Незважаючи на те, що часи активної приватизації залишилися далеко позаду, питання «Скільки квадратних метрів житлової площі покладено на людину в Україні?». залишається все ще актуальним і цією темою цікавляться багато наших читачів.
Давайте розберемося, у яких випадках враховується норма житлової площі та квадратні метри справді мають значення.
Наприклад, норма житлової площі використовується при розрахунках за житлове приміщення, комунальні платежі, при постановці на квартирний облік, вселенні, виселенні та переселенні особи в/з житлового приміщення, при визначенні порядку користування квартирою та інших випадків.
Соціальна норма житла
В Україні існує такий термін, як «соціальна норма житла».
У 2014 році норма житла зазнала змін завдяки прийняттю Кабінетом міністрів України постанови №409 від 6.08.2014 року.
Таким чином, зазначеною постановою встановлюється певний мінімум житлової площі на одну особу. Тепер нормою є 13,65 квадратних метрів житла та додатково 35,22 квадратних метрів житлової площі на сім’ю.
Ці стандарти застосовуються для визначення розміру субсидії для оплати житлово-комунальних послуг, таким чином субсидія може бути нарахована не на всю площу житлового приміщення, виходячи з даних техпаспорта про квадратні метри, а за вищевказаними нормами.
Санітарна норма
Крім соціальної норми житла, існує ще й санітарна норма житла – мінімальна кількість квадратних метрів житла, необхідна для нормальної життєдіяльності однієї людини.
Згідно з інформацією Міністерства охорони здоров’я України, станом на сьогодні в Україні діють радянські норми – 6 квадратних метрів на особу (площа, що надається у гуртожитках). Проте, з 1 січня 2017 року ці норми підлягають скасуванню згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року.
Квадратні метри для постановки на квартирний облік
Право знаходиться у «квартирній черзі» мають далеко не всі громадяни, а лише ті, які відповідають певним критеріям.
Одна з категорій громадян, які теоретично можуть отримати квартиру від держави, це особи, забезпечені житловою площею нижче за мінімум, визначений виконавчими органами обласних, Київської та Севастопольської міських рад.
Зазначені органи регулярно переглядають цей мінімум і для кожної територіально-адміністративної одиниці України може бути різним.
Варто врахувати, що питання квартирної черги врегульоване Правилами обліку громадян, які потребують покращення житлових умов та надання їм житлової площі в УРСР (постанова Радміну УРСР та УРСП від 11.12.1984 року №470).
Норма приватизації житла
Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» встановлює конкретну норму для приватизації житла, а саме – 21 квадратний метр на особу та 10 метрів на сім’ю.
Звертаємо увагу, що зазначена норма передбачена для безкоштовної приватизації житлового фонду, який перебуває у віданні держави чи місцевих рад.