Індексація аліментів
Запишіться на консультацію
Заполните форму и наши специалисты свяжутся с вами в ближайшее время
Якщо аліментні виплати нараховуються у фіксованій (твердій грошовій) сумі, то вони підлягають індексації у відповідність до зростання прожиткового мінімуму. Ця норма закріплюється у ч.2 ст.184 Сімейного кодексу України. Обов’язок щодо індексації аліментів лежить на агенті стягнення таких платежів. Коли з якихось причин норм закону не дотримуються, одержувачу аліментів необхідно взяти ситуацію до своїх рук.
Команда фахівців Центру сімейного права готова прийти на допомогу при вирішенні різних проблем, пов’язаних з аліментами. Включно ми готові супроводжувати процедуру перерахунку аліментних платежів з урахуванням індексу інфляції, якщо буде потрібно – через суд.
Нормативно-правове регулювання індексації аліментів
Процедура індексації аліментів визначається такими законами та підзаконними актами:
- Сімейний кодекс України;
- Законом №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991;
- Законом №1404-VIII “Про виконавче провадження” від 02.06.2016;
- Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КабМіну №1078 від 17 липня 2003 року.
Ми давно для себе вирішили, що хочемо бути найкращими у своїй галузі — сімейному праві.
Сьогодні наш Центр впевнено займає лідерство у цьому напрямку, при цьому адвокати Центру захищають інтереси клієнтів не лише в Одеському регіоні, але й по всій Україні, у країнах ближнього зарубіжжя.
У статті 2 закону №1282-XII розмір аліментів, визначений судом у фіксованій грошовій сумі, включено до переліку об’єктів індексації грошових доходів населення.
Важливо! Україна останніми роками удосконалить нормативно-правову базу у сфері аліментів. Нещодавно було внесено зміни, які додали ясності та чіткості до порядку індексації розміру виплат:
Зміна 1.
У вересні 2020 року статтю 71 закону №1404-VIII балу доповнено абзацом, у якому закріплюється зобов’язання виконавця щодо здійснення індексації аліментів щороку, починаючи з другого року після визначення розміру аліментів.
Зміна 2.
У квітні 2021 року новим абзацом було доповнено пункт 10-4 порядку №1078. Мова йде про те, що при перерахунку аліментів з урахуванням індексу інфляції виконавцю слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком, починаючи з наступного року з місяця, що відповідає місяцю встановлення розміру аліментів.
Які умови перерахунку розміру аліментів з урахуванням індексу інфляції?
За своєю суттю механізм індексації аліментів є передбачений законодавством спосіб коригування витрат на забезпечення належного рівня життя дитини у зв’язку з підвищенням вартості споживчих товарів та послуг. Відкориговані таким способом аліменти дозволяють підтримувати купівельну спроможність того з батьків, з яким проживає дитина.
Важливо! Індексація аліментних виплат здійснюється за наявності певних умов:
- є рішення суду, що набрало законної сили, або нотаріально засвідчений договір між батьками про сплату аліментів у фіксованій сумі;
- минуло не менше року з моменту початку виплат у розмірі, встановленому рішенням суду чи договором батьків;
- розмір індексу споживчих цін (ІСЦ) перевищив поріг інфляції на 103%.
Хто має займатися індексацією аліментних виплат?
Зобов’язання щодо перегляду розміру аліментів з урахуванням інфляції можуть бути покладені на наступних агентів:
- на державного або приватного виконавця у відкритому виконавчому провадженні – згідно зі ст.71 закону №1404-VIII перерахунок виконавцем провадиться щорічно, починаючи з другого року строку, коли суд призначив аліменти;
- на роботодавця (підприємство або ФОП) , у якого працює та отримує заробітну плату платник – калькуляція індексу інфляції здійснюється з того місяця, коли судом було встановлено виплату;
- на самого платника аліментів у разі добровільного виконання рішення суду – провадиться помісячна індексація у разі перевищення порога інфляції на 103%.
Як розраховується сума індексації?
У порядку №1078 йдеться про те, що за основу слід брати коефіцієнт індексації (приріст ІСЦ). А він розраховується наростаючим підсумком за щомісячними індексами споживчих цін до перевищення встановленого порога 103%.
До відома! Індекси споживчих цін можна переглянути за посиланням: https://index.minfin.com.ua/economy/index/inflation/ .
Формула розрахунку інфляційних нарахувань передбачає: 1) розрахунок сукупного індексу інфляції за конкретний період шляхом множення показників за кожний місяць розрахункового періоду (з таблиці за посиланням); 2) множення суми доходу на місяць на сукупний індекс інфляції, потім – розподіл на 100, мінус сума доходу. Наприклад, якщо дохід дорівнює 6000 грн., а сукупний індекс інфляції 104%, то інфляційні нарахування становитимуть 240 грн.
До відома! Коли виконавець чи інший агент зробив аліментний розрахунок некоректно, одержувач має право оскаржити дії цієї особи в суді, щоб встановити справедливу суму.
Виплата аліментів – це питання, яке не варто пускати на самоплив. У разі виникнення проблемних ситуацій звертайтеся за допомогою до юриста нашого Центру сімейного права.
Коротка консультація по телефону | безкоштовно |
Подробная консультация по телефону/Viber/другому мессенджеру | від 1000 грн./40 хв. (входить у вартість подальших послуг) |
Первинна консультація в офісі | від 1000 грн./40 хв. (входить у вартість подальших послуг) |
Вивчення документів | від 3000 грн |
Погодинна оплата послуг | від 2000 грн./60 хв. |
Складання документів правового характеру (заяви, клопотання, позовні заяви, відгуки, пояснення тощо) | від 2000 грн |
Складання апеляційної, касаційної скарги | від 5000 грн |
Складання правового висновку адвокатом (в т.ч. для посольств, консульств) | від 5000 грн |
Складання договорів | від 3000 грн |
Адвокатський запит | від 3000 грн |
Представництво інтересів у суді чи інших органах | від 3000 грн./засідання |
Запишіться на консультацію
Заполните форму и наши специалисты свяжутся с вами в ближайшее время