Зміна прізвища дитини. Правові аспекти

Згідно із законодавством України, кожен громадянин, незалежно від віку та соціального статусу, має право на ім’я, складовими якого також є прізвище та по батькові. Це поширюється і дітей.

Норми Сімейного кодексу свідчать – ім’я дитині надають батьки, вони ж визначають і прізвище, яке ідентичне прізвищу батьків. Якщо ж батько і мати мають різні прізвища – за згодою батьків вибирається одна з них, або дається подвійна. Відбувається це під час отримання свідоцтва про народження дитини.

Як дорослі, так і діти, маю право на зміну прізвища, імені, по батькові. Якщо говорити про зміну прізвища неповнолітнім, то закон (ст.148 СК) визначив випадки, коли це можливо.

Коли можна змінити прізвище дитини.

  • батьки змінюють своє прізвище (дитина старше 7 років має дати дозвіл на зміну його прізвища);
  • один із батьків помер, позбавлений батьківських прав, визнаний безвісти відсутнім або позбавлений дієздатності;
  • якщо прізвище при народженні дитини було присвоєно без згоди батьків;
  • усиновлення дитини;
  • визнання батьківства (у випадках, коли запис про батька внесений зі слів матері).

Згода дитини та її батьків на зміну прізвища.

Сімейний кодекс України передбачив, що дитина віком до 7 років позбавлена «права голосу» при зміні його прізвища, тоді як діти старшого віку мають право висловити свою думку. Мало того, саме думка дитини є першорядною, і якщо вона проти зміни прізвища – батьки позбавлені можливості вплинути на рішення свого чада. Ні суд, ні служба у справах дітей це питання не врегулюють, проте якщо зміна прізвища відбувається виключно на користь неповнолітнього – у судовому порядку це можливо. У той самий час слід враховувати психологічну складову процесу, ніж зашкодити дитині.

Щодо дітей старшого віку, то з 16 років їм надано право самостійно змінити прізвище, не питаючи дозволу дорослих і не вимагаючи їхньої згоди на це.

Якщо систематизувати питання згоди сторін, то це виглядає так:

  • До 7 років – батьки
  • З 7 до 16 років – дитина, батьки
  • Після 16 років – дитина

Проте, тенденції у побудові сімейних відносин свідчать, що не завжди є можливість отримати дозвіл обох батьків на зміну прізвища. Часто це відбувається після розірвання шлюбу між подружжям, яке має дітей. Як бути у таких випадках – розглянемо нижче.

Зміна прізвища дитини після розлучення батьків.

Поле розірвання шлюбу, батько та мати залишаються батьками дитини та наділені всіма правами та обов’язками, пов’язаними з цим. Відповідно змінити прізвище малолітньому можна лише у тому випадку, якщо й батько та мати дадуть на це згоду. Не має значення, чи проживають вони разом із неповнолітнім чи окремо від нього.

Якщо в процесі розірвання шлюбу той із подружжя, який змінив своє прізвище, може повернути собі дошлюбну. Але це не впливає на автоматичну зміну прізвища дітьми.

Що робити, якщо батько/мати не дають дозволу на зміну прізвища?

Не рідкісні випадки, коли колишній чоловік чинить опір тому, щоб його дитині змінили прізвище. При виникненні подібного спору, другий із батьків може звернутися до органу опіки та піклування або до суду. Приймаючи рішення, компетентні органи враховують низку чинників, зокрема ступінь участі батьків у дітей, виконання ними батьківських обов’язків, характеристики батьків тощо.

Вирішення спору через орган опіки

Вирішення спору через суд

– Приймається швидше

– Безкоштовно

– Обов’язково до виконання

– розглядається у позовному провадженні з поданням повного пакету документів та викликом сторін у судові засідання, що займає кілька місяців

– оплачується судовим збором

– Може бути оскаржено

Зміна прізвища через суд.

  • визначити підсудність (позовна заява подає до суду за місцем реєстрації відповідача). Позов подає той із батьків, хто ініціює зміну прізвища, відповідачем виступає другий, який не дає згоди;
  • сплатити судовий збір (ставка для немайнових спорів, з 1 січня 2018 р. складає 704,80 грн.);
  • скласти позовну заяву, до якої додати копії паспортів сторін, свідоцтва про шлюб/розірвання шлюбу, свідоцтва про народження дітей, довідку з місця реєстрації про склад сім’ї, документи, що підтверджують позовні вимоги (довідки про заборгованість за аліментами, характеристики, інші документи);
  • подати позовну заяву з додатками до канцелярії суду та чекати на судове засідання. Надіслати документи можна також рекомендованим листом;
    – після розгляду справи в суді отримати рішення, яке набрало законної сили.

ВАЖЛИВО!

Окремо зазначимо – перш, ніж звертатися до суду, проаналізуйте ситуацію, що склалася. Слід визначити, чи є достатньо доказів та аргументів для зміни прізвища дитині. Якщо другий із подружжя повною мірою виконує батьківські обов’язки, за місцем роботи/проживання характеризується позитивно, з дитиною у них чудові стосунки – суд може відмовити у задоволенні такого позову. Адже одного бажання матері не достатньо, мають бути докази.

Якщо батько дитини від виконання батьківського обов’язку ухиляється, не виплачує аліменти, веде аморальний спосіб життя і не цікавиться долею свого чада – шанси на позитивне рішення збільшуються в рази. Підготуйте відповідні документи, заявіть клопотання про допит свідків, які підтвердять викладені у позові факти – і суд буде на вашому боці.

За наявності спору між батьками, настійно рекомендуємо проконсультуватися з юристом з сімейного права, який підкаже не лише шляхи вирішення питання, а й допоможе правильно скласти всі необхідні документи та захистити ваші інтереси у суді.

Коли дозвіл другого з батьків не потрібен?

  • позбавлений батьківських прав щодо дитини;
  • визнаний недієздатним, померлим, безвісти відсутнім;
  • мати має статус самотньої.

У таких випадках для зміни прізвища дітям достатньо звернутися до органів реєстрації актів цивільного стану (РАДС) та подати такі документи:

  • Заява;
  • паспорт (документ, що засвідчує особу);
  • свідоцтво про народження дитини;
  • рішення суду, винесене щодо другого чоловіка чи документ про статус самотньої матері.

Зміна прізвища без згоди батьків.

Як було сказано раніше, з 16-ти річного віку діти мають право самостійно змінити своє прізвище. У 14 років кожен юний громадянин України отримує паспорт і має право поставити питання про те, щоб його видали на нове прізвище. Для цього, звичайно, потрібно дозвіл батьків, проте це зручніше зробити при отриманні паспорта, ніж змінювати його через кілька років.

Послідовність дій така:

Крок 1. Звернення до органів РАГСа. Подається заява про зміну прізвища (особисто дитиною, якщо вона досягла 14 років або батьками, якщо зазначений вік ще не настав). До заяви слід додати свідоцтво про народження, довідку про реєстрацію, письмову згоду обох батьків, фотографію дитини. За зміни прізвища оплачується держмито.

Крок 2 Отримання свідоцтва про зміну імені. (із зазначенням нового прізвища).

Крок 3 Поводження з пакетом документів для видачі паспорта громадянина України.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14