Як уникнути позбавлення водійських прав, якщо наявна заборгованість за аліменти?


  1. 🪶 Яка сума боргу повинна утворитись, щоб особу позбавили водійських прав?
  2. 🪶 Які види юридичних обмежень може накласти державний виконавець?
  3. 🪶 Яким чином накладається обмеження щодо керування транспортними засобами?
  4. 🪶 Яка повинна бути сукупність законодавчих вимог, щоб позбавити водія можливості керувати транспортним засобом?
  5. 🪶 Яка санкція передбачена ч. 3 ст. 126 КУпАП ?
  6. 🪶 Яким чином слід знімати юридичне обмеження на право керування транспортним засобом?
  7. 🪶 Чи можливо повернути водійське посвідчення за несплату аліментів на дитину?

У сучасному суспільстві важливість виконання батьківських обов’язків щодо утримання дітей для забезпечення належного їх добробуту завжди було актуальною тематикою. Це пов’язано в першу чергу з тим, що діти є майбутнім для будь-якої держави, а тому їхня належна підтримка, догляд та виховання мають вирішальне значення для стабільного розвитку країни. Однак в житті кожного із подружжя наступають моменти під час яких їхній шлюбний союз проходить через життєві труднощі і як наслідок пара приходить до думки про розлучення. В такій ситуації виплата аліментів одного із батьків стає єдиним механізмом для підтримки добробуту та життєдіяльності дитини. Проте під час військових дій в державі не кожен громадянин має фінансову можливість їх сплачувати і таким чином утворюється заборгованість по аліментам. І в результаті на таку особу можуть накласти юридичне обмеження – позбавлення права керування транспортними засобами. У цій статті ми детально розглянемо юридичні аспекти позбавлення водійських прав, якщо в особи утворилась заборгованість по сплаті аліментів відповідно до чинного законодавства України. 

Як уникнути позбавлення водійських прав, якщо наявна заборгованість за аліменти?

Яка сума боргу повинна утворитись, щоб особу позбавили водійських прав?

Юридичні обмеження до боржника можуть застосовуватись в тому випадку, коли останній не сплачує аліменти на дитину більше 4 місяців. Крім цього, варто зазначити, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулін); гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка зазнала тяжких травм, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, – постанови про обмеження виносяться державним виконавцем за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 3 місяці (стаття 71 ЗУ “Про виконавче провадження”). 

Які види юридичних обмежень може накласти державний виконавець?

Нормативно-правові акти України передбачають наступні види обмежень, які можуть бути застосовані до боржника за несплату належним чином аліментів на дитину, а саме:

  • особа позбавляється права виїзду за кордон держави;
  • особа втрачає право керувати транспортними засобами до моменту, коли вона не сплатить всю заборгованість, яка утворилась по аліментам;
  • особі скасовують дозвіл на володіння вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
  • особі також обмежують її право на полювання.

Крім цього варто зазначити, що під час проведення процедури державної реєстрації або перереєстрації транспортного засобу, а також при його знятті з обліку, працівники сервісного центру МВС перевіряють дані щодо його власника та роблять відмітку на відповідних документах власника про таку перевірку. Якщо виявляється, що така особа має борги з аліментів, то в такому випадку перереєстрація чи зняття з обліку транспортного засобу не здійснюється.

Отже, позбавлення водійських прав не є єдиним видом юридичних обмежень, яке можуть застосувати до боржника, що має заборгованість по аліментам. 

Яким чином накладається обмеження щодо керування транспортними засобами?

Позбавлення водійських прав через утворення заборгованості по аліментам відбувається шляхом винесення обґрунтованої постанови державним виконавцем. Відповідно до статті 71 Закону України “Про виконавче провадження”, державний виконавець може прийняти рішення про тимчасове обмеження права боржника керувати транспортними засобами у разі, якщо боржник має невиплачені аліменти на дитину. Для накладення цього обмеження потрібна наявність двох факторів: утворення заборгованості по сплаті аліментів та ініціювання виконавчого провадження безпосередньо виконавцем.

Після ухвалення постанови, державний виконавець у письмовій формі повідомляє всіх зацікавлених сторін про відповідне юридичне обмеження, а також передає інформацію до правоохоронних органів та Єдиного реєстру боржників. Його ви можете знайти за посиланням. Поліція може перевірити статус водійського посвідчення при зупинці транспортного засобу, навіть якщо письмова копія постанови ще не була отримана безпосередньо водієм. 

У випадку, коли правоохоронці під час перевірки водія за обліком в МВС України встановлять, що він уникає сплати аліментів на користь своєї дитини і через це в державній виконавчій службі відкрите провадження, то вони складають протокол на водія транспортного засобу відповідно до частини 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Після вилучення водійських прав справу передають до суду, а водій отримує тимчасове водійське посвідчення.

Рішення про позбавлення права керування транспортними засобами приймається судом. Якщо суд вирішить позбавити водія права керування, то після встановленого судовим рішенням терміну для повернення посвідчення водій має пройти медичний огляд для перевірки його здатності до керування транспортними засобами, а також скласти теоретичний та практичний іспити для отримання водійських прав.

Крім цього, нерідко водії, які не виплачують аліменти, дізнаються про обмеження права керування автомобілем лише під час його зупинки, втративши водійські права без попередження.

Про це і говорить судова практика. Так із постанови Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 31 липня 2023 року №539/2749/23 вбачається, що боржник не з’явився до суду проте надав письмові пояснення в яких вказав, що не знав про відкрите виконавче провадження по стягненню аліментів з останнього. Також із постанови Октябрського районного суду міста Полтави від 22 червня 2023 року №161/6370/23 також вбачається, що боржник не був обізнаний про те, що стосовно нього державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження в праві керувати транспортними засобами.

Отже, такі ситуації про не знання відкритого виконавчого провадження із несплати аліментів є не поодинокими та досить часто трапляються на практиці. А це говорить про те, що державні виконавці належним чином не повідомляють вищезгаданих осіб про утворення заборгованості по аліментам і накладення за це відповідних на них юридичних обмежень.

Яка повинна бути сукупність законодавчих вимог, щоб позбавити водія можливості керувати транспортним засобом?

  • Перша вимога полягає в здійсненні примусового стягнення аліментів, що підтверджується судовим наказом або виконавчим листом, а також існуванням відкритого виконавчого провадження.
  • Друга вимога передбачає, що заборгованість за аліментами на момент позбавлення водійських прав повинна становити не менше 4 місяців грошових виплат сумарно, і при цьому не повинно бути жодних документів про розстрочку виплат за зобов’язаннями.
  • Третя вимога обов’язково передбачає, що боржник має бути офіційно повідомлений про рішення про встановлення тимчасового обмеження його права керування транспортними засобами через офіційне повідомлення, яке надсилається у випадку, якщо існує заборгованість за аліментами. Він також повідомляється про відповідальність за порушення цієї постанови. 

Варто зазначити, що позбавлення права на керування транспортним засобом стає можливим лише при дотриманні всіх цих вимог. Відсутність будь-якої з них призводить до неможливості застосування цього виду обмеження. 

Поширені питання, які виникають у водіїв по ч. 3 ст. 126 КУпАП.

Яка санкція передбачена ч. 3 ст. 126 КУпАП ?

Особи, яких притягують по цій частині статті можуть бути впевнені, що штрафу санкцією не передбачається. Це потрібно знати і враховувати, якщо працівники правоохоронних органів вас переконують, що ви заплатите штраф і все у вас буде добре. Це не так. Оскільки суд може застосувати до вас тільки тимчасове обмеження у керуванні транспортними засобами на строк від 3 до 6 місяців. Єдине, що ви повинні будете заплатити це судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить на сьогодні – 536,80 гривень та перездавати іспити на отримання права керування транспортними засобами. 

Яким чином слід знімати юридичне обмеження на право керування транспортним засобом?

Існує 2 можливих варіанти розвитку подій. Перший з них означає повну сплату заборгованості по аліментам, яка виникла у боржника, а також виконавчого збору, який встановлений за відкриття виконавчого провадження. Другий варіант – безпосереднє оскарження постанови державного виконавця про накладення юридичного обмеження у відповідному порядку.

Варто також зазначити, що другий варіант є значно довшим і можливий не в кожному конкретному випадку. Тобто повинні бути підстави в боржника для оскарження постанови (наприклад, якщо особа вважає, що виконавцем під час відкриття провадження по справі були порушені її права чи свободи; або вона не була належним чином повідомлена про відкриття такого провадження тощо). Термін такого оскарження становить 10 днів з моменту, коли особа дізналася про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.

Чи можливо повернути водійське посвідчення за несплату аліментів на дитину?

Усе залежить від етапу, на якому ви зараз перебуваєте. Якщо вас лише обмежили у праві керування транспортними засобами, то необхідно звернутися до державного виконавця, щоб вирішити питання заборгованості на рахунок аліментів. Після звернення виконавець надасть вам всі вичерпні відповіді як зняти обмеження на керування транспортними засобами. І в результаті ви зможете керувати автомобілем. 

Якщо справа перебуває на етапі, коли поліція вже вилучила ваші водійські права через порушення накладених обмежень, то в такій ситуації потрібно звертатися до суду за захистом своїх прав. І навіть тоді коли вже суд першої інстанції виніс рішення стосовно позбавлення вас права керування транспортними засобами через утворення заборгованості по аліментам, то залишається також можливість на звернення до апеляційного суду із заявою про оскарження рішення суду першої інстанції. 

А тому найкращим варіантом із захисту ваших прав повинна бути швидка реакція на обставини по справі.

Якщо у вас наявна заборгованість по аліментам та вас хочуть позбавити за це водійського посвідчення, то у такому випадку звертайтесь до досвідчених фахівців своєї справи – Одеського центру сімейного права. Наша команда має багаторічний досвід та глибокі знання у вирішенні подібних справ, що дозволяє ретельно розібратися в кожній ситуації відповідно до обставин та професійно її вирішити. Звертайтесь!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи