Чи зможуть жінки виїжджати за кордон у період воєнного стану?


  1. 🪶 Як все починалося?
  2. 🪶 Скорочення переліку спеціальностей та професій
  3. 🪶 Новий сплеск паніки у серпні-вересні 2022-го
  4. 🪶 Постановка на облік – не мобілізація
  5. 🪶 Хто не підлягає заклику?
  6. 🪶 На яких підставах відбувається звільнення?
  7. 🪶 Що зараз?

З початком повномасштабного збройного вторгнення РФ із України виїхали мільйони біженців. Переважна більшість у тому числі – жінки, значна частина – працездатного віку (від 18 до 60 років). Головною мотивацією для їхнього виїзду є прагнення забезпечити безпеку своїм дітям. Найчастіше евакуюються саме жінки з дітьми.

До відома! Разом з тим, ще до війни Україна почала реформувати збройні сили, маючи намір наблизитись до стандартів НАТО. Одним із таких стандартів ідеологи реформ бачили у ширшому залученні жінок низки спеціальностей до постановки на військовий облік, а за необхідності – до служби в армії. З 1 жовтня 2022-го мали розпочинатися заходи з метою постановки на облік жінок обраних категорій.

Чи зможуть жінки виїжджати за кордон у період воєнного стану?

З правового погляду досить велика кількість українок потрапляла до кола військовозобов’язаних, а отже – позбавлялася права залишати територію України нарівні з чоловіками. Ця обставина викликала в українському суспільстві велике хвилювання, яке наростало в міру наближення дати лякаючої дати. Тим більше, чітких розмежувань щодо зарахування чи не зарахування жінок до кола військовозобов’язаних осіб розроблено не було.

Оскільки під час війни нам і так вистачає негативних емоцій, ми скажемо одразу – історія закінчується хепі ендом. А щоб дізнатися про подробиці, пропонуємо вам прочитати нашу статтю до кінця.

Як все починалося?

У середині грудня 2021-го громом серед ясного неба стала новина про те, що жінки певних спеціальностей та професій мають ставати на військовий облік. 17 грудня 2021 року набрав чинності наказ Міноборони №313 «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями» від 11.10.2021.

До Переліку увійшли 35 напрямів діяльності, що включають сотні різноманітних спеціальностей та професій – від сфери громадського харчування до журналістики та освіти. На військовий облік мали стати співробітниці робітничих професій та фахівці, керівники підприємств та організацій, ФОП. Імовірність того, що теперішня професія жінки чи отримана в навчальному закладі спеціальність виявиться у списку була дуже високою. Також мала враховуватися придатність до проходження служби віком (до 60 років) та стану здоров’я.

До відома! Насправді нічого несподіваного чи нового у цьому наказі не було, оскільки його було прийнято як підзаконний акт до закону №1357-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» від 30.03 .2021.

Проте паніка, яку підігрівають представники ЗМІ, за кілька днів після того, як стало відомо про наказ №313, досягла апогею. 23 грудня Командування Сухопутних військ ЗС України терміново організувало брифінг. Представники Командування повідомили, що заходи щодо постановки на військовий облік жінок мають плановий характер і не є екстреним кроком через загострення ситуації на Сході України.

На той момент планувалося провести заходи, пов’язані із постановкою жінок на військовий облік упродовж 2022-го. Охопити хотіли всі 35 напрямків, беручи до уваги як освіту (спеціальність з диплому), так і місце роботи – професію. Постановка на облік мала здійснюватися за місцем реєстрації (прописки). Протягом 2022 року жодних санкцій у цій сфері не передбачалося.

Надалі обов’язки щодо ведення військового обліку покладалася на роботодавця (кадрову службу підприємства, установи чи організації). Перед працевлаштуванням роботодавець має перевіряти документи щодо взяття на військовий облік. Станом на грудень 2021 року вже було визначено (декларативно) розміри штрафів за порушення у цій сфері. Самі жінки мали платити штраф у розмірі 850-1700 гривень, а роботодавець – 5100-8500 гривень.

Отже, 2022 мав стати роком «тестування» процедури взяття жінок на військовий облік. Жодної відповідальності за недотримання вимог законодавства заплановано не було. При цьому в майбутньому не виключалося закручування гайок.

Скорочення переліку спеціальностей та професій

Факт початку повномасштабної війни РФ проти України на процесі впровадження військового обліку жінок жодним чином не вплинув. При цьому перед самим початком російської агресії 7 лютого 2022 року Міноборони ухвалило Наказ №35, яким було скорочено до 14 пунктів перелік спеціальностей та до 7 перелік професій, що підлягають взяттю на військовий облік. 1 квітня 2022 року Наказ набув чинності.

Незважаючи на скорочення Переліку, до нього потрапило чимало сфер діяльності. Згідно з наказом № 35 з 1 жовтня 2022 року Головнокомандувач ВСУ повинен був забезпечити взяття жінок на облік, а потім щорічно до 1 березня проводити заходи щодо коригування та актуалізації Переліку.

Новий сплеск паніки у серпні-вересні 2022-го

Тисячі українських жінок із завмиранням серця чекали настання 1 жовтня. На сторінках соціальних мереж поширювалися суперечливі чутки. Така ситуація мала місце доти, доки інтернет буквально «підірвала» заяву юриста (начальника південно-східного територіального юридичного відділу) Міноборони Володимира Смілки 4 вересня. У коментарях журналістам телеканалу «Супільний» цей чиновник нібито заявив про те, що на військовозобов’язаних жінок з жовтня поширюватимуться ті ж обмеження, що й на чоловіків – вони не зможуть виїжджати за кордон, поки не закінчиться воєнний стан.

До відома! Взяття на облік як військовозобов’язане передбачає необхідність дотримуватися цілої низки вимог. Наприклад: а) прибувати на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомат), на збірні пункти та призовні ділянки; б) не міняти місце фактичного проживання з дня оголошення мобілізації (виняток – отримання відповідного дозволу у військового комісара).

В результаті виявилося, що під час переказу роз’яснень юриста Міноборони журналістка телеканалу зробила неправильні смислові акценти, чим спотворила сказане. Насправді, трохи раніше міністр оборони Олексій Рєзніков пояснював: жінки стають військовозобов’язаними лише з моменту постановки на військовий облік. Тобто, виїзд за кордон неможливий для жінок, які вже стоять або будуть поставлені на облік, але не раніше.

Постановка на облік – не мобілізація

Жінки на військовому обліку під час війни можуть бути призвані на службу або залучені до виконання робіт із забезпечення оборони держави. При цьому, за словами заступника Міноборони Ганни Маляр, гостра потреба в жінках більшості спеціальностей, зазначених в оновленому Переліку, відсутня. Наразі у ЗСУ серед перерахованих у наказі №313 категорій бракує лише фахівців сфери медицини, громадського харчування, радіотехніки та комунікації.

Важливо! Навіть після постановки на облік жінку можуть покликати, а можуть і не покликати на службу. В українському законодавстві та підзаконних актах міститься чималий перелік обґрунтувань, щоб отримати відстрочку від призову.

Хто не підлягає заклику?

Не підлягають заклику в період мобілізації (згідно із законом №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993):

  1. матері 3-х та більше дітей віком до 18 років;
  2. матері-одиначки, якщо дитині менше 18 років;
  3. учні ПТУ, студенти, аспіранти та докторанти денної форми навчання, вчителі та викладачі;
  4. жінки, які доглядають чоловіків-інвалідів або батьків-інвалідів I – II групи;
  5. жінки, які доглядають хворих чоловіків або батьків.

На яких підставах відбувається звільнення?

Навіть за військового стану жінка може бути звільнена зі служби в таких ситуаціях (згідно із законом №2232-XII «Про військовий обов’язок та військову службу» від 19.06.1992):

  1. у зв’язку з вагітністю та декретною відпусткою, якщо дитині менше 3-х років;
  2. за наявності дитини з інвалідністю.

Що зараз?

Як ми й обіцяли, розповідаємо про гарне закінчення епопеї із постановкою жінок на військовий облік. Буквально одразу резонансне інтерв’ю юриста Міноборони Володимира Смілки телеканалу «Супільний» прокоментувала Ганна Маляр, заступник міністра оборони. Інформацію про можливу заборону на виїзд жінок за кордон вона назвала такою, що не відповідає дійсності. Крім цього, представники Держприкордонслужби також запевнили, що жодних механізмів реалізації такої заборони в Україні не опрацьовується. Наразі обмеження на виїзд пов’язані виключно зі статтю, кордон під замком тільки для чоловіків.

Увага!6 вересня Міністерство оборони затвердило наказ №259, яким відстрочено взяття жінок на військовий облік на рік – до 1 жовтня 2023 року. Наказ підписаний міністром оборони та набирає чинності з моменту публікації.

За словами Ганни Маляр, з 2014-го і до сьогодні на фронт не було відправлено примусово жодну жінку. Усі їдуть до зон бойових дій лише за згодою. Подібна ситуація зберігатиметься і надалі в найближчому майбутньому. До парламенту передано законопроект із змінами до закону №2232-XII. Основна суть змін – це добровільність постановки жінок на військовий облік. А Міноборони та Генштаб повинні будуть дотримуватися закону.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14