- 🪶 Які існують способи для прийняття спадщини, якщо громадянин перебуває за кордоном?
- 🪶 Які строки для подання заяви на прийняття спадщини?
- 🪶 Як відмовитися від прийняття спадщину, перебуваючи при цьому за кордоном?
- 🪶 Чим може бути корисною допомога адвоката при прийнятті спадщини за кордоном?
Питання спадкування майна після смерті спадкодавця в Україні при перебуванні законних спадкоємців за кордоном, ніколи не втрачало своєї популярності, а з введенням воєнного стану із 24 лютого 2022 року набуло ще більшої актуальності, оскільки багато українців покинули свої рідні домівки та переїхали на тимчасове або постійне місце проживання до інших іноземних країн. А тому у цій статті ми поговоримо про особливості прийняття спадщини громадянами, які перебувають за межами території України.
Які існують способи для прийняття спадщини, якщо громадянин перебуває за кордоном?
На сьогодні можна виділити 2 основних способи для прийняття спадщини за кордоном:
- звернення до консульської установи або дипломатичного представництва України в іноземній країні перебування із заявою про прийняття спадщини;
- або нотаріально засвідчити заяву про прийняття спадщини та надіслати її засобами поштового звʼязку нотаріусу, який перебуває на території України та здійснив відкриття спадщини. В такому випадку також може бути необхідно проставлення апостилю на заяві (спеціального штампу, що підтверджує її чинність).
Механізм подання заяви про прийняття спадщини через консульські установи та дипломатичні представництва України встановлений Наказом Міністерства юстиції України та Міністерства закордонних справ України від 27 грудня 2004 року №142/5/310 «Про затвердження Положення про порядок вчинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України».
Так, він собою передбачає звернення громадянина України до консульської установи чи дипломатичного представництва, де останні повинні завірити справжність підпису на заяві про прийняття спадщини, поставити на ній свій власний підпис та гербову печатку. Після цього спадкоємець таку заяву повинен направити в Україну засобами міжнародного поштового звʼязку.
Зверніть увагу! Звернення до консульської установи чи дипломатичного представництва повинно бути здійснене особисто громадянином для встановлення його особистості та справжнього волевиявлення.
Які строки для подання заяви на прийняття спадщини?
28 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України в постанові “Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану” №164 встановив, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Таким чином, в практичній площині громадяни мали право прийняти спадщину протягом 10 місяців.
Із 23 травня 2023 року строки для прийняття спадщини в Україні повернули до довоєнних норм, тобто громадянам надали знову 6 місяців для того, щоб прийняти спадщину, або відмовитись від її прийняття.
Це передбачено положеннями постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану” від 09 травня 2023 року №469.
Як відмовитися від прийняття спадщину, перебуваючи при цьому за кордоном?
Для цього також потрібно подавати заяву про відмову від спадщини до нотаріуса, що знаходиться в Україні або чекати спливу 6 місячного терміну з моменту її відкриття, оскільки в такому випадку особа вважатиметься такою, що автоматично відмовилась від прийняття спадщини.
Чим може бути корисною допомога адвоката при прийнятті спадщини за кордоном?
- детальний аналіз вашої ситуації, що виникла на практиці;
- представлення інтересів особи в різних державних органах без особистої присутності громадянина при цьому;
- зібрання необхідного пакету документів для того, щоб прийняти спадщину або відмовитись від її прийняття;
- надання консультацій щодо змін у чинному законодавстві України.
Таким чином, звернення за допомогою до професійного адвоката допоможе уникнути потенційних ризиків та негативних наслідків для реалізації особою свого права на прийняття спадщини.
У вас залишились питання щодо прийняття спадщини, якщо громадянин перебуває за кордоном? В такому випадку, звертайтесь до фахівців із Одеського центру сімейного права. Ми надамо вам ґрунтовні відповіді під час консультації на всі питання, що будуть виникати у сфері спадкового права України, оскільки наша команда чудово розуміється на проблемних аспектах різних галузей права. Звертайтесь саме до нас, оскільки ми знаємо як юридично правильно оформити спадкове майно!