Після того, як Україна вступила у війну, 3 березня парламент затвердив Указ Президента №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022. У тексті документа йдеться про те, що мобілізації підлягають усі чоловіки з українським громадянством віком 18-60 років. Вони повинні з’явитися на виклик у певний термін для постановки на військовий облік (у військові частини або на збірні пункти ТЦК та СП – територіального центру комплектації та соціальної підтримки), ними не може перетинатися кордон країни.
Однак для деяких категорій чоловіків виїзд з України як виняток можливий. Перелік таких категорій кілька разів розширювався – останні зміни внесли уряд 20 травня 2022 року.
Щоб легальним способом виїхати з країни, ви можете скористатися за допомогою юристів та адвокатів Одеського Центру Сімейного Права. Ми розуміємо, що для виїзду за кордон у період воєнного стану чоловік може мати безліч причин, наприклад – відвідати рідних, виїхати на роботу або на лікування, піти в рейс моряку. Залежно від індивідуальних обставин ми шукаємо законні обґрунтування та оформляємо для цього документи.
До відома! Наші послуги підходять для чоловіків у різних ситуаціях: за наявності проблем зі здоров’ям, за наявності дітей або близьких родичів з інвалідністю і так далі. Кожен випадок потребує індивідуального розгляду – звертайтеся, ми в усьому розберемося і намагатимемося знайти прийнятне рішення!
Яким категоріям чоловіків дозволяється перетинати кордон у період війни?
Відповідь на це питання міститься у ст.23 закону №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993, а також в інформаційних довідках на офіційній сторінці Державної прикордонної служби у Facebook . Останні нововведення щодо права українських чоловіків на виїзд із країни міститимуться в постанові Кабміну №615 від 20.05.2022.
Розглянемо категорії чоловіків, на яких не розповсюджується заборона на виїзд:
- з довідкою про непридатність до військової служби;
***Примітка: непридатність до військової служби за станом здоров’я та виключення з військового обліку може підтверджувати: а) військовий квиток/ тимчасове посвідчення військовозобов’язаного з відповідною відміткою; б) вилучення з наказу про звільнення/виключення з особового складу.
- із посвідченням про відстрочку від призову;
- з інвалідністю;
***Примітка: інвалідність має підтверджувати документ: а) посвідчення про інвалідність; б) довідка до акту огляду МСЕК (форма №157-1/о); в) посвідчення, що підтверджує призначення соц. допомоги.
- за наявності на утриманні 3-х і більше дітей до 18-ти років (з 2-ма дітьми та вагітною дружиною – коли термін вагітності від 35 тижнів);
- що самостійно виховують дитину/дітей до 18-ти років, або утримують дитину/дітей до 23 років з інвалідністю;
- усиновлювачі, опікуни та піклувальники дітей до 18-ти років;
- що забезпечують постійно догляд особі, яка її потребує, і за відсутності інших осіб, здатних здійснювати подібний догляд;
- за наявності близьких родичів, загиблих чи зниклих безвісти під час АТО;
- студенти, слухачі, аспіранти, докторанти іноземних вузів – денна форма навчання;
***Примітка: для перетину кордону крім студентського квитка, студентської візи або документа про зарахування до іноземного вишу, потрібна наявність документа із записом про надання відстрочки від призову – довідку з ТЦК та СП.
- особи з ПМП іноземної держави;
***Примітка: щоб підтвердити свій статус ПМП, обов’язково необхідно мати у паспорті одну з таких позначок: а) позначку або печатку міграційної служби України про виїзд на постійне місце проживання у відповідну державу; б) позначку представництва України в іноземній державі, зокрема – про ухвалення особи на консульський облік.
- водії, заброньовані для транспортування гуманітарного вантажу та потреб ЗСУ;
- військовослужбовці у передбачених законом випадках.
- особи зі складу сил оборони та безпеки, які постраждали у зв’язку з військовою агресією РФ, що вирушають на лікування;
- водії-дальнобійники, спортсмени та тренери, залізничники.
Увага! Спроби перетнути кордон особами, які не належать до цього переліку, можуть спричинити кримінальну відповідальність, зокрема: за ч.2 ст.332 КК – незаконне перетинання держ. кордону, за ст.336 КК – ухилення від призову під час мобілізації, за ст.358 КК – використання підроблених документів, якщо йдеться про підроблену довідку з військкомату, тощо.
Особливості перетину кордону волонтерами
Нині в Україну у великій кількості надходить гуманітарна допомога – вантажі медичного призначення, продукти харчування тощо. Для завезення таких вантажів водіям дозволяється перетинати кордон за певних умов.
Щоб оформити виїзд волонтерів необхідно:
- лист із медичної установи, правоохоронного органу, військової адміністрації або від іншого одержувача гуманітарної допомоги із зазначенням:
– Об’єму вантажів;
– Кількість транспортних засобів для перевезення;
- рішення про виїзд за межі України від Мінінфраструктури чи військової адміністрації;
- наявність інформації про особу в інформаційній системі, адміністратором якої є такий державний орган, як Укртрансбезпека.
Виїзд за кордон для супроводу
У ряді випадків громадянин України має право отримати дозвіл на перетин кордону, якщо він супроводжує осіб, які потребують особливого догляду. Мається на увазі супровід осіб таких категорій:
- з інвалідністю І або ІІ групи: повнолітніх дітей, подружжя – у ході проходження прикордонного контролю слід подати документи, що підтверджують інвалідність особи та споріднений зв’язок між цією особою та супроводжуючою;
- що вимагають постійного нагляду – на підтвердження слід подати довідку про отримання соц. допомоги на такий нагляд;
- з інвалідністю та визнаних судом недієздатними – супроводжує опікун або повнолітній член сім’ї;
- які потребують постійного нагляду та проживають у спеціальних закладах – супроводжує уповноважений директором цього закладу працівник;
- дітей з інвалідністю – супроводжує батько, опікун чи піклувальник, на підтвердження подається посвідчення отримання соц. допомоги;
- дітей із тяжкими захворюваннями або після тяжкої травми;
- дітей-сиріт, які проживають у спеціальних навчально-виховних закладах – супроводжує особа, уповноважена директором такого закладу та за наявності пакету документів.
Як розуміти формулювання «троє та більше дітей на утриманні»?
У нашій країні поширена практика, коли діти виховуються парами, які офіційно не оформили шлюб, більше – чоловік не записується батьком у свідоцтві про народження. Цей соціальний момент виник у зв’язку з призначенням одиноким матерям певних видів допомоги від держави. Однак у подібних обставинах чоловік – батько дітей – правом на перетин кордону скористатися не може, оскільки доказів перебування у нього на утриманні трьох дітей немає.
Важливо! Формулювання «троє і більше дітей на утриманні» у батька має на увазі:
- дані про батьківство внесено до свідоцтв про народження;
- якщо чоловік не проживає зі своїми дітьми, то сплачує на них аліменти (слід підтвердити відсутність заборгованості за аліментами розрахунком державної або приватної виконавчої служби);
- окрім своїх двох дітей чоловік усиновив дитину своєї дружини, що підтверджується документально.
Отже, щоб перетнути кордон, батькові трьох дітей знадобляться свідоцтва про народження цих дітей та один із трьох документів:
- свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю цих дітей;
- рішення суду про розірвання шлюбу + рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання цих трьох дітей із батьком;
- рішення суду про розірвання шлюбу, а також визначення місця проживання дітей із батьком.
Що мається на увазі під самостійним вихованням чоловіком дитини?
Останнім часом при визначенні місця, де мешкатиме дитина після розлучення батьків, суди все частіше виносять рішення на користь батьків. При цьому якщо дитина проживає з батьком, але мати має можливість забрати її на проживання до себе, то такий батько не підпадає під критерії формулювання «самостійне виховання дитини».
Важливо! На звільнення від мобілізації з правом перетину кордону чоловік може претендувати у тому випадку, якщо мати дитини:
- померла;
- була позбавлена батьківських прав;
- відмовилася забрати дитину з пологового будинку (що є підставою для позбавлення батьківських прав).
Що потрібно знати про нові категорії чоловіків, яким дозволили виїзд?
Постановою Кабміну №615 від 20 травня 2022 року до переліку категорій чоловіків, якою дозволено виїзд із країни, були додані спортсмени, далекобійники та залізничники. По кожній із цих категорій необхідно враховувати певні нюанси.
Спортсмени
Йдеться про учасників національних збірних команд, спортивних суддів, тренерів та деяких інших осіб. Граничний термін перебування за кордоном – 30 днів із можливістю продовження у разі участі у ще одному змаганні.
Водії-дальнобійники та водії пасажирських автобусів
Дозвіл на виїзд надається водіям компаній з ліцензіями на міжнародне перевезення вантажів чи пасажирів. Для вантажних перевезень: маса транспортного засобу має становити від 3,5 тонн і більше, перетинати кордон має право один водій. Для пасажирських перевезень допускається перетин кордону двома водіями. Граничний термін перебування за кордоном – 45 днів
Співробітники залізничних
Йдеться про залізничники, які забезпечують безперебійність роботи залізниці. Граничний термін перебування там – 6 місяців.
Виїзд за кордон «білим квитком»
За результатами проходження військово-лікарської комісії військовозобов’язаній особі можуть надати так званий «білий квиток» – документ, що свідчить про непридатність або обмежену придатність до служби у збройних силах.
Важливо! “Білий квиток” буває трьох категорій, і лише одна з них забезпечує право на виїзд за кордон.
Які бувають категорії «білого білета»?
- категорія В – обмежена придатність – особа не підлягає призову у мирний час;
- категорія Г – тимчасова непридатність – особа звільняється від мобілізації на півроку – рік (наприклад, після травми чи операції);
- категорія Д – повна непридатність – особа повністю звільняється від мобілізації (наприклад, за наявності таких захворювань, як ВІЛ, шизофренія, сифіліс, епілепсія, або за відсутності кінцівки, життєво важливого органу тощо).
Лише категорія Д дає декларація про перетин кордону. Для двох інших категорій допускається служба в тилу. При цьому медичний огляд має бути проведений виключно військово-лікарською комісією за напрямом із ТЦК та СП.
Отже, ми постаралися подробиці роз’яснити можливості виїзду чоловіків за кордон в умовах дії режиму військового стану. Інформація є актуальною на 21 червня 2022 року. Про всі зміни та нововведення ми постараємося вам максимально оперативно повідомляти. А для отримання консультації щодо своєї конкретної ситуації зв’яжіться з нами – контакти наведені тут на сайті.