Звільнення від аліментів: які є способи


  1. 🪶 Які існують підстави звільнення особи від заборгованості по аліментам?
  2. 🪶 Звільнення від аліментів у зв'язку з усиновленням дитини іншою особою
  3. 🪶 Звільнення від заборгованості з аліментів через важку хворобу або інші істотні обставини

Розірвання шлюбу між громадянами завжди є непростим процесом, особливо якщо подружня пара нажила багато спільного майна та має малолітніх чи неповнолітніх дітей. В таких випадках розлучення може тривати роками, але всеодно закінчується тим, що судовий орган влади призначає аліменти на спільних дітей подружжя. Проте, не завжди в особи є можливість їх сплачувати у відповідному розмірі, що був визначений судом, внаслідок чого утворюється значна заборгованість по аліментним платежам. В такому аспекті зазвичай і набуває актуальності питання щодо звільнення особи від даної заборгованості. У цій інформаційній статті ми поговоримо про те, які існують законні механізми звільнення особи від аліментних платежів на дитину, при цьому аналізуючи положення чинного українського законодавства. 

Звільнення від аліментів: які є способи

Які існують підстави звільнення особи від заборгованості по аліментам?

Із положень Сімейного кодексу України вбачається, якщо між подружньою парою був укладений письмовий договір, що встановлював порядок та розмір сплати аліментів на дітей, то звільнення від таких платежів можливе у разі настання наступних обставин, а саме:

  • закінчення строку дії договору (є актуальною підставою, якщо договір було укладено на певний строк);
  • якщо одна сторона договора померла, то інша сторона може припинити дію даного договору. 

Якщо ж аліментні зобовʼязання виникли на підставі рішення судового органу влади, то в такому випадку звільнення від заборгованості по ним може виникати у випадках:

  • досягнення дитиною повноліття (18 років) та повної дієздатності, оскільки батьки зобовʼязані утримувати тільки своїх малолітніх та неповнолітніх дітей;
  • усиновлення дитини іншим громадянином;
  • якщо судовий орган влади встановить, що особа, яка потребувала аліментів відновила свою працездатність або перестала потребувати грошові виплати;
  • якщо дохід дитини в декілька разів перевищує дохід платника аліментів;
  • якщо платник аліментів та дитина спільно проживають, і таким чином відбувається її утримання;
  • якщо платник аліментів має важку хворобу, що потребує значних витрат на її лікування.

Детальніше поговоримо про деякі із видів звільнення заборгованості від сплати аліментів. 

Зверніть увагу! Аліменти, що призначаються судовим органом влади можуть бути скасовані лише за відповідним рішенням суду. 

Звільнення від заборгованості з аліментів через проживання дитини з платником аліментів

В Україні склалася так практика, що зазвичай аліменти виплачує батько дитини, а її матір проживає разом з нею та користується цими коштами, щоб забезпечувати розвиток та благополуччя дитини. Проте, з 14 років дитина наділяється правом самостійно обирати місце свого проживання, і якщо вона хоче його змінити, то один із батьків не може їй цього забороняти. 

Так, дитина зможе жити із платником аліментів. Проте, з моменту початку спільного проживання дитини та платника аліментів, в останнього зникають підстави для виплат таких платежів. Тому особа може звернутись до судового органу влади із позовною заявою в якій слід вказати, що дитина змінила своє місце проживання і тоді відпала потреба сплачувати аліменти на її утримання. 

Звільнення від аліментів у зв’язку з усиновленням дитини іншою особою

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду зауважив, що біологічний батько не повинен сплачувати аліменти, якщо дитину усиновив інший чоловік.

Про даний правовий висновок йдеться у постанові Верховного Суду від 31 серпня 2022 року у справі № 522/5039/21 (провадження № 61-4147св22). 

У цій постанові Верховний Суд зауважив, що обов’язок утримувати дитину до її повноліття заснований на факті батьківства, натомість усиновлення змінює суб’єктний склад правовідносин матері, батька та дитини.

Тлумачення положень абз. 2 ч. 1 ст. 232 СК у контексті збереження прав та обов’язків щодо дитини одним із батьків за походженням дає підстави для висновку, що законодавець передбачив можливість дитині, усиновленій однією особою, зберегти правовий зв’язок із батьком або матір’ю за походженням, які не позбавлені батьківських прав та надали згоду на усиновлення.

При цьому таке збереження правового зв’язку можливе лише в спосіб, який виключає ситуацію, у якій у дитини, з юридичної точки зору, будуть одночасно дві матері або два батька.

Тобто в разі усиновлення дитини чоловіком збереження прав та обов’язків між дитиною і її біологічним батьком виключене, однак можливе збереження прав та обов’язків між матір’ю і дитиною.

Проте, чинне сімейне законодавство України не передбачає обовʼязку батька за походженням, чия дитина усиновлена іншим чоловіком, утримувати таку дитину до досягнення нею 18 років.

А це в свою чергу є законною підставою для звернення до судових органів влади із позовною заявою про звільнення від сплати аліментів. 

Звільнення від заборгованості з аліментів через важку хворобу або інші істотні обставини

Повне або часткове звільнення платника аліментів від сплати заборгованості по таким платежам можливе також і тоді, коли в особи наявна тяжка хвороба або інші обставини, що мають істотне значення (наприклад, платник аліментів перебуває у лавах ЗСУ або він має тяжке матеріальне становище, оскільки втратив постійне місце роботи тощо). Дане положення закріплене в ч. 2 ст. 197 Сімейного кодексу України. 

Варто зазначити, що дана норма не зазначає конкретного та вичерпного переліку обставин, що можуть слугувати підставою для звільнення від сплати заборгованості по аліментам. А тому на практиці питання про те, що саме слід відносити до обставин, які мають істотне значення вирішує саме судовий орган влади з урахуванням всіх індивідуальних особливостей справи. 

Зверніть увагу! Для підтвердження будь-якої підстави, що звільняє особу від сплати заборгованості по аліментам потрібно надавати суду відповідну доказову базу, яку останній матиме обовʼязок неупереджено дослідити. І тільки вже після її вивчення суд зможе прийняти рішення про задоволення позову платника аліментів або про його відмову. 

Якщо у вас залишилися питання щодо існуючих способів звільнення від сплати аліментів, то в такому випадку звертайтесь до юристів із Одеського центру сімейного права. Наша команда нараховує тільки досвідчених фахівців, які добре розуміються на проблемних питаннях у галузі сімейного права України, а тому ми зможемо надати клієнтам компанії тільки належну правову підтримку по справі. Не зволікайте та скоріше звертайтесь саме до нас, і ми зможемо оформити весь необхідний пакет документів для звернення до суду!

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи
Viber Telegram WhatsApp (067) 213 27 14