Позбавлення батьківських прав. І з емоційного, і з юридичного погляду позбавлення батьківських прав

І з емоційного, і з юридичного погляду позбавлення батьківських прав – це дуже складна процедура. До неї ніхто не вдаватиметься без гострої потреби. Однак, якщо така потреба виникла, перший крок у досягненні бажаного результату – це звернення за консультацією до адвоката з сімейного права з належним досвідом.

Чекаємо на вас в Одеському Центрі Сімейного Права – однієї з найкращих в Україні спеціалізованих юридичних компаній. Команда кваліфікованих юристів та адвокатів готова приймати найскладніші виклики. Розкажіть нам про свою ситуацію! На вашу думку, ми готові супроводжувати позбавлення батьківських прав, вести справи щодо відновлення цих прав, підтримувати вас у різних суперечках у напрямку «опіка/  піклування».

Позбавлення батьківських прав. І з емоційного, і з юридичного погляду позбавлення батьківських прав

Специфіка процедури

Пріоритет інтересів дитини на сімейних правовідносинах закріплюється на законодавчому рівні. Фундамент захисту даних інтересів почав створюватися з прийняттям Женевської Декларації з прав дитини 1924 року.

На сьогодні Україна ратифікувала найзначніші міжнародні конвенції, має в своєму розпорядженні національну систему правових норм із захисту дітей. Регламенти щодо прав/обов’язків батьків містяться:

  • у Сімейному кодексі України (СКУ);
  • у Цивільному кодексі України (ДКУ);
  • у законі №2402-ІІІ «Про охорону дитинства» від 26.04.2001;
  • у деяких інших нормативних актах.

Ініціатори

Перелік осіб, які мають право ініціювати процедуру позбавлення батьківських прав (подати до суду відповідний позов) визначається у статті 165 СКУ . Йдеться не лише про добросовісного батька, а й про родичів, представників компетентних органів. Процедуру можна ініціювати щодо однієї дитини чи всіх дітей цього недобросовісного батька.

Підстави

Перелік підстав міститься у статті 164 СКУ :

  • залишення дитини у пологовому будинку без поважної причини, не прояв до неї піклування протягом 6-ти місяців;
  • експлуатація дитини або жорстоке поводження (включно – примус стає бродягою, жебраком);
  • ухилення від загальноприйнятих обов’язків утримувати, виховувати, сприяти здобуттю освіти;
  • вчинення батьком та/або матір’ю кримінального караного правопорушення стосовно дитини за наявності рішення судової інстанції;
  • зловживання алкоголем/  наркотичними речовинами.

Судова практика

З аналізу правозастосування українських судів, найчастіше як обґрунтування, щоб позбавити батьківських прав, використовується ухилення матір’ю/батьком від обов’язків перед дітьми систематичного характеру. Ініціаторами позовів, обґрунтованих таким чином, виступає часто служба опіки.

Що передбачає формулювання «ухилення від виконання обов’язків з виховання дитини»?

Йдеться про відсутність турботи про інтелектуальний/фізичний/психоемоційний розвиток, підготовку до дорослішання:

  • Не забезпечується харчування, медична допомога/догляд (наприклад, реабілітація, підтримка здоров’я за наявності хронічних захворювань).
  • Чи не підтримується комунікація з дитиною, що забезпечує соціалізацію, формування особистості.
  • Не проявляється батьківський інтерес до захоплень, переживань.
  • Не створюються умови для навчання, залучення до суспільно-культурних цінностей.
  • Не здійснюється прищеплення та засвоєння етичних норм, прийнятих у суспільстві.

Важливо! Дані обставини розцінюються як ухилення від батьківських обов’язків лише за умови провини з боку батька/мати (усвідомленого ігнорування зазначеними вище обов’язками). Розглядатися обставини такого характеру можуть окремо або в сукупності.

Правовий механізм позбавлення батьківських прав

Подібні судові розгляди ведуться обов’язково із залученням органу опіки та піклування. Коли цей орган не є позивачем (не ініціює розгляд), то постає як третя особа. Необхідно враховувати значення позиції представників служби опіки у подібних судових суперечках.

Висновок органу опіки – головний доказ у цій категорії справ. Тому зацікавленій стороні слід проконсультуватися з адвокатом щодо того, як саме відбувається процес підготовки ув’язнення.

Зокрема, до прийняття висновку здійснюються такі процедури:

  • збираються документи, пояснення;
  • обстежуються умови, у яких живе дитина;
  • збираються комісії з відповідного питання;
  • представники служби комунікують із двома батьками;
  • вивчається наявність/відсутність обгрунтувань позбавлення батьківських прав.

До відома! Практика свідчить: якщо висновок підтверджує потребу позбавлення батьківських прав, суд найчастіше задовольняє відповідні позовні вимоги.

Дитина має право висловити власну думку, і службою опіки береться до уваги ця думка. Побажання дитини з’ясовуються співробітником служби чи дитячим психологом.

Участь юриста

Залучення досвідченого юриста до подібних справ забезпечує дотримання необхідної процедури та правильне оформлення документів, а також грамотну комунікацію з органом опіки іншими особами в міру потреби. А головне – юрист подбає про збереження за дітьми низки майнових та особистих прав. Паралельно з позбавленням батьківських прав або шляхом подання окремого позову вирішується проблема стягнення аліментів.

Позов про позбавлення батьківських прав пред’являється за місцезнаходженням (реєстрацією) відповідача. Виняток: позови, де додатково виставляється вимога про стягнення аліментних виплат. Позови такого змісту подаються на вибір позивача (на підставі частини 1 статті 110 ЦКУ). Підготовка такого позову – один із ключових кроків у процедурі вирішення питання про позбавлення батьківських прав. Кваліфікація та досвід юриста тут відіграють дуже важливу роль.

До відома! Після отримання та набрання чинності необхідного рішення суду органами РАГС провадиться відповідна реєстраційна дія.

“Підводні камені”

Довести наявність обґрунтувань позбавлення батьківських прав досить складно. Не менш складно належним чином оформити та подати такі обґрунтування. Найчастіше потрібно зібрати такі докази:

  • свідчення свідків , наприклад – співробітники школи чи дитячого садка підтверджують той факт, що батько тривалий час не брав участі у вихованні дитини;
  • довідки-характеристики дитини/ дітей із навчальних/  виховних установ;
  • висновок психолога із зазначенням наслідків у разі, коли відсутня виховання, турбота батька.

Ухилення від аліментів – не підстава для позбавлення батьківських прав, тому може використовуватися лише як один із аргументів у таких справах.

Важливо! Втративши батьківських прав, батько зобов’язаний продовжувати виплату аліментів.

Перешкодити позивачу у справі може активність відповідача у минулому. Наприклад, ситуація ускладнюється, коли є судове рішення щодо порядку участі у вихованні дитини на користь особи, яка є відповідачем у поточній справі. Наявність такого рішення оцінюється як активна позиція батька.

До відома! Нерідко одержання судового рішення про позбавлення батьківських прав – ще не точка розвитку сімейної суперечки. Оскільки цю санкцію можна розглядати, зокрема, як крайню міру на недобросовісних батьків, законодавством передбачається механізм відновлення батьківських прав. Більше того, цей позов особа може подавати знову та знову з інтервалом в один рік.

Коли вирішується доля дитини, важливо знайти людей, які можуть надати реальну допомогу. І такі люди – це спеціалісти Одеського Центру Сімейного Права.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14