Як оформити декретну відпустку?


  1. 🪶 Нормативне регулювання.
  2. 🪶 Тривалість декретної відпустки.
  3. 🪶 Порядок надання декрету.
  4. 🪶 Розмір декретних , порядок їх нарахування та виплати.
  5. 🪶 Що потрібно пам'ятати та контролювати.

Нормативне регулювання.

Законодавство України надає жінкам право піти в оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, незалежно від того, працюють вони чи ні.

Нормативна база для працевлаштованих та непрацюючих молодих мам відрізняється. Порядок надання декрету та призначення відповідних виплат здійснюється на підставі таких Законів та постанов:

 

  Для працюючих Для тих, хто не працює
визначає терміни та тривалість

Закон «Про відпустки», стаття 17

визначає розмір та порядок виплати Закон «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»

Постанова КМУ №100 «Про порядок розрахунку середньої заробітної плати».

Закон «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»,

Постанова КМУ № 1751 «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» .

 

У цій статті розглянемо порядок надання декретної відпустки працюючим жінкам. Відповідно до вимог законодавства України, право на нього мають офіційно працевлаштовані мами (роботодавець сплачує за них внески до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності).

Тривалість декретної відпустки.

Законом «Про відпустках» передбачено надання оплачуваної відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами загальною тривалістю 126. Цей же період вказується в листку непрацездатності (лікарняному листку).

Вказаний період розбивається на дві частини: – 70 календарних днів (допологовий); – 56 днів – після. Післяпологовий лікарняний може становити 70 календарних днів, якщо народилося двоє та більше дітей або пологи були складними.

Законодавець також передбачив право на таку пільгу усиновлювачам. Їм надається 56 днів відпочинку, якщо вони усиновили дитину з пологового будинку. У разі усиновлення з пологового будинку двох і більше дітей – цей період складає 70 календарних днів. Допологова та післяпологова частини однакові – по 90 днів кожна, що у сумі становить 180 календарних днів. У зв’язку зі зміною зон, які зазнали забруднень від аварії на ЧАЕС, породіллі, що мають посвідчення 4 категорії, можуть зазнати складнощів з оформленням пільгового лікарняного листа. Тому реалізація їхніх прав розглядається в індивідуальному порядку і, можливо, потребує втручання юристів.

Порядок надання декрету.

Зазначимо, що роботодавці по-різному оформлюють право вагітної на відпочинок. Ключовим документом, що підтверджує це право, є листок тимчасової непрацездатності, який майбутня мама має пред’явити кадровику підприємства. непрацездатності, зазначають у табелі як дні перебування на лікарняному.

Варіант 2: працівник пише на ім’я керівника заяву про надання відпустки, додає лікарняний лист, а роботодавець видає відповідний наказ.

Розмір декретних , порядок їх нарахування та виплати.

Як зазначалося вище, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами є оплачуваною. Причому виплата цієї допомоги провадиться на початку. Працівник, який іде у декрет, отримує всю суму одним платежем.

Розмір виплати дорівнює 100% середнього заробітку декретниці, розрахованого відповідно до Постанови №100 за кількість днів, зазначених у листку непрацездатності.

< Суму виплат обчислює бухгалтерія підприємства, однак можна самостійно прорахувати та дізнатися попередній розмір допомоги.

– При визначенні середнього заробітку для розрахунку береться останні 12 місяців роботи до моменту відходу в декрет.

– вихідною одиницею є сумарна заробітна плата, яка нарахована за останні 12 місяців роботи (саме нарахована, а не виплачена). З цієї заробітної плати обов’язково має здійснюватись ЄСВ.

– Вказана сума ділитися на кількість календарних днів зайнятості працівника (дні лікарняних, відгулів без збереження заробітної плати, святкові дні не враховуються).

– Отримана сума множиться на кількість декретних днів (зазначених у лікарняному листку). Результат і становитиме розмір допомоги.

Для усиновлювачів термін виплати становить 56 календарних днів і призначається з дня усиновлення дитини. (70 днів – при усиновленні двох і більше дітей).

Що потрібно пам’ятати та контролювати.

Тривалість декретного залежить від статусу матері, кількості дітей та можливих ускладнень здоров’я.

Працевлаштування має бути офіційним, із заробітної плати утримуватимуться внески і тоді вона йтиме до розрахунку виплат.

Переживання матері у відпустці з догляду за дитиною не позбавляє її права на отримання виплат у разі нової вагітності.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14