Допомога одиноким матерям у 2018 році. Порядок та особливості отримання.


  1. 🪶 Документи, необхідні для оформлення допомоги у 2018 році.
  2. 🪶 Порядок звернення за призначенням виплат одиноким матерям.
  3. 🪶 Від чого залежить розмір допомоги у 2018 році?
  4. 🪶 Коли виплата припиняється?
  5. 🪶 Які пільги та гарантії надаються одиноким батькам в Україні?

На сьогоднішній день в Україні не рідкісні випадки, коли батьки мають статус самотніх. При цьому деякі громадяни вважають, що якщо вони займаються вихованням своїх дітей без участі другого батька – вони можуть користуватися пільгами, наданими державою. Чи так це – розберемося у цій статті. Законодавством України чітко визначено коло осіб, які мають право отримання виплат одиноким матерям. Відразу зазначимо, що це можуть бути чоловіки і жінки – вимоги до них однакові.
До них належать такі громадяни (за умови дотримання умов, встановлених законом):

1)жінки (чоловіки), які не одружені, а також усиновителі, які виховують дітей самостійно. Обов’язковою умовою є відсутність у свідоцтві про народження (документ про усиновлення) даних про другого батька або вона внесена зі слів матері/батька. Відповідний документ, виданий іноземною державою, має бути легалізований в Україні;

Якщо жінка не одружена, але проживає з батьком дитини, разом виховує її та веде спільне господарство, отримання цієї виплати неможливе.

2)один із батьків (у разі смерті другого). Умовою призначення є не використання права на соціальну пенсію або соціальну допомогу дітям померлого, а також на пенсію по втраті годувальника.

Право на отримання виплат за вдівцем зберігається і у разі повторного одруження, якщо діти від першого шлюбу подружжям не будуть усиновлені.

Документи, необхідні для оформлення допомоги у 2018 році.

Особи, які бажають оформити соціальні виплати, разом із заявою встановленої форми, подають такі документи:

  • свідоцтво про народження дитини (оригінал та копія) – підтверджує дані про батьків;
  • копія рішення про усиновлення (подають усиновлювачі);
  • витяг з Державного реєстру актів цивільного стану про те, що відомості про другого батька внесено з дотриманням ст.135 ч.1 Сімейного кодексу;
  • довідка про реєстрацію одержувача та неповнолітнього за однією адресою;
  • копія свідоцтва про смерть та довідка про те, що другий з батьків не отримує пенсій на дитину (подають вдівці);
  • довідка про доходи членів сім’ї заявника, а також декларація про доходи заявника за останні 6 місяців, що передували зверненню за виплатою;
  • документ компетентного органу іноземної держави, що підтверджує відсутність відомостей про другого з батьків, з обов’язковою легалізацією в Україні (подають заявники, діти яких народилися за межами України).

У разі відсутності документів, що підтверджують статус одинокої матері/батька, заявнику необхідно звернутися до Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Цей орган вивчає ситуацію, в якій знаходиться сім’я та видає висновок про оцінку потреб дитини та сім’ї. Висновок згодом враховується під час призначення соціальної виплати.

Порядок звернення за призначенням виплат одиноким матерям.

Призначенням та виплатою допомоги займаються Управління соціального захисту населення. Заявник з цим питанням повинен звернутися до управління за місцем реєстрації, подавши пакет документів, зазначений вище. Якщо місце фактичного проживання та реєстрації різні та допомога оформляється за місцем проживання – заявнику необхідно до документів додати довідку про те, що за місцем реєстрації за соціальними виплатами він не звертався.

Виплата починається з місяця, в якому подано відповідну заяву.

Важливою умовою для матеріальної підтримки з боку держави є спільне проживання заявника та неповнолітнього, на якого встановлюються виплати. Якщо неповнолітній перебуває на державному забезпеченні (мешкає в інтернаті, дитячому будинку), батьки не мають правових підстав звертатись за призначенням виплати.

Виняток становлять випадки, коли дитина на час літніх канікул проживає вдома (за ці місяці виплата проводиться за заявою одинокого батька).

Слід зазначити, що допомога призначається не більше ніж на 6 місяців. Після цього терміну документи необхідно оновлювати, щоб не втратити право на її отримання.

Від чого залежить розмір допомоги у 2018 році?

При визначенні розміру виплат у розрахунок береться:

  • середньомісячний сукупний дохід сім’ї заявника за останні 6 місяців (з розрахунку на одну особу);
  • прожитковий мінімум для дитини (залежно від віку), встановлений на законодавчому рівні.

Розмір допомоги дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму та середньомісячним сукупним доходом на одну особу. Відповідно, чим нижчий дохід сім’ї, тим більшу суму отримає заявник.

Розмір прожиткового мінімуму у 2018 році змінюється з 1 січня, 1 травня та 1 грудня, відповідно і змінюється розмір виплати.

Так, максимальна сума виплати з урахуванням доходу сім’ї становитиме не більше 100 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Коли виплата припиняється?

Оскільки призначення державної допомоги залежить від низки умов, їх відсутність тягне за собою певні наслідки, такі як припинення соціального фінансування у випадках:

  • повноліття дитини (якщо вона не продовжує навчатися на денній формі у ВНЗ або професійно-технічному навчальному закладі);
  • досягнення 23 років (навіть якщо навчання у ВНЗ триває);
  • смерті одержувача або дитини;
  • позбавлення одержувача батьківських прав;
  • позбавлення волі батька;
  • придбання неповнолітнім повної дієздатності у випадках, встановлених законом, а також одруження раніше, ніж у 18 років;
  • неповнолітній міститься у неналежних умовах.

Окрім припинення виплати, законодавець передбачив випадки, коли вона може бути припинена:

  • відібрання дитини без позбавлення батьківських прав або тимчасове її перебування на повному державному забезпеченні (проживання окремо від батьків);
  • тимчасове працевлаштування неповнолітнього.

Після усунення обставин, що стали причиною припинення отримання допомоги, її виплат можна відновити, подавши відповідну заяву.

Які пільги та гарантії надаються одиноким батькам в Україні?

  • пільги згідно з вимогами законодавства про працю (щорічна додаткова відпустка 10-15 днів, залежно від кількості дітей, право використовувати відпустки у будь-який час, переважне право при прийомі на роботу та імунітет при звільненні, залученні до понаднормових робіт, відряджень, надання путівок тощо)
  • виплати згідно із Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» – соціальна допомога, а також фінансова підтримка з боку держави у вигляді аліментів;
  • першочергове право на отримання житла (для осіб, які перебувають на квартирному обліку, як такі, що потребують житла або покращують житлові умови);
  • зниження місячного податку (соціальна пільга), яка становить 150%, тобто податок відраховується з меншої суми доходу батька.
Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14