Як розлучитися? Процедура, особливості, терміни

Конституція України говорить про свободу шлюбних відносин. Ніхто немає права примушувати іншого до шлюбу, як залишатися у шлюбі проти своєї волі. Сімейний кодекс дотримується таких самих принципів, даючи подружжю право вирішувати – жити разом однією сім’єю, або припинити відносини, які втратили сім’ї. Простіше кажучи – розлучитися.

Якщо говорити про статистику, то розлучення були завжди. Розривають шлюби і молоді пари, які прожили разом не більше 5 років, розлучаються і ті, хто йшов пліч-о-пліч не одне десятиліття.

Як розлучитися? Процедура, особливості, терміни

Є пари, які живуть порізно, але перебувають у зареєстрованому шлюбі, але розірвати його не можуть через брак часу, незнання процедури, безвідповідальне ставлення до наслідків тощо. Як не дивно, багато хто «не хоче морочитися», і розлучається тільки після того, як зустріне нового обранця і захоче створити з ним нову родину. Такі обставини є фактичне припинення шлюбних відносин. Однак придбання, які будуть зроблені парою, вважаються спільною власністю подружжя (за винятком спадщини, подарунків).

Юридичний розлучення відрізняється від фактичного тим, що документально оформлено розрив відносин. З моменту розірвання шлюбу колишнє подружжя може ініціювати процес поділу майна та визначити, з ким проживатимуть діти. Питання зміст дітей може бути вирішено як під час шлюбу, і після його розірвання.

Рішення розлучитися не приходить подружжю спонтанно. Цьому передують ситуації, які руйнують уявлення про ідеальні стосунки та про ідеального партнера.

Які причини розлучень? Несумісність характерів, різні погляди життя, виховання дітей, забезпечення сім’ї. Причини часто криються в згубних звичках одного з подружжя – азартні ігри, вживання алкоголю, наркотиків – не рідкісні причини, через які розпадаються сім’ї.

І коли один із подружжя приймає собі рішення про те, що шлюб необхідно розірвати – це і є початок розлучення. Емоційна складова, за якою підуть більш складні дії.

Розлучення через РАГС.

Якщо пара не має дітей і обидва згодні розлучитися – це найпростіша ситуація із розірванням шлюбу. Для цього подружжю потрібно звернутися зі спільною заявою до РАГСу.

Така заява подається за місцем реєстрації одного з подружжя. Записатися на прийом до РАГСу можна за допомогою онлайн сервісу, вибравши зручний час на сайті. При заповненні форми потрібно буде вказати всі дані, що запитуються.

Далі подружжю необхідно разом з’явиться до РАГСу у обраний ними час, маючи при собі паспорти та документ про укладення шлюбу.

Заява про розлучення має дві частини – одна заповнюється від імені дружини, друга – від імені чоловіка. Працівник РАГСА на підставі поданих документів вносить дані до системи та роздруковує вже готовий заповнений бланк. У заяві, яка подається до РАГСу, причини розлучення не вказуються, оскільки законодавчо це не передбачено і подружжя прийшло до загального рішення розлучитися.

Заповнений бланк подружжя перевіряє, і ставлять свої підписи у відповідних графах. Вивчити вміст документа потрібно уважно, щоб у ньому не було помилок та друкарських помилок. Якщо у бланку все правильно – ставте підпис.

Якщо один із подружжя, вступаючи в шлюб, змінив прізвище, у заяві він може вказати інформацію про те, що бажає повернути дошлюбне прізвище. Оформляючи заяву, варто пам’ятати це.

Не забудьте, вирушаючи до РАГСу взяти з собою:

  • паспорти;
  • довідки про присвоєння ідентифікаційного коду;
  • свідоцтво про укладання шлюбу.

Вартість розлучення через РАГС.

Оформлення розірвання шлюбу через РАГС дуже вигідна у фінансовому плані процедура. Вартість послуг передбачена Декретом Кабінету Міністрів «Про державне мито» та становить 0,5 неоподатковуваних мінімуму доходів громадян. Це сума 8,50 грн., сплатити її необхідно у будь-якому відділенні банку на реквізити, які видасть працівник ЗАГСА.

У деяких РАГСах вилучається додаткова плата за те, що фахівець оформив заяву. Вартість цих послуг коливається від 20 до 35 гривень та встановлюється на місцях.

Після підписання заяв про розлучення та сплату державного мита, подружжя дало початок процесу розлучення, остаточне оформлення якого відбудеться через місяць.

Працівник РАГСА призначає дату та час, коли подружжя має з’явитися для оформлення розлучення. Один місяць дається подружжю на те, щоб відкликати заяву про розірвання шлюбу, якщо трапиться примирення, або вони передумають розлучатися. Зазначимо, що в більшості випадків заява залишається в силі і подружжя бажає розлучитися.

Для цього обидві сторони повинні з’явитися до органу реєстрації актів цивільного стану та отримати свідоцтво про розірвання шлюбу. Паспорти та свідоцтво про шлюб також потрібно мати із собою. Якщо один із подружжя не може з’явитися – він має право подати до РАГСу нотаріально завірену заяву про проведення розірвання шлюбу без його присутності.

Процедура оформлення розлучення не тривала – працівник РАГСА оформлює актовий запис, який підписують сторони, після чого видає свідоцтво про розірвання шлюбу. У паспортах колишнього подружжя проставляється штамп про те, що шлюб між ними розірвано.

Розлучення через суд.

Якщо подружжя має дітей – розлучитися вони зможуть тільки в суді. Законом передбачено два варіанти розірвання шлюбу у судовому порядку, і кожен має свої особливості.

Варіант 1. Загальна заява подружжя.

Подружжя може звернутися до суду із загальною заявою про розірвання шлюбу. Цей варіант застосовний до тих пар, які дійшли згоди у питаннях утримання дітей. Для такого розірвання шлюбу обов’язковим є укладення нотаріального договору про утримання дітей, і тоді оформити розлучення простіше та швидше.

Необхідні документи:

  • паспорти, ідентифікаційні коди;
  • свідоцтво про шлюб;
  • свідоцтва про народження дітей;
  • договір про утримання дітей/дитини.

Витрати:

  • судовий збір – 420,40 грн. (станом на 25.03.2020 р.)
  • оплата послуг юриста/адвоката з оформлення документів;
  • оплата послуг нотаріуса за оформлення договору змісту (аліментного договору).

Терміни розгляду справи – 1 місяць плюс один місяць на набрання рішенням законної сили.

Варіант 2. Позовна заява одного з подружжя.

Ініціює процес одне із подружжя, він називається позивачем. Другий чоловік – відповідач, і у разі незгоди на розірвання шлюбу, він може попросити суд дати кілька разів на примирення. Цей варіант застосовується до тих пар, які не дійшли згоди у питаннях утримання дітей, і зазвичай разом із позовом про розірвання шлюбу подається заява про стягнення аліментів.

Необхідні документи:

  • паспорти, ідентифікаційні коди;
  • свідоцтво про шлюб;
  • свідоцтва про народження дітей.

Витрати:

  • судовий збір – 840,80 грн. (станом на 25.03.2020 р.)
  • оплата послуг юриста/адвоката щодо оформлення документів.

Терміни розгляду справи – до 3 місяців плюс один місяць на набрання рішенням законної сили. Якщо одна із сторін попросить термін примирення, то суд може встановити його в межах шести місяців.

Важливі аспекти.

  1. Розірвання шлюбу неможливе, якщо дружина вагітна, або є дитина молодше одного року. Винятки – чоловік вчинив злочин щодо дружини чи дитини.
  2. Про бажання повернути дошлюбне прізвище треба вказати у позовній заяві.
  3. Розмір судового збору змінюється залежно зміни розміру прожиткового мінімуму.

На закінчення відзначимо, що зважуючись на розірвання шлюбу – обов’язково проконсультуйтеся з адвокатом. Оскільки сімейні стосунки дуже заплутані, і після розлучення можливе виникнення суперечок про дітей, про майно подружжя, до якого готові далеко не всі.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14