Як переселенцям оформити спадщину


  1. 🪶  Що слід розуміти під тимчасово окупованою територією? 
  2. 🪶 Які існують особливості спадкування на ТОТ України?
  3. 🪶 Протягом якого часу можна оформити спадщину? 
  4. 🪶 Як прийняти спадщину, якщо ВПО знаходиться за кордоном? 

З 24 лютого 2022 року в Україні введено військовий стан у звʼязку із широкомасштабним вторгненням Російської Федерації до нашої країни. Через це багато громадян України стали вимушеними внутрішніми переселенцями, оскільки вони тікали від зони активних бойових дій тільки з необхідними речами та документами. Однак, кожен переселенець залишив своє нерухоме та рухоме майно на тимчасово окупованій території, і з часом постало питання його спадкування іншими членами сімʼї чи близькими родичами. Цим і пояснюється актуальність обраної тематики на сьогодні. А тому у цій статті ми поговоримо про те, які існують особливості щодо оформлення спадщини переселенцями в Україні із аналізом чинних нормативно-правових актів.

Як переселенцям оформити спадщину

 Що слід розуміти під тимчасово окупованою територією? 

Чинне українське законодавство надає наступне визначення тимчасово окупованій території (ТОТ) – це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації (органи державної влади, місцевого самоврядування, грошовий обіг тощо).

Однак, на ТОТ все одно поширюється дії Конституції, нормативно-правових актів України та міжнародних договорів, згода на обовʼязковість, яких надана ВРУ.

Крім цього, тимчасова окупація Російською Федерацією територій України незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.

Датою, з якої слід вважати початок тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року.

Із 20 лютого 2014 року – Автономну Республіку Крим та місто Севастополь слід вважати тимчасово окупованими Російською Федерацією.

Які існують особливості спадкування на ТОТ України?

Перш за все потрібно зазначити, що правовий режим ТОТ передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на цих територіях. Основоположними нормативно-правовим актом у цьому питанні є Закон України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”.

Так, із аналізу його положень можна сказати, що будь-які органи, посадові чи службові особи, що були створені на ТОТ вважаються незаконними, якщо їм було надано можливість здійснювати свої повноваження не в рамках чинного українського законодавства.

В звʼязку з цим будь-які акти юридичного характеру (рішення, документи), видані такими органами є недійсним та не створюють настання правових наслідків для громадян України. Винятком є документи за якими встановлюється факт народження, смерті, реєстрації (чи розлучення) шлюбу особи на ТОТ, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення до них змін, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника, що вбачається із наказу Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5. 

А тому, у випадку смерті особи на ТОТ України, що підтверджується відповідними документами, виданими незаконними органами влади та їх посадовими особами, законному спадкоємцю спочатку слід встановити факт смерті спадкодавця на такій території через звернення з відповідною заявою за місцем проживання (перебування) заявника до відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану або до суду за межами тимчасово окупованої території України. 

У разі, якщо громадянин (заявник) звертається до суду, то на підставі його рішення про встановлення зазначеного юридичного факту відділ державної реєстрації актів цивільного стану видасть заявнику свідоцтво про смерть особи встановленого зразка, яке буде чинним на території України. 

Крім цього, положення ст. 111 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” встановлюють, що у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви про її прийняття, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Це також і стосується того випадку, коли останнє місце проживання спадкодавця було невідомим і не можна встановити, де він помер, однак основна частина його нерухомого та рухомого майна знаходиться на ТОТ.

Отже, можна сказати, що чинними нормативно-правовими актами не встановлюються чіткі правила для обрання місця подання першої заяви для прийняття спадщини (оскільки немає привʼязки до місця розташування чи довідки ВПО).

Після подання першої заяви на прийняття спадщини нотаріус повинен зареєструвати спадкову справу у Спадковому реєстрі відповідно до постанови КМУ від 11 травня 2011 року № 491.

Якщо спадкова справа була зареєстрована у Спадковому реєстрі до початку вторгнення РФ в Україну та проведення тимчасової окупації, то вчинювати будь-які нотаріальні дії щодо таких справ може нотаріус на території, що є підконтрольна Уряду України за зверненням спадкоємця. 

Свідоцтво про право на спадщину видається тим нотаріусом, якому було подану першу заяву про прийняття спадщини. 

Таким чином, можна підсумувати, що переселенцям, які бажають оформити спадщину після смерті спадкодавця на ТОТ потрібно: 

  • встановити факт смерті спадкодавця на ТОТ;
  • здійснити державну реєстрацію смерті громадянина та отримати відповідне свідоцтво;
  • звернутися із заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса, що працює на підконтрольній території України.

Протягом якого часу можна оформити спадщину? 

Термін протягом, якого громадянину потрібно оформити спадщину становить на сьогодні 6 місяців. З 23 травня 2023 року норма про прийняття спадщини протягом 10 місяців на період воєнного стану в країні була скасована. 

Які документи потрібні ВПО для оформлення спадщини? 

  • паспорт громадянина України та РНОКПП;
  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • документи, які підтверджують родинні звʼязки із спадкодавцем;
  • правовстановлюючі документи, що підтверджують право власності спадкодавця на майно;
  • документ про реєстрацію спадкодавця або останнє його місце проживання, також слід вказати осіб з якими він проживав;
  • заповіт в якому особа визначена спадкоємцем (якщо прийняття спадщини відбувається за заповітом).

Важливо! У кожній ситуації перелік документів може бути розширено залежно від індивідуальних обставин по справі, що виникли на практиці.

Як прийняти спадщину, якщо ВПО знаходиться за кордоном? 

  • Закон України “Про нотаріат” передбачає, що нотаріальні дії за кордоном можуть здійснювати консульські установи та дипломатичні представництва України в країні-перебування. А тому звернувшись в ці органи, ви можете подати їм заяву на прийняття спадщини. Вони також наділені повноваженнями на видачу свідоцтва про право на спадщину.
  • Подати заяву до нотаріуса, який знаходиться в Україні через засоби міжнародного поштового звʼязку. Для цього потрібно завірити таку заяву, за потреби проставити на ній апостиль (спеціальний штамп, що підтверджує чинність документа), перекласти її на українську мову (якщо вона написана на будь-якій іншій мові) та відправити нотаріусу, що знаходиться на території України. 

Залишились питання щодо оформлення спадщини ВПО? В такому випадку звертайтесь до фахівців із Одеського центру сімейного права. Наші юристи детально розуміються на всіх проблемних аспектах спадкових відносин в Україні, адже ми постійно відслідковуємо останні зміни в українському законодавстві та активно застосовуємо його на практиці. Не зволікайте та приходьте на консультацію саме до нас!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14