Виплати сім’ям загиблих. Хто має право, які документи потрібні та куди звертатися для отримання?


  1. 🪶 Яка правова основа даного питання?
  2. 🪶 Хто має право на отримання одноразової грошової допомоги за загиблого військовослужбовця чи поліцейського?
  3. 🪶 Куди слід звертатися для отримання відповідної допомоги від держави?
  4. 🪶 Який порядок виплати одноразової грошової допомоги?
  5. 🪶 У разі прийняття позитивного рішення розпорядником коштів про виплату одноразової грошової допомоги громадянам, грошові кошти переховуються на банківський рахунок тієї фінансової установи, яка була вказана в поданій заяві на виплати. 

Станом на 2024 рік в Україні продовжуються активні бойові дії за боротьбу своєї незалежності та територій проти загарбника в особі Російської Федерації. З кожним роком втрати військовослужбовців та поліцейських з української сторони тільки зростають, що говорить про необхідність надання їхніх сімʼям підтримки від країни. А тому держава передбачила надання таким сімʼям одноразової грошової допомоги. Які існують особливості та умови її отримання – про дані правові аспекти ми і поговоримо у цій інформаційній статті, з урахуванням положень чинного українського законодавства.

Виплати сім'ям загиблих. Хто має право, які документи потрібні та куди звертатися для отримання?

Яка правова основа даного питання?

Загалом можна виділити такі основні документи, що регулюють порядок виплати одноразової грошової допомоги сімʼям загиблих військовослужбовців та поліцейських, а саме:

  • Постанова КМУ від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану»;
  • Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
  • Наказ Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 «Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».

Хто має право на отримання одноразової грошової допомоги за загиблого військовослужбовця чи поліцейського?

Сімʼї загиблих військовослужбовців та поліцейських, які загинули під час дії воєнного стану в країні, або померли через 1 рік у звʼязку з отриманням поранення (наприклад, контузія, каліцтво тощо) під час захисту своєї Батьківщини, бравши безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення інших заходів із національної безпеки, оборони, відсічі та стримування збройної агресії, мають право отримати одноразову грошову допомогу від держави у розмірі 15 мільйонів гривень. 

Крім цього, законодавство виділяє такі категорії громадян, що можуть отримати кошти, а саме:

  • батьки громадянина;
  • один із подружжя (але при цьому обовʼязкова умова, що він не повинен бути одружений вдруге);
  • неповнолітні діти;
  • утриманці загиблого та члени сімʼї, що мають право на отримання пенсії у разі втрати годувальника. 

Зверніть увагу! Особи, що мають громадянство Російської Федерації або Республіки Білорусь, та особи, які постійно мешкають на території цих країн, або громадяни, що були засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність чи пособництво державі-агресору – не мають права отримувати одноразову грошову допомогу. 

Куди слід звертатися для отримання відповідної допомоги від держави?

Для того, щоб отримати виплати члени сімʼї загиблих військових повинні звернутися до міського чи районного ТЦК та СП, а поліцейських – до відповідних органів або підрозділів Нацполіції. При цьому місце реєстрації заявника не відіграватиме ключову роль в даному питанні. 

Із собою потрібно мати такі документи, а саме:

  • свідоцтво, що підтверджує смерть військовослужбовця чи поліцейського;
  • письмову заяву встановленого зразка (для військових – відповідно до наказу Міноборони від 25 січня 2023 року № 45, для поліцейських – наказ МВС від 21 червня 2022 року № 376);
  • документ, що посвідчує особу (наприклад, паспорт громадянина України);
  • РНОКПП. 

Крім цього, слід також підтвердити родинні стосунки із загиблою особою. Це можна зробити за рахунок таких документів, а саме:

  • свідоцтво про шлюб — необхідно для дружини/чоловіка;
  • свідоцтво про народження дитини — необхідно для дитини;
  • свідоцтво про народження загиблого — необхідно для батьків;
  • документ, що підтверджує перебування на утриманні загиблого — необхідно для осіб, які перебували на утриманні загиблого.

В окремих випадках можна також надавати такі документи, що будуть підтверджувати право особи на отримання одноразової грошової допомоги, а саме:

  • рішення місцевої держадміністрації, виконавчих органів місцевої ради або судового органу влади про встановлення над дитиною, що була позбавлена батьківського піклування чи стала сиротою опіки або піклування – необхідно для законних представників дитини загиблого військового чи поліцейського;
  • довідка про притягнення до відповідальності за статтями, що зазначені в Кримінальному кодексі України, відсутність чи наявність судимості або будь-яких інших обмежень, які передбачені кримінальним процесуальним законодавством – необхідно для членів сімʼї померлих військових у віці від 16 років;
  • постанова комісії МВС про зʼясування причинно-наслідкового звʼязку поранення, що спричинило смерть поліцейського – необхідно для членів сімʼї поліцейських. 

Важливо! Якщо особа має право на отримання одноразової грошової допомоги, проте вона відмовляється від її отримання, то вона зобовʼязана подати письмову заяву про відмову від такої допомоги із обовʼязковим її нотаріальним засвідченням. 

Який порядок виплати одноразової грошової допомоги?

У разі прийняття позитивного рішення розпорядником коштів про виплату одноразової грошової допомоги громадянам, грошові кошти переховуються на банківський рахунок тієї фінансової установи, яка була вказана в поданій заяві на виплати. 

Крім цього, така допомога обовʼязково розподіляється на рівні частини між членами сімʼї та виплачується в декілька етапів, а саме:

  • перша виплата здійснюється у розмірі 20% від призначеної загальної суми грошових коштів;
  • потім 80% виплати від призначеної суми виплачуються щомісячно, тобто частками впродовж наступних 40 місяців. 

Якщо у вас залишилися питання щодо отримання виплати за загиблих військовослужбовців чи поліцейських, то в такому випадку слід звертатися до юристів із Одеського центру сімейного права. Ми маємо багаторічний досвід роботи з подібними справами, що на практиці гарантує високий рівень досягнення результату для громадян, які звертаються до нас за допомогою. Крім цього, ми завжди робимо все можливе, щоб наші клієнти завжди були задоволені майбутньою співпрацею. Звернення саме до нашої компанії допоможе захистити ваші права та інтереси лише шляхом використання законних засобів та процедур, що забезпечують прозорість і чесність цього процесу.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14