Методи визначення батьківства

Насамперед слід зазначити, що встановлення батьківства здійснюється у двох формах: через орган реєстрації актів цивільного стану (ЗАГС) та через суд. Як правило, встановлення батьківства через РАГС здійснюється за згодою батьків дитини, а встановлення батьківства через суд за наявності спору між батьками .

Встановлення батьківства через РАГС

Законодавство України, як і багатьох інших держав, виходить із того, що якщо дитина народжена у шлюбі, то її батьками апріорі є особи, які перебувають у шлюбі, тобто подружжя.
Насправді зазвичай і буває, але практика знає безліч винятків із цього правила. І найчастіше це пов’язано не з подружньою невірністю, а з тим, що іноді фактично шлюб припиняється, а формально (юридично) його через деякі причини не розривають.

Уявімо ситуацію, коли люди формально перебувають у шлюбі, проте вже багато років не підтримують жодних стосунків. Жінка знаходить нові стосунки, від яких народжується дитина. З юридичної точки зору ця дитина має бути записана РАГСом на «офіційного» чоловіка, тобто офіційно батьком визнається чужій дитині чоловік із усіма наслідками. Такі ж правила діють, якщо дитина народжується протягом 10 місяців після розірвання шлюбу.

Але законодавець, при складанні Сімейного кодексу, передбачив такий варіант розвитку подій та включив до статті 122 Сімейного кодексу України частину третину такого змісту: подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до закінчення десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір’ю дитини заяви про визнання батьківства.

Якщо дитина народилася до закінчення десяти місяців від дня припинення шлюбу внаслідок смерті чоловіка, походження дитини від батька може бути визначене за загальною заявою матері та чоловіка, який вважає себе батьком.

Якщо ж батьки дитини не перебувають у шлюбі між собою, то встановлення батьківства відбувається за їхньою спільною заявою до РАГСу. До речі, заява може бути подана як після народження дитини, так і під час вагітності. Якщо у батьків дитини є якісь сумніви, на допомогу їм прийде експертиза щодо встановлення батьківства (тест, аналіз ДНК), яка може бути проведена за заявою батька чи батьків.

Встановлення батьківства через суд

Відповідно до статті 128 Сімейного кодексу України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу (за заявою батьків, які не перебувають у шлюбі), батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані у порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України (експертиза ДНК (висновок експерта-генетика), призначена судом за клопотанням позивача, буде найкращим доказом).

Що ж до суб’єктів, які можуть ініціювати це питання в суді, то вищезгадана стаття відповідає на це питання: позов про визнання батьківства може бути пред’явлений матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття . Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Важливо зазначити, що частина четверта статті встановлює важливе правило: позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено згідно з частиною першою статті 135 цього Кодексу (тобто, за словами матері).

Стаття 129 Сімейного кодексу передбачає можливість розгляду спору між особою, яка вважає себе батьком дитини та особою, яка записана батьком дитини. При цьому закон встановлюється термін для звернення до суду в 1 рік з моменту, коли особа дізналася про своє батьківство.

Важливе про експертизу днк

Відповідно до законодавства України, для суду має серйозну доказову силу лише висновок експерта, наданий за результатами проведення генетичної експертизи (аналіз ДНК), яка була призначена судом, якщо дотримано всіх формальностей. Тести та аналізи ДНК, проведені поза судовою процедурою, можуть прийматися судом, але не мати ваги висновку судового експерта.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи