- 🪶 Військовий обовʼязок та його категорії в Україні
- 🪶 Кого можуть мобілізувати під час дії воєнного стану?
- 🪶 Чи можуть вручити повістку особі, яка не досягла 25 річного віку?
- 🪶 Що робити, якщо працівники ТЦК та СП незаконно намагаються мобілізувати призовника?
Проблематика, що повʼязана із мобілізацією громадян України на сьогодні є актуальною як ніколи. Адже загальна мобілізація в державі вже триває понад 2,5 роки через повномасштабне вторгнення Російської Федерації. У звʼязку з цим велику кількість чоловічого населення турбує питання чи можуть їх мобілізувати до ЗСУ. Зокрема це стосується й осіб, яким не виповнилося 25 років та які не проходили раніше військової служби у ЗСУ. А тому у статті ми надамо відповідь на питання – чи можуть мобілізувати громадян до 25 років, якщо вони не мають досвіду проходження військової служби?
Військовий обовʼязок та його категорії в Україні
Згідно із положеннями Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” в нашій державі громадян України щодо військового обовʼязку розділяють на такі категорії, а саме:
- допризовники – громадяни, які лише підлягають взяттю на військовий облік до досягнення ними 17 річного віку;
- призовники – громадяни, які були взяті на військовий облік (на сьогодні вік призовника складає 18-25 років);
- військовослужбовці – громадяни, які проходять військову службу в ЗСУ;
- військовозобов’язані – громадяни, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави (на сьогодні можуть бути призвані на службу з 25 років);
- резервісти – громадяни, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формуваннях і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Статус громадян обовʼязково вказується у їх військово-обліковому документі.
Таким чином, призовниками є громадяни, що досягли 18 річного віку та є приписаними до призовних дільниць за місцем свого проживання.
Кого можуть мобілізувати під час дії воєнного стану?
Відповідно до положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” для захисту держави можуть бути мобілізовані чоловіки та жінки, які перебувають в статусі військовозобовʼязаного або резервістів, оскільки вони мають відповідний рівень підготовки, бо закінчили військову кафедру або раніше проходили службу у ЗСУ чи інших військових формуваннях, або досягли відповідно віку з якого їх можуть мобілізувати.
Призовників, які не досягли 25 річного віку за законом ТЦК та СП не має права мобілізувати до війська. Проте, якщо призовник сам виявить бажання служити в ЗСУ, то тоді його можуть мобілізувати.
Таким чином, призовників можуть мобілізувати до війська, але за наявності таких обовʼязкових умов:
- коли особа сама проявила бажання служити у ЗСУ;
- коли вона втратила свій статус призовника та набула статусу військовозобовʼязаної особи, бо закінчила військову кафедру або досягла 25 річного віку;
- коли вона була визнана придатною для несення військової служби у лавах ЗСУ за рішенням ВЛК.
Чи можуть вручити повістку особі, яка не досягла 25 річного віку?
Так, можуть, оскільки чинне законодавство ніяким чином не обмежує категорії чоловіків, яким можуть бути вручені повістки. А тому призовнику можуть вручити повістку, до прикладу з метою уточнення військово-облікових даних.
Крім цього, вручення повістки особі, що не досягла 25 річного віку та немає військового досвіду проходження служби у ЗСУ зовсім не означає, що її можуть мобілізувати.
А тому, якщо призовника намагаються мобілізувати працівники ТЦК та СП, то це є незаконними діями, які варто оскаржувати та притягати винних до юридичної відповідальності (наприклад, за перевищення повноважень тощо).
Що робити, якщо працівники ТЦК та СП незаконно намагаються мобілізувати призовника?
Потрібно в першу чергу дотримуватись таких рекомендацій, а саме:
- Зберігати спокій. Для початку потрібно усвідомити, що від зайвих нервів особа не зможе належним чином захистити власні права та інтереси, а тому варто тримати себе “в руках” та ввічливо спілкуватися із представниками ТЦК та СП.
- Зʼясувати причини затримання. Після того як хвилювання минуло варто обовʼязково зʼясувати підстави затримання працівниками ТЦК та СП. Якщо вони відмовляються їх розʼяснювати, то це буде явним порушенням чинного законодавства України.
- Фіксувати порушення. Здебільшого працівники ТЦК та СП діють в межах дозволених їм повноважень, проте також на практиці зустрічаються випадки, коли вони перевищують свої повноваження та порушують чинні приписи законів. За таких обставин варто виявляти та фіксувати ці порушення для того, щоб потім можливо було оскаржити незаконність дій працівників ТЦК та СП.
- Не підписувати будь-яких юридичних документів. Ретельно не прочитавши та детально не проаналізувавши будь-які документи, які надають працівники ТЦК та СП на підпис особі неможливо встановити настання відповідних юридичних наслідків. А тому варто відмовлятися від писання будь-яких документів до прибуття вашого адвоката.
- Вимагати надання правової допомоги. Кожна особа в Україні має право на отримання належної юридичної допомоги. Якщо ж особі відмовляють у доступі до адвоката, то це є порушенням її законних прав. А тому при виникненні будь-яких правових суперечок із ТЦК та СП найкращим рішенням буде відразу телефонувати військовому адвокату, щоб мінімізувати ризики та настання негативних наслідків. Правова допомога у таких ситуаціях має вирішальне значення, оскільки недотримання юридичних процедур, порушення прав громадян або навіть неправомірні дії з боку представників ТЦК та СП можуть становити серйозну загрозу для особи.
Якщо у вас є побоювання щодо того, що ваші права та законні інтереси можуть бути порушені працівниками ТЦК та СП або вам потрібна кваліфікована консультація по військовому праву України, то тоді обовʼязково звертайтесь до фахівців із Одеського центру сімейного права. Наші юристи мають багаторічний та практичний досвід роботи у цій сфері правовідносин, а тому ми знаємо як ефективно захистити інтереси клієнтів компанії. Крім цього, ми зможемо забезпечити надання професійної підтримки на всіх етапах вирішення вашого правового питання, оскільки бажаємо досягати лише позитивного результату. Не залишайте свої правові питання без уваги, оскільки вчасна юридична допомога є запорукою захисту ваших прав та інтересів. Звертайтесь!