ШТРАФИ ЗА НЕУПЛАТУ АЛІМЕНТІВ – МІФИ І РЕАЛЬНІСТЬ


  1. 🪶 Чим передбачено?
  2. 🪶 Куди підуть гроші?
  3. 🪶 Хто накладає штраф?

Вважають, що штраф – це якась сума, яку має сплатити громадянин за те чи інше порушення. Гроші ці йдуть у доход держави, а порушник продовжує жити як жив. Це стосується штрафів за адміністративні правопорушення.

Штрафи в аліментних відносинах мають дещо іншу природу. 

ШТРАФИ ЗА НЕУПЛАТУ АЛІМЕНТІВ – МІФИ І РЕАЛЬНІСТЬ

Чим передбачено?

Ст.71 Закону України «Про виконавче провадження». Вона встановлює процедуру примусового стягнення аліментів, у ній прописані всі етапи виконання судового рішення.

Який розмір штрафу?

Оскільки покарання до боржника застосовується за невиконання аліментних зобов’язань, то сума штрафу безпосередньо залежить від розміру заборгованості за аліментами.

Заборгованість за аліментами перевищує суму платежів за один рік – неплатник оподатковується штрафом у розмірі 20% від суми заборгованості.

Борг накопичився за два роки – штраф збільшується до 30% від суми заборгованості.

50% від суми заборгованості – такий штраф належить внести тим, хто ухилявся від сплати аліментів протягом трьох років, тим самим нагромадив борг.

Оскільки штраф обчислюється із суми заборгованості, у кожному випадку його розмір буде різним.

Куди підуть гроші?

Штрафи за несплату аліментів мають не лише виховний, а й цільовий характер. Так, суму штрафу буде перераховано одержувачу аліментів, тобто направлено не до державної скарбниці, а на утримання дитини.

Хто накладає штраф?

Оскільки рішення про стягнення аліментів перебуває у виконавчій службі, саме державний виконавець виносить ухвалу про накладення штрафу. Звертання до суду з цим питанням не потрібне. 

Як і в будь-яких правовідносинах, в аліментних штрафах є нюанси, про які слід пам’ятати. 

Ситуація 1. 

За рішенням суду з громадянина О. на користь громадянки Ю. стягнуто аліменти на дитину у твердій грошовій сумі 2000 грн. Виконавчий лист Ю. не отримувала, до виконавчої служби не зверталася. Громадянин А. не платив аліменти два роки, громадянка Ю. думає, що в нього накопичується заборгованість, і він зобов’язаний буде сплатити штраф.

*Для нарахування штрафу необхідно встановити суму заборгованості, яку розраховує державний виконавець. Якщо виконавчий документ до ГІС не подавався, відповідно підстав для накладення штрафу немає.

Ситуація 2.

З громадянина М. стягуються аліменти на дитину за судовим наказом у розмірі ¼ частини його доходів. Зарплату на підприємстві М. не виплачують понад 12 місяців, унаслідок чого утворилася заборгованість за аліментами.

* Чи буде накладений на громадянина М. штраф – можливо, все залежить від роботи державного виконавця та наданих М. документів, які виключають його провину в тому, що виплата аліментів не проводилася.

І таких ситуацій безліч. Тому, будучи платником/отримувачем аліментів, налаштуйте взаємодію з виконавчою службою таким чином, щоб Ваші права та права дітей були максимально захищені.

Якщо ситуація зі стягненням зовсім запущена, або у Вас немає часу на з’ясування обставин справи, фахівці Одеського центру сімейного права допоможуть відновити справедливість на стадії виконавчого провадження.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14