Розірвання шлюбу за кордоном. Чи можна розлучитися за місцевими законами та через місцеві органи?


  1. 🪶 Чи можна розлучитися за місцевими законами та через місцеві органи?
  2. 🪶 Розірвання шлюбу з іноземцем
  3. 🪶 Коли українці можуть розлучитися через консульство?
  4. 🪶 Як розлучитися через український РАЦС, перебуваючи за кордоном?
  5. 🪶 Розлучення через український суд
  6. 🪶 Додаткові питання під час шлюборозлучного процесу

У періоди криз та соціальних потрясінь конфліктів у сім’ях зазвичай стає більше. Багато шлюбів за таких обставин не проходять перевірку на міцність і розпадаються. Подібну тенденцію ми спостерігали у всьому світі під час пандемії COVID-19.

Проте під час війни в Україні, згідно з офіційною статистикою Міністерства юстиції, сплеску розлучень не сталося. Навіть навпаки – у першому півріччі розлучилося вдвічі менше українських пар, ніж за аналогічний період минулого року. І причина тому – не зміцнення шлюбних зв’язків під час випробувань. Для багатьох пар процедура розлучення в період дії воєнного стану складніша, ніж у мирний час. Зокрема, багато сімейних пар зараз розділяє кордон.

Важливо! На думку фахівців Одеського Центру Сімейного Права, війна – не причина відкладати розлучення, якщо у ньому виникла потреба. Навіть якщо ви змушені були виїхати за кордон, а ваш чоловік в Україні чи навпаки, ми готові допомогти вам розлучитися без ускладнень. Їхати для розлучення в Україну не потрібно: всі необхідні кроки для розірвання шлюбу як через РАЦС, так і через суд можна за нашої підтримки пройти в дистанційному режимі (онлайн)!

Чи можна розлучитися за місцевими законами та через місцеві органи?

Відразу скажемо: для українок, які перебувають під тимчасовим захистом у країнах ЄС, а їхні чоловіки залишилися в Україні, такий варіант не підійде. Зазвичай розірвання шлюбу здійснюється згідно із законодавством тієї країни, громадянами якої є подружжя. Зокрема, це правило закріплюється міжнародними угодами про правову взаємодопомогу.

Наприклад, відповідно до норм такої угоди, яку уклали Україна та Польща: «Розірвання шлюбу провадиться згідно із законодавством тієї країни, громадянами якої є подружжя на даний момент». У зв’язку з цим справами про розірвання шлюбу мають право займатися органи цієї країни.

Розірвання шлюбу з іноземцем

До відома!За законами іноземної держави розлучитись можна, якщо ваш чоловік іноземець чи дружина іноземка. За подібних обставин ми часто співпрацюємо з іноземними партнерами, оскільки процедури розірвання шлюбу в різних країнах можуть мати суттєві відмінності. Наприклад, у Європі не практикується адміністративна процедура розлучення (а в нас за певних обставин можна розлучитися через РАЦС).

Розірвання шлюбу в Європі здійснюється через суд. При цьому судова процедура у різних країнах має свої особливості. Наприклад, для розлучення в Німеччині подружжю слід попередньо щонайменше рік прожити окремо. У Польщі судовий розгляд передбачає визначення сторони, винної у розпаді сім’ї, та можливість стягнення аліментів із цієї особи.

Коли українці можуть розлучитися через консульство?

І ми знову змушені вас розчарувати: цей варіант для українських біженців також здебільшого не підходить. Консульські підрозділи посольств України в іноземних державах дійсно мають у своєму розпорядженні компетенцію органів РАЦС. Однак для розлучення туди переважно звертаються українські громадяни з ПМП в іноземній державі.

Більше того, державна реєстрація розірвання шлюбу в консульстві здійснюється за дотримання тих самих умов, що й для РАЦС. Нагадуємо: йдеться про такі пункти: 1) відсутність у подружжя спільних неповнолітніх дітей; 2) взаємна згоду з розлученням; 3) подання спільної заяви особисто подружжям та отримання відповідного свідоцтва, теж особисто, через місяць.

Отже, проживання в країні ЄС на підставі Директиви про тимчасовий захист не забезпечує поки що для українців можливості розлучитися в дипломатичному представництві України.

Як розлучитися через український РАЦС, перебуваючи за кордоном?

Важливо! Ось тут у нас хороша новина: якщо один із подружжя (громадянин України) перебуває за кордоном, а другий – в Україні, розлучитися через РАЦС буде складніше, ніж у звичайних умовах, але це можливо. Якщо ви підпадаєте під вимоги, про які ми говорили вище (відсутність спільних дітей до 18 років та взаємне бажання розлучитись), то запрошуємо вас для обговорення деталей на консультацію.

Сімейний адвокат нашого Центру візьме на себе процес підготовки необхідного пакета документів. Подати до відділення РАЦС за місцем проживання одного з подружжя необхідно такі документи:

  1. Свідоцтво про реєстрацію шлюбу (в оригіналі!).
  2. Спільну від обох з подружжя заяву: свою частину заяви дружина або чоловік за кордоном попередньо оформляє та нотаріально засвідчує.
  3. Паспорти та ідентифікаційні коди подружжя (завірені копії).
  4. Квитанцію про сплату державного мита.

Щоб забрати свідоцтво про розірвання шлюбу з органу РАЦС, через місяць знадобиться ще одна нотаріально завірена заява від того з подружжя, хто знаходиться за кордоном. У заяві викладається прохання про реєстрацію розірвання шлюбу без присутності однієї зі сторін.

Розлучення через український суд

Здебільшого клієнтам ОЦСП підходить саме цей варіант. Більше того, ми його рекомендуємо, оскільки це найменш обтяжливий для клієнта шлях досягнення мети – всі необхідні кроки здійснює юрист. Перебуваючи за кордоном, вам не доведеться хвилюватися, коли і де відбуватиметься судове засідання у справі про розлучення. І як «бонус», ви зможете цілком і повністю уникнути зустрічей з колишнім чоловіком.

Якщо ви знаходитесь за кордоном і хочете розлучитися зі своїм чоловіком в Україні, то будуть необхідні такі кроки:

  1. Консультація адвоката для з’ясування деталей справи, зокрема, уточнюється, які додаткові питання доведеться вирішити в ході шлюборозлучного процесу (наприклад, про розподіл майна, про долю дітей, про виплату аліментів).
  2. Оформлення доручення на адвоката.
  3. Підготовка позовної заяви та подання до суду за місцезнаходженням відповідача.
  4. Судові засідання, які відвідує адвокат, представляючи інтереси позивача.
  5. Отримання судового рішення – з набранням ним законної сили у шлюбних відносинах можна ставити остаточну крапку (відповідно до недавніх змін у законодавстві, якщо шлюб розірваний за рішенням суду, то реєструвати цей факт у РАЦС та проставляти штамп у паспорті більше не потрібно).

Важливо! Оскільки зараз судове рішення про розлучення – це єдиний документ, який використовується для підтвердження факту розірвання шлюбу, його бажано отримати у паперовій формі. Наприклад, це можна зробити поштою або будь-яким іншим зручним способом.

Додаткові питання під час шлюборозлучного процесу

Ми готові представляти ваші інтереси у справі про розірвання шлюбу в тому випадку, якщо ви берете участь у ньому як відповідач. Наприклад, на розлучення подала ваша дружина, яка перебуває за кордоном, або розірвати шлюб вирішив ваш чоловік в Україні, а ви не в країні.

І не забуваємо: у більшості випадків розлучення – це лише початок шлюборозлучного процесу, далі йде розв’язання питань про розподіл майна за договором або за рішенням суду, про визначення місця проживання дітей, а також про аліменти. Дуже важливо, що допомога фахівців ОЦСП поширюється на вирішення цих завдань. Ми не залишимо вас на півдорозі, оскільки звикли вирішувати завдання в комплексі та максимальною користю для клієнта!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи