Збільшення розміру аліментів з військовослужбовців


  1. 🪶 З яких саме виплат військовослужбовців можуть стягуватися аліментні платежі?
  2. 🪶 Який розмір аліментів передбачений у 2024 році?
  3. 🪶 Від яких факторів залежить розмір аліментів?
  4. 🪶 Як збільшити раніше призначений розмір аліментів?

Стягнення аліментів із військовослужбовців в період дії воєнного стану в країні з кожним роком набуває широкої актуальності. Це повʼязано з тим, що кількість військових в державі тільки зростає, оскільки активні бойові дії продовжуються та Російська Федерація не залишає своїх намірів по окупації території України. Крім цього, на практиці також часто в громадян виникають питання чи можна збільшити вже призначені судом аліменти, що стягуються із військовослужбовців. Про цей правовий аспект ми і поговоримо у даній інформаційній статті.

Збільшення розміру аліментів з військовослужбовців

З яких саме виплат військовослужбовців можуть стягуватися аліментні платежі?

Перш за все слід зазначити, що військовослужбовці мають ряд особливостей у питаннях оплати своєї праці та загальному отриманні доходів. 

Так, із аналізу ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови КМУ від 16 лютого 2022 року № 122 вбачається, що із військових ЗСУ та інших осіб, що проходять воєнну службу проводиться утримання аліментних платежів з усіх видів їх грошового забезпечення, окрім одержання будь-якого фінансування, що не характеризується постійним характером. 

Наказом МОУ від 07 червня 2018 року № 260 передбачається, що військовослужбовці отримують такі види грошового забезпечення, а саме:

  • щомісячні основні види грошового забезпечення (зазвичай до них відносять – посадовий оклад, оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років);
  • щомісячні додаткові види грошового забезпечення (зазвичай до них відносять – підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов’язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, премії);
  • одноразові додаткові види грошового забезпечення (зазвичай до них відносять – винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов’язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткові винагороди на період дії воєнного стану, різні види допомоги).

Важливо! Одноразові додаткові види грошового забезпечення, що отримують військові ЗСУ, не мають ознаки постійного характеру, а тому вони не враховуються для стягнення аліментів на дітей. 

Який розмір аліментів передбачений у 2024 році?

Державним бюджетом України на 2024 рік передбачено, що прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років складає 2563 грн, а для дітей від 6 до 18 років – 3196 грн. 

Сімейним кодексом України зазначається, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим за 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а максимальний розмір – не більше 10 прожиткових мінімумів. 

Таким чином, мінімальний розмір аліментів на одну дитину складає:

  • до 6 років – 1281,5 грн;
  • від 6 до 18 років – 1598 грн. 

Максимально гарантований розмір аліментів на одну дитину від держави складає:

  • до 6 років – 25 630 грн
  • від 6 до 18 років – 31960 грн. 

Від яких факторів залежить розмір аліментів?

Зазвичай ключовим фактором для призначення аліментів є саме кількість дітей у громадянина, а саме:

  • якщо 1 дитина – 1/4 від суми доходу платника;
  • якщо 2 дітей – 1/3 від суми доходу платника;
  • якщо 3 і більше дітей – 1/2 від суми доходу платника.

Крім цього, також суди звертають увагу на:

  • поточний стан здоров’я та матеріальне становище дитини і батьків;
  • наявність інших дітей або непрацездатних родичів у платника аліментів;
  • наявність тяжкої хвороби у платника аліментів;
  • інші обставини, які мають істотне значення.

Як збільшити раніше призначений розмір аліментів?

Положення ст. 185 Сімейного кодексу України передбачають, що той з батьків, з якого присуджено стягнення аліментів на дитину, зобов’язаний брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (наприклад, розвитком її здібностей, хворобою, каліцтвом тощо).

А тому для збільшення розміру аліментів особа має право звернутися до судових органів влади із відповідною позовною заявою в якій потрібно обґрунтувати причини збільшення розміру аліментів на дитину. Якщо вони будуть вагомі, то суд прийме позитивне рішення по справі. 

Слід також зазначити, що при задоволенні позовних вимог про зміну розміру аліментів, нова сума буде стягуватися з дня набрання законної сили рішенням суду, а не з моменту пред’явлення позову.

Зверніть увагу! На практиці зараз досить часто суди призначають аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі від 1 до 4 тисяч гривень. Проте, військовослужбовці за виконання бойових завдань на фронті можуть отримувати грошове забезпечення до 150 тисяч гривень. А тому це є вагомою підставою для перегляду рішення суду та збільшення розміру аліментів на частину від доходу їх платника (зазвичай 1/4). 

Якщо у вас залишилися питання щодо збільшення розміру аліментів із військових ЗСУ, то тоді звертайтеся до юристів із Одеського центру сімейного права. Ми проконсультуємо клієнтів компанії на рахунок всіх проблемних аспектів, що будуть виникати під час співпраці, адже володіємо багаторічним досвідом роботи у цій галузі права. Крім того, ми надаємо різноманітні послуги щодо зміни форми сплати аліментів із призначеної твердої грошової суми на частину від доходу їх платника (військовослужбовця). Звертайтесь!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14