Допомога дітям, які не одержують аліменти. Гарантії держави

Одним із елементів батьківських обов’язків є матеріальне забезпечення своїх дітей. В Україні він реалізується добровільним чи примусовим шляхом – через суд та органи виконавчої служби. Однак наявність судового рішення про стягнення аліментів на дитину ще не гарантує їх отримання. Непоодинокі випадки, коли боржник за аліментними зобов’язаннями не має офіційного доходу, ховається і т.д., внаслідок чого дитина залишається без належної фінансової підтримки. З метою захисту прав дітей законодавець пропонує оформити допомогу дітям, батьки яких ухиляються від їх утримання.

Слід пам’ятати, що грошова допомога має тимчасовий характер і право на її отримання раз на шість місяців потрібно підтверджувати.

Коли можна звернутися за державною допомогою?

  • Існують рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів, але боржник допомогу не надає, т.к. у нього немає доходів, майна, за рахунок якого можна провести утримання. Важливим є звернення одержувача до виконавчої служби для примусового стягнення. Якщо ж судове рішення лежить вдома з іншими документами, і не було пред’явлено до виконання, на допомогу з боку держави поки що не варто розраховувати;
  • де перебувати боржник – невідомо, а дії щодо його розшуку не дають результатів;
  • недієздатність боржника;
  • щодо неплатника аліментів порушено кримінальне переслідування, його заарештовано, відбуває покарання у в’язниці чи колонії;
  • боржник проходить військову службу.

Куди звернутися для оформлення аліментної допомоги?

Управління соціального захисту населення при місцевих (селищних) радах є органами, які компетентні призначати та виплачувати всі види соціальної допомоги. Допомога дітям, які опинилися без матеріальної підтримки одного з батьків, не є винятком.

Які документи необхідні для призначення?

Стандартний пакет документів для призначення аліментної допомоги передбачає подання :

заяви , бланк якого Вам видадуть на місці;

свідоцтва про народження дитини, на яку оформляються аліменти ;

Декларації про доходи сім’ї (відомості беруться з довідок про доходи чи даних персоніфікованого обліку). Бланк також видає УСЗН або його можна взяти надрукувати з сайту мінсоцполітики.

Заяви від громадян приймаються виключно за наявності паспорта чи іншого документа, за допомогою якого можна встановити особу заявника за місцем проживання.

Оскільки підстави призначення допомоги різні, додатково необхідно подати:

Правові підстави

Чим підтверджується право

Заявник подавав до суду по аліментах і справу розглянув на його користь з подальшим зверненням до виконавчої служби

Копія судового рішення (виконавчого листа)

Довідка про розмір заборгованості за аліментами за останні 6 місяців, видана виконавчою службою

* за неможливості надати довідку ДВС з тимчасово окупованої території, особа, яка звернулася за допомогою, подає про це особисту заяву, за достовірність інформації в якій несе відповідальність

Боржника визнано недієздатним

Копія рішення суду чи відповідна довідка

Боржник проходить примусове лікування, служить в армії, перебуває у місцях позбавлення волі

Довідка уповноваженого органу щодо статусу боржника

Місце знаходження неплатника не встановлено

Відповідне повідомлення органів МДВ

Скільки очікувати на розгляд питання? Не більше 10 днів дано УСЗН, щоб винести рішення – призначати допомогу або відмовити заявнику у виплаті. Продовжено розгляд питання може бути ще на 20 днів, але для цього потрібні причини – витребування додаткових відомостей та документів.

Не важливо, чи звернулися ви 3-го числа місяця або 26-го, якщо аліменти будуть призначені – виплачуватиметься вони з початку цього місяця.

Від чого залежить розмір державних виплат дітям, і який їх розмір у 2018 році.

Законодавець не визначив фіксований розмір аліментів від держави, поставивши його у пряму залежність від двох категорій – прожиткового мінімуму для дитини певного віку (далі – ПМ) та сукупного доходу на одного члена сім’ї з розрахунку на один місяць (далі – ЦД). Як базова одиниця при розрахунку розміру державних аліментів береться 50% ПМ, що віднімається від ЦД одного члена сім’ї за місяць.

У 2018 році максимальний розмір допомоги виглядає так:

Для дітей віком до 6 років: – 779,50 гривень (з 01.07 по 30.11)

– 972,00 гривні (з 01.11 до 31.12)

Для дітей 6-18 років: – 813,00 гривень (з 01.07 до 30.11)

– 1013,50 гривні (з 01.11 до 31.12)

Як визначити право на отримання допомоги?

Як говорилося раніше, виплата допомоги здійснюватиметься не кожній дитині, яка позбавлена фінансової допомоги з боку батьків. Право на неї мають лише діти, матеріальний дохід сім’ї яких не високий. Якщо виходити з формули, запропонованої державою для розрахунку допомоги, одержати її можуть одиниці. Розглянемо кілька варіантів.

 

Склад сім’ї

Матеріальний стан сім’ї

ЦД на одного члена сім’ї на місяць

ПМ на дитину (залежить від віку)

Розмір аліментів (різниця між ПМ та ЦД)

Права на аліменти немає

мати, другий чоловік (вітчим дітей), діти – 9 та 14 років

Дорослі члени сім’ї працюють та отримують дохід 8000 грн. та 6500 грн.

(8000 +6500): 4 = 3625 гривень

1944 грн. (50% – 972 грн.)

Перевищує розмір ПМ

Право на аліменти є

мати, діти – 2 роки та 5 років

Мати працює на 0,5 ставки, одержує заробітну плату 2700 грн.

2700:3=900 гривень.

1559 грн. (50% – 779,50 грн.)

120,50 грн.

(900-779,50)

ВАЖЛИВО!

Прожитковий мінімум – одиниця не стабільна, тому зі зміною його розміру допомогу перерахують автоматично, без додаткового звернення до органів соцзахисту. Таким чином, розмір грошової допомоги змінюватиметься залежно від зростання ПМ та доходу сім’ї. Про новий розмір заявника повідомлять письмово.

Які доходи беруться до уваги при оформленні грошової виплати?

Декларація про доходи заявника та членів його сім’ї є документом, що підтверджує його фінансові можливості (доходи та витрати). Доходи в ній зазначаються за останні півроку. Обчислюється він так – підсумовується фактичний дохід всіх членів сім’ї, ділиться з їхньої кількість, після чого ділиться на 6 (кількість місяців). На виході маємо ЦД на одного члена сім’ї, який враховується щодо права на державні аліменти.

Чиї доходи враховуються у декларації для призначення допомоги?

В Україні на законодавчому рівні встановлено перелік осіб, які вважаються членами сім’ї та їх зарплати (пенсії, аліменти та інші доходи), вносяться до декларації.

Враховують доходи:

  • подружжя (навіть якщо особи офіційно не одружені, але проживають однією сім’єю) Наявність спільних дітей є обов’язковою;
  • їх непрацездатних батьків (обов’язковим є факт їхнього утримання та спільного проживання);
  • дітей, які не досягли 18 років (незалежно від того, рідна дитина, прийомна або усиновлена);
  • дітей – студентів денної форми навчання у ВНЗ (не старше 23 років, своїх сімей – подружжя, дітей вони мати не повинні);
  • інвалідів з дитинства 1,2 групи, інвалідів 1 групи (обов’язковим є спільне проживання та неодруження).

Терміни призначення грошової допомоги:

Відповідно до умов Постанови КМУ №189, виплата цієї допомоги призначається на 6 місяців із місяця звернення. Після закінчення зазначеного терміну право отримання аліментів потрібно підтверджувати, шляхом подання відповідних документів.

Проте, є випадки, коли виплати припиняються достроково. Відбувається це коли:

  • стало відомим, що один з батьків може утримувати дитину (у неї з’явилися доходи, виявлено майно тощо);
  • місце знаходження боржника встановлено;
  • дитина усиновлена другим чоловіком чи одержувач відмовився від стягнення аліментів;
  • одержувача позбавили батьківських прав або відібрали дитину, на яку оформлена виплата, а також, якщо дитина перебуває на повному державному утриманні;
  • повноліття дитини;
  • платник аліментів добровільно виконує свої зобов’язання або погасив їх повністю при виїзді за кордон, а також відчуження нерухомості в рахунок сплати аліментів;
  • відбулася смерть дитини чи помер неплатник аліментів;
  • рішення суду про стягнення аліментів скасовано, та правові підстави для виплати відсутні.

ВАЖЛИВО! Як тільки одержувачу виплат стане відомо про наявність перелічених вище обставин, він зобов’язаний повідомити про це УСЗН, оскільки від цього залежить його право на допомогу. Дається йому це 10 днів. Якщо заявник приховав зазначені обставини, повідомив не повну інформацію тощо. – Він несе за це відповідальність. Виплата припиняється з місяця, наступного за настанням перелічених вище обставин.

Як бачимо, аліменти від держави в Україні – це крайній захід утримання дитини. Передувати їй має стадія добровільного (примусового) стягнення аліментів. І лише після того, як зазначені заходи на безвідповідальних батьків вичерпані, за допомогою можна звернутися до держави. Розмір допомоги, обіцяний урядом, навряд чи суттєво виправить матеріальне становище сім’ї з дитиною, проте якщо Ви маєте право на отримання такої допомоги – звертайтеся до органів соціального захисту населення.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи