Відстрочка по догляду за батьками, що мають інвалідність


  1. 🪶 Що зазначає законодавство? 
  2. 🪶 Як оформити відстрочку від мобілізації по догляду за батьками, що мають інвалідність?
  3. 🪶 На який строк надається відстрочка по догляду за батьками, що мають інвалідність?
  4. 🪶 Якщо особа має одного із батьків з інвалідністю чи може вона виїхати за кордон?

Вже понад 2,5 роки триває повномасштабне вторгнення Російської Федерації до України. За цей період велика кількість чоловіків була мобілізованою для несення військової служби у ЗСУ. Однак, разом з цим існують й певні категорії військовозобовʼязаних громадян, які можуть оформити відстрочку від мобілізації. До прикладу військовозобовʼязані особи, що доглядають за батьками, які мають інвалідність. В чому і наявна актуальність розгляду даної тематики на сьогодні. А тому у цій статті ми розглянемо правові особливості отримання відстрочки від мобілізації в Україні через здійснення постійного догляду за батьками, що мають інвалідність. 

Відстрочка по догляду за батьками, що мають інвалідність

Що зазначає законодавство? 

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу до ЗСУ під час мобілізації військовозобов’язані особи, що мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати, крім випадків:

  • якщо такі особи самі є особами з інвалідністю;
  • потребують постійного догляду;
  • перебувають під арештом або відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі. 

У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю. 

Таким чином, якщо військовозобовʼязана особа має рідного батька чи матір з інвалідністю I чи II групи або одного із батьків дружини (чоловіка) з числа таких осіб, то вона має право на отримання відстрочки від мобілізації. 

Як оформити відстрочку від мобілізації по догляду за батьками, що мають інвалідність?

Для оформлення відстрочки по догляду за батьками, що мають інвалідність військовозобовʼязаним особам потрібно в особистому порядку подати письмову заяву на імʼя голови комісії місцевого ТЦК та СП. В заяві слід зазначити про те, що відсутні інші військовозобовʼязані громадяни, які повинні утримувати цих осіб. 

Крім цього, до заяви слід додати документи, що підтверджують право особи на відстрочку. До цього переліку як правило входить:

  • документи, що посвідчують особу (наприклад, паспорт громадянина України, ID-картка тощо);
  • військово-облікові документи (наприклад, тимчасове посвідчення військовозобов’язаної особи, військовий квиток тощо);
  • документи, що належним чином підтверджують наявність інвалідності I чи II групи в батьків військовозобовʼязаної особи чи дружини (чоловіка) – довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, чи посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, чи пенсійне посвідчення або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;
  • документи, що належним чином підтверджують наявність родинних звʼязків між особами, що мають інвалідність I чи II групи та військовозобовʼязаним громадянином (наприклад, свідоцтво про народження – якщо особи є біологічними батьками; свідоцтво про народження дружини (чоловіка) та свідоцтво про шлюб – якщо особи є батьками дружини чи чоловіка);
  • документи, що належним чином підтверджують неможливість інших невійськовозобовʼязаних осіб здійснювати догляд за одним із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одним з батьків дружини (чоловіка) з числа таких осіб – довідка МСЕК або висновок ЛКК про те, невійськовозобовʼязана особа сама потребує постійного догляду, або документ про перебування особи під арештом чи в місцях позбавлення волі тощо.

Зверніть увагу! Якщо догляд за батьками, що мають інвалідність повинні здійснювати відразу декілька військовозобовʼязаних осіб, то за таких обставин особи з інвалідністю можуть самостійно обрати хто буде за ними постійно доглядати. Своє волевиявлення вони повинні виразити у письмовій заяві. 

Загальний термін розгляду документів для отримання відстрочки складає 7 робочих днів з моменту їх отримання. 

На який строк надається відстрочка по догляду за батьками, що мають інвалідність?

Якщо військовозобовʼязана особа оформить відстрочку на підставі постійного догляду за батьками, що мають інвалідність I чи II групи, то вона буде вважатися дійсною до кінця військового стану в країні. 

Якщо особа має одного із батьків з інвалідністю чи може вона виїхати за кордон?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України” від 27 січня 1995 року № 57 під час дії воєнного стану військовозобовʼязані особи мають право перетинати державний кордон, якщо вони супроводжують одного з батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи для виїзду до іншої іноземної країни. При цьому потрібно мати із собою такі документи, а саме:

  • документи, що підтверджують родинні звʼязки;
  • документи, що підтверджують інвалідність осіб;
  • документи, що підтверджують спільне проживання цих осіб. 

Якщо ці документи наявні у військовозобовʼязаної особи, то тоді вона має право на перетин державного кордону в супроводі батьків з інвалідністю I чи II групи. 

Зверніть увагу! В будь-якому випадку для того, щоб не було проблем з перетином державного кордону варто спочатку звертатися за консультацією до фахівців із Одеського центру сімейного права, а вже після її отримання – вживати подальших дій. 

Ваші батьки мають інвалідність та ви хочете оформити постійний догляд за ними для відстрочки від мобілізації? За таких обставин варто звертатися до адвокатів із Одеського центру сімейного права. Наші юристи мають багаторічний та практичний досвід роботи по вирішенню правових питань, що повʼязані з військовим правом України, а тому ми надаємо лише ефективну юридичну допомогу клієнтам компанії при зверненні. Крім цього, ми також забезпечуємо повний юридичний супровід по справі будь-якої складності, що дозволяє уникати юридичних помилок в оформленні відстрочки та допомагає досягати бажаного результату для наших клієнтів. А тому, якщо вам потрібна якісна правова допомога, то звертайтесь саме до нас!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14