- 🪶 Що таке багатодітна сімʼя?
- 🪶 Коли можуть мобілізувати багатодітного батька?
- 🪶 Як отримати відстрочку багатодітному батьку?
- 🪶 Якщо відмовили в наданні відстрочки, що робити?
В Україні воєнний стан було продовжено до 7 лютого 2025 року. А це означає, що також і тривають мобілізаційні заходи щодо призову громадян. Відповідно, громадяни України, що не мають проблем із здоровʼям чи інших поважних причин для отримання відстрочки від призову, можуть бути мобілізованими. Утім законодавство визначає перелік осіб, які не повинні призиватися на військову службу до ЗСУ в період воєнного стану. Чи належить до такої категорії осіб багатодітний батько? Цей правовий аспект ми і обговоримо у даній статті.
Що таке багатодітна сімʼя?
Якщо звернутись до положень Закону України “Про охорону дитинства”, то можна сказати, що під багатодітною сім’єю варто розуміти – сім’ю, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у офіційно-зареєстрованому шлюбі між собою, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Юридичним підтвердженням того факту, що сімʼя є багатодітною є відповідне посвідчення, що видається окремо матері та батьку дітей.
Для його отримання батьки дітей повинні звернутися:
- до регіональних структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, районних держадміністрацій;
- до виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад;
- у територіальні центри надання адміністративних послуг.
Таким чином, якщо чоловік має багатодітну сімʼю або самостійно виховує та утримує трьох і більше дітей, то його можна вважати багатодітним батьком.
Коли можуть мобілізувати багатодітного батька?
Відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” чоловіки, які утримують та виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, мають право на оформлення відстрочки від мобілізації. Тобто вони можуть бути призвані на військову службу лише за власним волевиявленням.
Однак, якщо багатодітний батько має заборгованість по сплаті аліментних платежів на дітей, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 3 місяці, то він втрачає своє право на оформлення відстрочки.
Таким чином, законодавець бажає змусити багатодітних батьків, що розлучені, належним чином сплачувати аліменти під час дії військового стану в країні.
Як отримати відстрочку багатодітному батьку?
Загальний процес оформлення відстрочки від мобілізації для громадян України регламентується постановою КМУ №560 від 16 травня 2024 року. Так, відповідно до цього нормативно-правового акту, щоб багатодітному батьку оформити відстрочку йому необхідно здійснити такі кроки, а саме:
- Скласти та подати заяву. Багатодітний батько, що є військовозобовʼязаною особою повинен особисто скласти письмову заяву про надання відстрочки від мобілізації. Приклад заяви міститься у постанові КМУ №560 додаток 4. Потім таку заяву необхідно подати на імʼя голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (РТЦК та СП).
- Зібрати документи. До заяви також потрібно надати такий пакет документів, а саме: свідоцтва про народження трьох і більше дітей, де заявник вказаний як їх біологічний батько та документи, що належним чином підтверджують сімейний стан або місце проживання дітей (один із них):
- свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей (трьох і більше);
- рішення судового органу влади про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком чи матірʼю;
- рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним;
- письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні;
- рішення судового органу влади про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного відповідно до положень ЦПКУ, а також договір про сплату аліментів на дитину.
- Розгляд отриманих документів. Після того як працівники ТЦК та СП одержали відповідний пакет документів для отримання відстрочки вони повинні перевірити чи дійсно існують правові підстави для її оформлення. Для цього вони аналізують весь пакет документів та за потреби звертаються до державних органів або публічних електронних реєстрів для отримання додаткової інформації про військовозобовʼязану особу.
- Кінцеве рішення. Якщо при перевірці отриманих документів дійсно буде встановлено, що військовозобовʼязана особа є багатодітним батьком та на її утриманні перебуває троє і більше дітей, то таким чином працівники ТЦК та СП складають відповідний протокол в якому і зазначають чи може особа отримати відстрочку. Якщо рішення буде на користь заявника (багатодітного батька), то тоді він отримує відповідну довідку про надання відстрочки з вказаним строком її дії.
Якщо відмовили в наданні відстрочки, що робити?
У випадку, коли працівники ТЦК та СП відмовляють військовозобовʼязаній особі у наданні відстрочки, то заявник повинен отримати письмове повідомлення в якому і будуть зазначені причини відмови. Якщо заявник вважає, що такі дії ТЦК та СП є незаконними, то як правило відмову в наданні відстрочки можливо оскаржити до судових органів влади.
Якщо у вас залишилися будь-які питання щодо мобілізації багатодітного батька, то за таких обставин варто обовʼязково звертатися до кваліфікованих фахівців із Одеського центру сімейного права. Наші юристи додатково розʼяснять вам всі головні особливості даної тематики, оскільки вони чудово розуміються на правових особливостях військового права в Україні. Крім цього, ми прагнемо залишати лише позитивні враження від співпраці з нашою компанією, а тому завжди ретельно вивчаємо справи клієнтів компанії та застосовуємо індивідуальний підхід до вирішення спірних ситуацій. Для отримання якісної правової допомоги звертайтесь саме до нас!