Індексація аліментів
Якщо аліментні виплати нараховуються у фіксованій (твердій грошовій) сумі, то вони підлягають індексації у відповідність до зростання прожиткового мінімуму. Ця норма закріплюється у ч.2 ст.184 Сімейного кодексу України. Обов’язок щодо індексації аліментів лежить на агенті стягнення таких платежів. Коли з якихось причин норм закону не дотримуються, одержувачу аліментів необхідно взяти ситуацію до своїх рук.
Команда фахівців Центру сімейного права готова прийти на допомогу при вирішенні різних проблем, пов’язаних з аліментами. Включно ми готові супроводжувати процедуру перерахунку аліментних платежів з урахуванням індексу інфляції, якщо буде потрібно – через суд.
Нормативно-правове регулювання індексації аліментів
Процедура індексації аліментів визначається такими законами та підзаконними актами:
- Сімейний кодекс України;
- Законом №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991;
- Законом №1404-VIII “Про виконавче провадження” від 02.06.2016;
- Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КабМіну №1078 від 17 липня 2003 року.
Ми давно для себе вирішили, що хочемо бути найкращими у своїй галузі — сімейному праві.
Сьогодні наш Центр впевнено займає лідерство у цьому напрямку, при цьому адвокати Центру захищають інтереси клієнтів не лише в Одеському регіоні, але й по всій Україні, у країнах ближнього зарубіжжя.
У статті 2 закону №1282-XII розмір аліментів, визначений судом у фіксованій грошовій сумі, включено до переліку об’єктів індексації грошових доходів населення.
Важливо! Україна останніми роками удосконалить нормативно-правову базу у сфері аліментів. Нещодавно було внесено зміни, які додали ясності та чіткості до порядку індексації розміру виплат:
Зміна 1.
У вересні 2020 року статтю 71 закону №1404-VIII балу доповнено абзацом, у якому закріплюється зобов’язання виконавця щодо здійснення індексації аліментів щороку, починаючи з другого року після визначення розміру аліментів.
Зміна 2.
У квітні 2021 року новим абзацом було доповнено пункт 10-4 порядку №1078. Мова йде про те, що при перерахунку аліментів з урахуванням індексу інфляції виконавцю слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком, починаючи з наступного року з місяця, що відповідає місяцю встановлення розміру аліментів.
Які умови перерахунку розміру аліментів з урахуванням індексу інфляції?
За своєю суттю механізм індексації аліментів є передбачений законодавством спосіб коригування витрат на забезпечення належного рівня життя дитини у зв’язку з підвищенням вартості споживчих товарів та послуг. Відкориговані таким способом аліменти дозволяють підтримувати купівельну спроможність того з батьків, з яким проживає дитина.
Важливо! Індексація аліментних виплат здійснюється за наявності певних умов:
- є рішення суду, що набрало законної сили, або нотаріально засвідчений договір між батьками про сплату аліментів у фіксованій сумі;
- минуло не менше року з моменту початку виплат у розмірі, встановленому рішенням суду чи договором батьків;
- розмір індексу споживчих цін (ІСЦ) перевищив поріг інфляції на 103%.
Хто має займатися індексацією аліментних виплат?
Зобов’язання щодо перегляду розміру аліментів з урахуванням інфляції можуть бути покладені на наступних агентів:
- на державного або приватного виконавця у відкритому виконавчому провадженні – згідно зі ст.71 закону №1404-VIII перерахунок виконавцем провадиться щорічно, починаючи з другого року строку, коли суд призначив аліменти;
- на роботодавця (підприємство або ФОП) , у якого працює та отримує заробітну плату платник – калькуляція індексу інфляції здійснюється з того місяця, коли судом було встановлено виплату;
- на самого платника аліментів у разі добровільного виконання рішення суду – провадиться помісячна індексація у разі перевищення порога інфляції на 103%.
Як розраховується сума індексації?
У порядку №1078 йдеться про те, що за основу слід брати коефіцієнт індексації (приріст ІСЦ). А він розраховується наростаючим підсумком за щомісячними індексами споживчих цін до перевищення встановленого порога 103%.
До відома! Індекси споживчих цін можна переглянути за посиланням: https://index.minfin.com.ua/economy/index/inflation/ .
Формула розрахунку інфляційних нарахувань передбачає: 1) розрахунок сукупного індексу інфляції за конкретний період шляхом множення показників за кожний місяць розрахункового періоду (з таблиці за посиланням); 2) множення суми доходу на місяць на сукупний індекс інфляції, потім – розподіл на 100, мінус сума доходу. Наприклад, якщо дохід дорівнює 6000 грн., а сукупний індекс інфляції 104%, то інфляційні нарахування становитимуть 240 грн.
До відома! Коли виконавець чи інший агент зробив аліментний розрахунок некоректно, одержувач має право оскаржити дії цієї особи в суді, щоб встановити справедливу суму.
Виплата аліментів – це питання, яке не варто пускати на самоплив. У разі виникнення проблемних ситуацій звертайтеся за допомогою до юриста нашого Центру сімейного права.
Коротка консультація по телефону | безкоштовно |
Подробная консультация по телефону/Viber/другому мессенджеру | від 1000 грн./40 хв. (входить у вартість подальших послуг) |
Первинна консультація в офісі | від 1000 грн./40 хв. (входить у вартість подальших послуг) |
Вивчення документів | від 3000 грн |
Погодинна оплата послуг | від 2000 грн./60 хв. |
Складання документів правового характеру (заяви, клопотання, позовні заяви, відгуки, пояснення тощо) | від 2000 грн |
Складання апеляційної, касаційної скарги | від 5000 грн |
Складання правового висновку адвокатом (в т.ч. для посольств, консульств) | від 5000 грн |
Складання договорів | від 3000 грн |
Адвокатський запит | від 3000 грн |
Представництво інтересів у суді чи інших органах | від 3000 грн./засідання |
Розлучення — справа не з приємних, але ці юристи зробили з нього майже святкову процедуру! Все оформили швидко, чітко і без танців з бубном. Ніхто не тягнув кота за хвіст, не “забував передзвонити”, не годував обіцянками — працюють чітко, як швейцарський годинник. Це найкращі й найнадійніші юристи, яких не страшно впустити у своє життя в найскладніший момент. Замість драми — спокій, замість нервів — кава і підписані документи. Рекомендую всім, хто хоче розійтись по-людськи і без нервових клітин на мінус 🙌
Шановний Святослав Олександрович Щиро дякую Вам, Марії та всій вашій команді за допомогу та професійну підтримку. Завдяки Вашій глибокій обізнаності в законодавстві, уважності до деталей та чіткій стратегії, вдалося вирішити складну ситуацію, і не одну. Бажаю Вам подальших успіхів, професійного розвитку та вдячних клієнтів. Якщо у майбутньому мені чи моїм близьким знадобиться юридична допомога, я з упевненістю звернуся саме до Вас.
Ця юридична компанія допомагала оформлювати розлучення. Ми прийшли до офісу тільки один раз - усе інше компанія робила сама. Усе пройшло швидко, спілкування через Телеграм. Окрема подяка Марії за терпіння. Навіть документ відправили за кордон. 5/5
Беззаперечно один з найкращих адвокатів - Святослав Чумаченко. Відповідальне виконання своєї роботи та поставлених задач. Дякую за все, що Ви зробили і продовжуєте робити ☺️
Хочу виразити свою щиру вдячність Чумаченко Святославу та його команді за високу якісь та оперативність у наданні кваліфікованої правової допомоги у вирішенні складних сімейних питань. Не одна наша складна справа, вирішення якої прирівнювалось до нуля, була виграна завдяки компетентності, професіоналізму, цілеспрямованості та відповідальному підходу до виниклих проблем. Чумаченко Святослав впродовж тривалого часу послідовно, грамотно, аргументовано та професійно захищав мої інтереси. У процесі співпраці я переконалась у високій кваліфікації Святослава та його команди, що дозволяє їм успішно вирішувати будь-які за складністю завдання. Однозначно рекомендую!!! Бажаю вам подальших професійних успіхів та процвітання!