- 🪶 Як діяти, якщо військовослужбовець потрапив в полон?
- 🪶 Куди потрібно звертатися, якщо військовослужбовець потрапив в полон?
Із 24 лютого 2022 року Російська Федерація здійснила повномасштабне вторгнення до України, що в свою чергу мало наслідок введення воєнного стану на території країни. Велика кількість добровольців стала на захист своєї Батьківщини та вступила до лав Збройних сил України. Проте, на жаль, в будь-якій війні часто так трапляється, що військовослужбовці потрапляють до полону сторони загарбника або вважаються зниклими безвісти. А тому в їх сімей виникає питання, що робити в такій ситуації для повернення чоловіка додому до близьких. У цій статті ми поговоримо про те, що варто знати родичам військовослужбовця, який потрапив у полон та куди необхідно звертатися.
Як діяти, якщо військовослужбовець потрапив в полон?
Для початку потрібно заспокоїтися, адже якщо ви будете надто сильно нервувати, то не зможете діяти розсудливо.
Після цього слід згадати, що в Україні та світі є ряд установ та організацій, що допомагають сімʼям військовослужбовців у пошуку полонених осіб та надають загальну інформацію про те, що чоловік дійсно потрапив до полону.
Але перед тим як звертатися до будь-яких організацій, потрібно зібрати повну інформацію про військовослужбовця, що перебуває в полоні, а саме:
- паспортні дані особи та РНОКПП;
- військове звання особи та останнє його місце перебування (військова частина, підрозділ – їх номер та назву тощо);
- військовий квиток (копія якщо наявна);
- адресу військомату через який був призваний громадянин;
- інформацію стосовно військовослужбовців із якими служить громадянин у Збройних силах України;
- остання дата спілкування із близькими родичами;
- особливі прикмети громадянина (родимі плями на тілі, шрами, татуювання тощо).
Таким чином, чим більше буде у вас “на руках” інформації про військовослужбовця, тим швидше розпочнеться процедура його пошуку та ідентифікація особистості в цілому.
Куди потрібно звертатися, якщо військовослужбовець потрапив в полон?
Алгоритм звернення до відповідних органів влади та міжнародних організацій повинен бути наступним:
- Подання заяви до Національної поліції України. Для початку потрібно звертатися саме до Нацполіції, адже цей правоохоронний орган за кожним фактом зникнення безвісти, викрадення або потрапляння особи у полон відкриває справу у ЄРДР та розпочинає проведення досудового розслідування із розшуку особи.
- Подання заяви до органів прокуратури та служби безпеки України. Після Нацполіції найдоцільнішим кроком звернення буде написання заяви до місцевого підрозділу спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері та обʼєднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ із відповідною заявою про розшук військовополоненого.
- Подання заяви до військової частини військовослужбовця, де останній проходив службу. Варто писати заяву про проведення розшукових дій стосовно військовослужбовця, а також про переоформлення виплати грошового забезпечення останнього відповідно до постанови КМУ від 30 листопада 2016 року №884. Слід також зазначити, у разі якщо військова частина не реагує на ваші заяви щодо розшуку та звільнення з полону військовослужбовця, то ви маєте право звернутися до МОУ, Уповноваженого ВРУ з прав людини або телефонувати на гарячу лінію 1545.
- Подання заяви до Національного інформаційного бюро. НІБ є спеціальним органом, який здійснює повний збір та узагальнення всієї інформації про військовополонених громадян, та передає ці дані до правоохоронних органів, міжнародних організацій та моніторингових місій. А тому важливо повідомити НІБ про те, що військовослужбовець потрапив до полону.
- Подання заяв до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Ця організація в першу чергу покликана здійснювати захист прав військовополонених громадян та нагляд за дотриманням правил їх належного утримання за міжнародними конвенціями. Крім того, саме Червоному Хресту можуть надати допуск для встановлення інформації про військовополонених на території РФ.
Важливо! Чим більше інстанцій буде мати інформацію про те, що особа потрапила до полону, тим більше ви маєте шансів на звільнення військовослужбовця та повернення його додому.
Якщо ваш близький родич потрапив до полону та ви не знаєте як його звільнити на практиці, то в такому випадку звертайтесь за правовою консультацією до кваліфікованих адвокатів – Одеського центру Сімейного права. Наша команда має багаторічний досвід роботи із військовим правом, розуміється на реалізації процедури звернення до відповідних органів та організацій з метою розшуку військовослужбовця, а також постійно відслідковує зміни до законодавства, що дозволяє нам забезпечувати надання тільки якісної допомоги клієнтам. А тому не зволікайте та звертайтесь за консультацією!