Штраф від ТЦК: коли і як його можна оскаржити


  1. 🪶 Коли працівники ТЦК та СП можуть притягнути військовозобовʼязану особу до юридичної відповідальності?
  2. 🪶 Яким чином можливо оскаржити штраф від ТЦК та СП?

В Україні з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації було оголошено воєнний стан та проведення мобілізаційних заходів. Як наслідок це дало значні повноваження колишнім військкоматам, а нині ТЦК та СП залучати військовозобовʼязаних осіб до проходження служби у лавах ЗСУ. Однак, на практиці досить часто можливо зустріти випадки, коли ТЦК та СП значно перевищує делеговані їм повноваження, що призводить до виникнення тих ситуацій, в яких громадян України незаконно притягують до адміністративної відповідальності та застосовують штрафні санкції. А тому у цій статті ми поговоримо про те, як і коли можливо оскаржити штраф від ТЦК та СП. 

Штраф від ТЦК: коли і як його можна оскаржити

Коли працівники ТЦК та СП можуть притягнути військовозобовʼязану особу до юридичної відповідальності?

Із Кодексу України про адміністративні правопорушення вбачається, що працівники ТЦК та СП уповноважені притягувати осіб до адміністративної відповідальності на підставі таких статей, а саме:

  • стаття 210 – порушення військовозобовʼязаними особами, призовниками та резервістами правил військового обліку, що встановлює держава;
  • стаття 210-1 – порушення чинного законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
  • стаття 211 – зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату. 

Отже, лише за вищевказаними статтями працівники ТЦК та СП уповноважені притягати громадян України до адміністративної відповідальності та застосовувати штрафні санкції.

Зверніть увагу! Як правило найчастіше військовозобовʼязану особу притягують до адміністративної відповідальності саме за порушення правил військового обліку (ст. 210 КУпАП). До прикладу це можуть бути ситуації коли:

  • особа не зʼявляється за врученою повісткою до ТЦК та СП без наявності поважних причин;
  • особа ухиляється від проходження військово-лікарської комісії;
  • особа змінює основне місце проживання чи роботи та несвоєчасно інформує ТЦК та СП про даний факт;
  • особа не оновлює персонально-облікові дані в місцевому ТЦК та СП;
  • особа свідомо зіпсувала свої військово-облікові документи та не отримує нові в місцевому ТЦК та СП;
  • інші дії, які можуть бути розглянуті як порушення правил військового обліку. 

Яким чином можливо оскаржити штраф від ТЦК та СП?

Щоб мати можливість оскаржити штраф, який накладений працівниками ТЦК та СП потрібно в першу чергу розуміти, що повинні існувати для цього відповідні правові підстави. Основними приводами для оскарження штрафу є такі обставини, а саме:

  1. Працівники ТЦК та СП не дотримуються процедури накладення штрафу, що встановлює чинне законодавство України. Так, це можуть бути випадки, коли ТЦК та СП неналежним чином не повідомляє особу про її притягнення до адміністративної відповідальності або коли в постанові про накладення штрафних санкцій працівники ТЦК та СП належним чином не обґрунтовують прийняте ними рішення. 
  2. Неправильне оформлення штрафу. Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності складена із численними порушеннями (до прикладу, не вказані основні причини чому потрібно особу притягнути до відповідальності, не роз’яснено порядок оскарження штрафних санкцій, відсутня вказівка про докази, що підтверджують винуватість правопорушника, наявна помилка в персональних даних військовозобовʼязаної особи), що призводить до її невірного оформлення. Як наслідок така постанова є незаконною.
  3. Застосування не чинних положень законодавства України. Працівники ТЦК та СП притягують осіб до відповідальності за період, коли нові норми законодавства ще не набули чинності, а це в свою чергу є підставою для скасування таких штрафів.
  4. Нелегітимне проведення засідання комісії ТЦК та СП. Комісія, яка ухвалила рішення про накладення штрафу, не мала на це відповідних повноважень або порушила порядок проведення засідання.

Після того як особа встановила підставу для оскарження штрафу, їй потрібно дотримуватися наступного алгоритму дій, а саме:

    • Збір доказової бази. Для того, щоб мати можливість захистити власні інтереси під час оскарження штрафу ТЦК та СП потрібно мати докази, що підтверджують незаконність дій з боку представників колишніх військкоматів. Так, це можуть бути документи, що підтверджують неналежне повідомлення особи про дату, час та місце розгляду справи про її притягнення до адміністративної відповідальності або показання свідків, які підтверджують явку особи до ТЦК та СП за врученими повістками тощо.
  • Підготовка позову та його подача до суду. Найбільш ефективним способом оскарження штрафів від ТЦК та СП є саме звернення до адміністративного суду із відповідною позовною заявою. В заяві слід викласти обставини чому особа вважає дії ТЦК та СП незаконними, а також додати необхідні докази, що підтверджують описані факти. Термін подачі позову складає 10 днів з моменту отримання постанови про застосування штрафних санкцій до особи. Однак, якщо даний термін особа прострочила з поважних причин, то тоді можливо подати заяву про його відновлення.
  • Виконання рішення суду. У разі, коли судовий орган влади задовольняє поданий позов, то він скасовує постанову про накладення штрафних санкцій, а тому не потрібно сплачувати ніяких грошових коштів. Проте, якщо ж суд відмовляє у задоволенні позову, то особу зобовʼязують сплатити штраф протягом зазначеного в рішенні терміну, якщо вона звісно не подасть апеляцію та не оскаржить ухвалене щодо неї рішення. 

Вам потрібна допомога у оскарженні штрафів від ТЦК та СП? За наявності таких обставин звертайтеся до юристів з Одеського центру сімейного права. Наша команда має багаторічний та практичний досвід роботи у сфері військового права України, а тому ми розуміємо всю процедуру оскарження штрафів, накладених працівниками ТЦК та СП. Це в свою чергу дозволяє надавати клієнтам компанії лише якісну правову допомогу. Як наслідок ми досягаємо бажаного результату, а клієнт отримує лише позитивний досвід від співпраці. Звертайтесь!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14