Розлучення у період воєнного стану: чекати складнощів?


  1. 🪶 Що змінилося в процедурі розірвання шлюбу через РАГС?
  2. 🪶 Як бути, якщо подружжя з'явитися в РАГС не можуть?
  3. 🪶 Що робити, якщо місцевий відділ РАГС у зв'язку з бойовими діями закрито?
  4. 🪶 Як розлучитися переселенцям?
  5. 🪶 Чи можна розлучитися, якщо зв'язок з чоловіком втрачено?
  6. 🪶 Чи можна розлучитися, якщо чоловік військовий?
  7. 🪶 Як під час війни розлучитися через суд?
  8. 🪶 До якого суду звертатися, якщо суд за місцем проживання не працює у зв'язку з бойовими діями?
  9. 🪶 Куди подавати на розлучення переселенцям?
  10. 🪶 Чи можна розлучитися, якщо дружина поїхала за кордон, і забезпечити її присутність на судових засіданнях неможливо?
  11. 🪶 Що робити, якщо особисті документи, необхідні для розлучення через суд, загублені?

Кілька років тому всі вважали, що найбільшим випробуванням на міцність для шлюбів став карантин у зв’язку з пандемією коронавірусу. Однак попереду українців чекала значно страшніша ситуація – війна. Сотні тисяч сімей змушені жити у розлуці. Хтось втратив житло, хтось здоров’я, хтось роботу. І це неминуче загострює конфлікти подружжя.

Розлучення у період воєнного стану: чекати складнощів?

Якщо жити в постійних сварках, то краще розлучитися. Так вважає величезну кількість пар. Однак як це зробити у період воєнного стану? Куди звертатись внутрішньо переміщеним особам? Як бути, якщо подружжя, яке бажає розлучитися, знаходиться в різних регіонах або навіть різних країнах? На ці та інші питання, пов’язані з особливостями розірвання шлюбу під час війни, готові відповісти спеціалісти Одеського Центру Сімейного Права. .

Що змінилося в процедурі розірвання шлюбу через РАГС?

Якщо відповісти коротко і ємно, то з правової точки зору війна не змінила нічого. Для розлучення через РАГС необхідно дотримуватися трьох умов:

  1. наявність взаємної згоди подружжя поставити крапку у шлюбних відносинах;
  2. відсутність спільних дітей віком до 18 років;
  3. щонайменше один особистий візит обох до відділу РАГС.

Як бути, якщо подружжя з’явитися в РАГС не можуть?

Як варіант, можна від імені одного з подружжя оформити нотаріальну (або прирівнювану до нотаріального) заяву на розлучення.

Що робити, якщо місцевий відділ РАГС у зв’язку з бойовими діями закрито?

За законом, щоб розірвати шлюб, слід подавати заяву за місцем реєстрації (прописки) подружжя. Однак у воєнний час допускається звернення до найближчого місця проживання працюючий відділ РАГС.

Як розлучитися переселенцям?

Тимчасово переміщеним особам можна звертатися до органу РАСГ тієї території, куди вони переїхали (фактично проживають).

Чи можна розлучитися, якщо зв’язок з чоловіком втрачено?

Так можна. Але процедура залежатиме від обставин. Наприклад, можливо, доведеться отримати рішення суду про визнання особи безвісти зниклою. І тоді можна буде оформити розлучення через РАГС.

Чи можна розлучитися, якщо чоловік військовий?

Так звичайно. Статус військовослужбовця нічого не змінює. Право припинення шлюбу неспроможна обмежуватися у зв’язку з цим.

Як під час війни розлучитися через суд?

Процедура розлучення через суд у період дії правового режиму воєнного стану теж не зазнала жодних змін. Звертатися до суду для отримання розлучення слід, якщо:

  1. у подружжя спільні неповнолітні діти;
  2. не досягнуто згоди щодо припинення шлюбних відносин;
  3. неможливо виконати умову особистої присутності або отримати нотаріальну заяву на розлучення.

До уваги! У суді крім безпосередньо розлучення вирішуються такі супутні розірвання шлюбу питання, як виплата аліментів, визначення місця проживання дітей, поділ спільно нажитого майна.

До якого суду звертатися, якщо суд за місцем проживання не працює у зв’язку з бойовими діями?

Під час воєнного стану суди не можуть здійснювати правосуддя з кількох причин: 1) вони знаходяться на тимчасово окупованих територіях; 2) будівлю суду фізично зруйновано або пошкоджено; 3) у регіоні ведуться чи нещодавно велися бойові дії.

Для забезпечення громадянам України доступу до правосуддя Верховний суд своїми розпорядженнями змінив та змінює територіальну підсудність судових справ. Щоб дізнатися, в який саме суд подавати заяву на розлучення, слід зайти на сайт Верховного суду та знайти необхідну інформацію. Як альтернатива – все це візьме на себеадвокат!

Куди подавати на розлучення переселенцям?

За загальноприйнятими правилами заява на розлучення подається до суду за місцем проживання відповідача. Виняток – проживання разом із позивачем малолітніх дітей. У таких випадках дозволяється звертатися до суду за місцем проживання позивача.

Однак для внутрішньо переміщених осіб місцем проживання вважається той населений пункт, де вони тимчасово зупинилися та зареєструвалися відповідним чином через ЦПАУ. У цьому населеному пункті чи районі міста слід подавати до суду.

Чи можна розлучитися, якщо дружина поїхала за кордон, і забезпечити її присутність на судових засіданнях неможливо?

Так звичайно. Але це вимагатиме часу. чоловік і сам може не відвідувати судові засідання, скориставшись послугою спеціалістів ОЦСП «розлучення без присутності».

Що робити, якщо особисті документи, необхідні для розлучення через суд, загублені?

Виходячи із ситуації, в якій зараз перебуває Україна, зі втратою документів зіткнулися багато громадян. Завдання щодо відновлення документів цілком вирішуване. Щоправда, складність отримання дублікату чи використання інших варіантів залежить від конкретних обставин.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи