакцину і робити щеплення у приватній клініці, але при цьому мають бути дотримані всі перелічені вище умови. Якщо щеплення не зроблено вчасно через відсутність вакцини, хвороби дитини, або за наявності інших причин, лікар визначає індивідуальний графік для вакцинації.

Чи можна відмовитися від щеплень?

Це питання є актуальним упродовж тривалого часу. Законодавець визначив перелік обов’язкових щеплень та настійно рекомендує їх робити, проте відповідальності за відмову від вакцинації немає.

У зв’язку з цим, а також відсутністю гарантії гарного самопочуття дитини після вакцинації, багато батьків відмовляються від профілактичних щеплень. Відмова ця має бути належним чином оформленою шляхом підписання бланка встановленої форми. Медичні працівники обов’язково роз’яснюють батькам наслідки відмови від щеплень, при цьому примусити до вакцинації ніхто не має права.

Без щеплень не видадуть довідку до школи/садка – чи це правда?

Це одне із спірних питань, з яким звертаються батьки. У школах та садках їм кажуть, що наявність щеплень є обов’язковою для відвідування дошкільних та загальноосвітніх закладів. При цьому ніхто не повідомляє, що ситуацію з нещепленою дитиною можна залагодити.

За наявності висновку лікарсько-консультативної комісії про те, що дитина здорова і може відвідувати школу/садок, їй немає права відмовити у доступі до освітнього процесу. Вказаний дозвіл «не працює» на період епідемій, а діти, які не мають вакцинацій, на цей час усуваються від занять.

Окремо зазначимо, що найчастіше керівники шкіл/дитсадків наполягають на наявності щеплень, тим самим намагаються убезпечити себе та інших дітей.

Якщо у вас виникають питання щодо вакцинації дітей, або ви зіткнулися з неправомірною відмовою у доступі дитини до освіти, фахівці нашого центру захистять порушені права.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи