Розлучення з чоловіком іноземцем, який перебуває за кордоном


  1. 🪶 Процес розірвання шлюбу, відповідно до українського та міжнародного законодавства.
  2. 🪶 У яких випадках рішення про розлучення ухвалює лише суд?

Основа шлюбу – це добровільна угода чоловіка та жінки. У статті 24 Сімейного кодексу зазначено, що примус жінки чи чоловіка до шлюбу не допускається. Будь-яка людина має право на розірвання шлюбу, якщо подальше її збереження неможливе.

Процес розлучення з іноземцем відрізняється від розлучення із громадянином України. Для початку слід визначити в якій країні відбуватиметься розлучення, від цього залежить закони якої країни потрібно буде використовувати. Також обов’язково потрібно буде легалізувати всі документи, необхідні для процедури розлучення.

Якщо подружжя має громадянство різних країн, шлюборозлучний процес проходитиме згідно з порядком і законами, тієї країни, де подружжя спільно проживало в останні кілька років. Обов’язковою умовою є те, щоб один із подружжя при цьому постійно проживав на території тієї країни, де подружжя жило разом останнім часом.

Розлучення з чоловіком іноземцем, який перебуває за кордоном

Якщо ви громадяни України, але на постійній основі проживаєте за кордоном, то розлучення регулюватиметься відповідно до законодавства України. Вам необхідно буде звернутися до консульства України, яке є за кордоном для отримання всієї інформації.

Розлучення буває складним як з юридичної точки зору, так і моральної. Перед початком шлюборозлучного процесу необхідно запасти терпінням і нервами, а найкраще звернеться до грамотного юриста або адвоката, який допоможе вам розібратися у всіх правових тонкощах вашої справи.

Коли розлучення ґрунтується на добровільній угоді подружжя та неповнолітніх дітей немає, то оформити її можна через державний орган реєстрації актів цивільного стану (РАГС). Заява про розлучення пише і подає один із подружжя, після чого ваш шлюб розірваний протягом одного місяця без жодних проблем.

Процес розірвання шлюбу, відповідно до українського та міжнародного законодавства.

У статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зазначено, що іноземці, які перебувають на території України, на законних обставинах, користуються тими самими правами та свободами, і несуть ті самі обов’язки, що й громадяни України.

Присутність двох сторін при подачі заяви про розірвання шлюбу в РАГС, звичайно, бажана, але якщо існують вагомі причини, через які один із подружжя не зможе приїхати, то можливо вирішити питання і без нього. До таких причин, згідно із законодавством, належать: хвороби, тривалі відрядження чи проживання далеко від місця розлучення. Обов’язково потрібно, щоб заяву про розірвання шлюбу підписали обидві сторони. Той, хто перебуває в Україні, може надіслати зразок заяви іншій стороні. Після отримання документа друга сторона заповнює його своєю мовою і підписує його у нотаріуса, що дає документу повну юридичну силу. Підписаний та відповідно заповнений документ потрібно буде відправити назад до України. Далі громадянин України перекладає документ українською мовою, так само підписує його у нотаріуса і після цього документ можна відносити до РАГСу.

Якщо іноземець не планує бути присутнім на розлученні, то потрібно обов’язково відправити в Україну протягом місяця після подання заяви про розлучення до РАГС, завірену у нотаріуса заяву про згоду провести розлучення без його присутності. Вказати адресу та адміністративний орган, куди переслати свідоцтво про розірвання шлюбу. Після отримання заяви обов’язково потрібно її легалізувати шляхом перекладу українською мовою та запевнення у нотаріуса. Після збору та подання всіх документів до РАГС, чекаєте один місяць і отримуєте свідоцтво про розірвання шлюбу.

У яких випадках рішення про розлучення ухвалює лише суд?

Розлучення через суд відбувається у двох випадках:

1.У подружжя є неповнолітні діти;

2.Неповнолітніх дітей немає, але один із подружжя відмовляється від розлучення.

Не треба впадати у відчай, якщо ваш чоловік або дружина не дає свою згоду на розлучення, так як це не є обов’язковою умовою для розірвання шлюбу. Відповідно до норм міжнародного та українського права важливим аспектом сімейного життя є добровільність, ніхто не має права вас до цього примушувати. Відмова від розлучення розцінюється саме як примус до шлюбу, що заборонено як українськими, так і міжнародними нормативно-правовими актами.

Документи, які необхідні для розірвання шлюбу в судовому порядку:

1. Позовна заява;

2. Оригінал свідоцтва про шлюб;

3. Ваш паспорт та код;

4. Документи іншої сторони (якщо вони є);

5. Свідоцтво про народження дітей;

6. Нотаріально засвідчений договір про проживання дитини та розмір аліментів.

Разом із позовною заявою ви подаєте завірені копії всіх документів (крім свідоцтва про шлюб, вона подається лише в оригіналі). Безпосередньо в судовому засіданні при собі вам потрібно буде мати оригінали всіх документів, які раніше подавалися разом із позовною заявою.

Перше, що потрібно зробити — це грамотно скласти позовну заяву на розірвання шлюбу та правильно визначити підсудність суду, який розглядатиме справу.

Для цього звертаємося до постанови Пленуму ЗСУ №11 від 21.12.2007 р., в якій зазначено, що позов про розірвання шлюбу з особою, яка не має в Україні постійного місця проживання або місце проживання якої невідоме, може пред’являтися за місцезнаходженням майна відповідача або за останньому відомому місцю його перебування чи проживання.

У позові потрібно буде вказати всі відомі контактні дані відповідача. Це потрібно для того, щоб суд зміг надіслати запити щодо визначення місця знаходження іноземця. Якщо цього зробити не вдасться, то згідно із законодавством України справу розглядатимуть без його присутності.

Якщо у вас є неповнолітні діти, процедура відбувається через суд, навіть якщо обидві сторони дають свою згоду на розлучення. Такий порядок потрібний для того, щоб інтереси дітей були максимально захищені.

Звичайно, дуже спрощує ситуацію мирна домовленість сторін щодо питань проживання, виховання, участі в житті дитини та розміру аліментів. Усе це можна оформити у вигляді письмового договору, обов’язково завіреного у нотаріуса, та подати до суду разом із позовною заявою.

Якщо вам не вдається дійти згоди, то справа буде розглянута в суді. Суд, виходячи з обставин та доказів у справі, винесе відповідне рішення, з ким проживатимуть діти. Якщо ви не погоджуєтесь, у вас є право подати апеляційну скаргу на рішення суду протягом 30 днів, з того моменту, як ви про нього дізналися.

Хотілося б відзначити одну важливу деталь, що позов може бути поданий, під час вагітності чи доти, як дитині виповниться рік. Але це правило не поширюється, якщо розлучення, спровокували дії вашого чоловіка, які містять ознаки злочину, спрямовані проти вас чи ваших дітей.

Якщо рішення суду не було оскаржено протягом 30 днів, воно автоматично набирає законної сили і суд надсилає це рішення до державного органу РАГС.

Рішення суду про розірвання шлюбу з іноземцем видано в Україні, мають юридичну силу, не тільки на території України, а також на території інших держав, які мають з Україною договірні відносини.

Під час подання позовної заяви до суду про розірвання шлюбу обов’язково потрібно буде сплатити судовий збір, який станом на 01.01.2020 року становить 840,80 грн.

Крім всіх перелічених вище ситуацій може скластися так, що один з подружжя зник безвісти, визнаний недієздатний, або засуджений за кримінальний злочин на строк більше трьох років.

Визнання людини безвісти зниклою чи недієздатною відбувається лише через суд. Суд виносить рішення про визнання людини безвісти зниклою, тільки через три роки після того, як вона зникла.

Коли у вас на руках буде рішення про визнання людини безвісти зниклою, ви можете звернутися до РАГСу, де вас розведуть за спрощеною процедурою.

За такою ж процедурою відбувається розлучення через РАГС, якщо є рішення суду про визнання людини недієздатною або один із подружжя засуджений за кримінальний злочин на строк більше трьох років.

Необхідно відзначити, що не менш актуальним у цій темі є питання про виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків. Якщо один із батьків є іноземцем і постійно перебуває за кордоном, то згідно із законами України, другий батько має право виїхати з дитиною за територію України, без письмової згоди іншого з батьків.

На завершення до цієї статті хотілося б нагадати, що в деяких життєвих ситуаціях консультація та правова допомога юриста чи адвоката практично необхідна для економії не тільки часу, а й душевного спокою та нервів. Розлучення з іноземцем, визначення місця проживання дітей досить складний процес, адже є моменти, в яких юридично непідкованій людині, буде дуже непросто зрозуміти всі тонкощі і довести процес до кінця, не затягуючи його на місяці чи гірші роки.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи