- 🪶 Що таке шлюбний договір?
- 🪶 Які правові положення можна передбачити громадянам у шлюбному договорі?
- 🪶 Які документи потрібно подавати до нотаріуса для укладення шлюбного договору?
- 🪶 Який строк дії шлюбного договору?
- 🪶 Яким чином можна розірвати шлюбний договір?
Під час побудови відносин між закоханою парою, майже ніхто не задумується про той факт, що у житті після одруження може також наставати і неприємний етап розлучення. А тому, щоб не залишитися без власного майна та розділити його за інтересами чоловіка і жінки, особи зазвичай укладають шлюбний договір (контракт) перед реєстрацією офіційного шлюбу. У цій інформаційній статті ми поговоримо про особливості та умови укладення шлюбного договору, при цьому аналізуючи чинне законодавство.
Що таке шлюбний договір?
Під шлюбним договором в українському законодавстві розуміють юридичний документ, який визначає майнові права та обовʼязки кожного із члена подружжя. Він може бути укладений, як разом із подачею заяви до органів РАЦС про реєстрацію шлюбу, так і вже після одруження громадян.
Які правові положення можна передбачити громадянам у шлюбному договорі?
Зазвичай особи у шлюбному договорі можуть врегулювати такі питання, а саме:
- Порядок розподілу майнових прав та обовʼязків кожного члена подружжя;
- Можуть визначатися майнові права, обовʼязки подружжя як майбутнього батька та матері;
- Щодо особистих відносин подружжя, то вони не врегульовуються шлюбним договором. Сюди також слід відносити особисті відносини подружжя та дітей;
- У шлюбному договорі особи не можуть зменшувати обсяг прав дитини, що встановлені чинним законодавством, а також ставити одного із членів подружжя у невигідне матеріальне становище;
- За шлюбним договором не може передаватися у власність одному і подружжя нерухоме майно, яке в обовʼязкому порядку підлягає державній реєстрації.
Важливо! Шлюбний договір завжди укладається тільки в письмовій формі з обовʼязким його нотаріальним посвідченням. Кількість примірників зазвичай становить не менше трьох. Подружня пара отримує по одному примірнику, а третій залишається обовʼязково в державного чи приватного нотаріуса.
Які документи потрібно подавати до нотаріуса для укладення шлюбного договору?
- Паспорт громадянина України;
- РНОКПП;
- Свідоцтво про шлюб (подається подружньою парою) або довідку про подання заяви до органів РАЦС;
- В окремих випадках також потрібна письмова згода батьків чи піклувальника, якщо одна із сторін не досягла повноліття (18 років).
Зверніть увагу! До моменту підписання шлюбного договору державний чи приватний нотаріус повинен розʼяснити сторонам угоди їхні права та обовʼязки, а також основні положення шлюбного договору.
Який строк дії шлюбного договору?
За загальним правилом, якщо в шлюбному договорі не визначений строк протягом якого він є дійсним, то він має юридичну силу до моменту відмови подружжя від цього договору або проведення процедури розірвання. Тобто норма дії шлюбного договору є диспозитивною, що наділяє подружню пару правом самостійно визначити терміни протягом яких договір буде дійсний.
Яким чином можна розірвати шлюбний договір?
Сімейний кодекс України передбачає, що одностороння відмова від шлюбного договору не допускається, а тому повинна бути тільки згода обох сторін для його розірвання та відмови.
Для наявності засвідчення спільної згоди подружжя повинне подати письмову заяву до приватного чи державного нотаріуса. Після розгляду даної заяви і відбувається розірвання шлюбного договору.
На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання.
Якщо ви хочете юридично правильно оформити шлюбний договір (контракт) відповідно до чинного українського законодавства, то в такому випадку слід звертатися до кваліфікованих юристів із Одеського центру сімейного права. Наші адвокати не тільки розуміються на складних питаннях у галузі сімейного права, а і також мають багаторічний досвід щодо складання шлюбних договорів із зазначенням всіх необхідних правових нюансів для клієнта компанії. Звертайтесь!