Індексація аліментів в Одесі


  1. 🪶 Нормативно-правове регулювання індексації аліментів
  2. 🪶 Які умови перерахунку розміру аліментів з урахуванням індексу інфляції?
  3. 🪶 Хто має займатися індексацією аліментних виплат?
  4. 🪶 Як розраховується сума індексації?

Якщо аліментні виплати нараховуються у фіксованій (твердій грошовій) сумі, то вони підлягають індексації у відповідність до зростання прожиткового мінімуму. Ця норма закріплюється у ч.2 ст.184 Сімейного кодексу України. Обов’язок щодо індексації аліментів лежить на агенті стягнення таких платежів. Коли з якихось причин норм закону не дотримуються, одержувачу аліментів необхідно взяти ситуацію до своїх рук.

Команда фахівців Центру сімейного права готова прийти на допомогу при вирішенні різних проблем, пов’язаних з аліментами. Включно ми готові супроводжувати процедуру перерахунку аліментних платежів з урахуванням індексу інфляції, якщо буде потрібно – через суд.

Нормативно-правове регулювання індексації аліментів

Процедура індексації аліментів визначається такими законами та підзаконними актами:

  1. Сімейний кодекс України;
  2. Законом №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991;
  3. Законом №1404-VIII “Про виконавче провадження” від 02.06.2016;
  4. Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КабМіну №1078 від 17 липня 2003 року.

У статті 2 закону №1282-XII розмір аліментів, визначений судом у фіксованій грошовій сумі, включено до переліку об’єктів індексації грошових доходів населення.

Важливо! Україна останніми роками удосконалить нормативно-правову базу у сфері аліментів. Нещодавно було внесено зміни, які додали ясності та чіткості до порядку індексації розміру виплат:

Зміна 1.

У вересні 2020 року статтю 71 закону №1404-VIII балу доповнено абзацом, у якому закріплюється зобов’язання виконавця щодо здійснення індексації аліментів щороку, починаючи з другого року після визначення розміру аліментів.

Зміна 2.

У квітні 2021 року новим абзацом було доповнено пункт 10-4 порядку №1078. Мова йде про те, що при перерахунку аліментів з урахуванням індексу інфляції виконавцю слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком, починаючи з наступного року з місяця, що відповідає місяцю встановлення розміру аліментів.

Які умови перерахунку розміру аліментів з урахуванням індексу інфляції?

За своєю суттю механізм індексації аліментів є передбачений законодавством спосіб коригування витрат на забезпечення належного рівня життя дитини у зв’язку з підвищенням вартості споживчих товарів та послуг. Відкориговані таким способом аліменти дозволяють підтримувати купівельну спроможність того з батьків, з яким проживає дитина.

Важливо! Індексація аліментних виплат здійснюється за наявності певних умов:

  1. є рішення суду, що набрало законної сили, або нотаріально засвідчений договір між батьками про сплату аліментів у фіксованій сумі;
  2. минуло не менше року з моменту початку виплат у розмірі, встановленому рішенням суду чи договором батьків;
  3. розмір індексу споживчих цін (ІСЦ) перевищив поріг інфляції на 103%.

Хто має займатися індексацією аліментних виплат?

Зобов’язання щодо перегляду розміру аліментів з урахуванням інфляції можуть бути покладені на наступних агентів:

  • на державного або приватного виконавця у відкритому виконавчому провадженні – згідно зі ст.71 закону №1404-VIII перерахунок виконавцем провадиться щорічно, починаючи з другого року строку, коли суд призначив аліменти;
  • на роботодавця (підприємство або ФОП) , у якого працює та отримує заробітну плату платник – калькуляція індексу інфляції здійснюється з того місяця, коли судом було встановлено виплату;
  • на самого платника аліментів у разі добровільного виконання рішення суду – провадиться помісячна індексація у разі перевищення порога інфляції на 103%.

Як розраховується сума індексації?

У порядку №1078 йдеться про те, що за основу слід брати коефіцієнт індексації (приріст ІСЦ). А він розраховується наростаючим підсумком за щомісячними індексами споживчих цін до перевищення встановленого порога 103%.

До відома! Індекси споживчих цін можна переглянути за посиланням: https://index.minfin.com.ua/economy/index/inflation/ .

Формула розрахунку інфляційних нарахувань передбачає: 1) розрахунок сукупного індексу інфляції за конкретний період шляхом множення показників за кожний місяць розрахункового періоду (з таблиці за посиланням); 2) множення суми доходу на місяць на сукупний індекс інфляції, потім – розподіл на 100, мінус сума доходу. Наприклад, якщо дохід дорівнює 6000 грн., а сукупний індекс інфляції 104%, то інфляційні нарахування становитимуть 240 грн.

До відома! Коли виконавець чи інший агент зробив аліментний розрахунок некоректно, одержувач має право оскаржити дії цієї особи в суді, щоб встановити справедливу суму.

Виплата аліментів – це питання, яке не варто пускати на самоплив. У разі виникнення проблемних ситуацій звертайтеся за допомогою до юриста нашого Центру сімейного права.

Як ми працюємо

Чесно, оперативно, компетентно

Заявка чи дзвінок
Консультація
Розрахунок вартості та укладання договору
Робота
Важливо
Сімейне право — делікатна область права, повна «підводного каміння».
Одеський Центр Сімейного Права – єдина компанія на Півдні України, що спеціалізується на питаннях сімейного права. Ми давно для себе вирішили, що хочемо бути найкращими у своїй галузі — сімейному праві, а не бути черговим безликим «юридичним». магазином широкого профілю», адже юристів багато, а професіоналів-юристів із сімейних суперечок мало. Сьогодні наш Центр упевнено

Запишіться на консультацію

    Відгуки
    Задати питання
    Запитання / відповіді
    Команда
    Святослав Чумаченко
    Адвокат
    ПЕРША
    консультація
    Надсилайте заявку або дзвоніть
    (067) 213 27 14

    Запишіться на консультацію

      Прайс-лист:

      Коротка телефонна консультація  безкоштовно
       Детальна консультація по телефону/Viber/іншому месенджеру  400 грн./40 хв. (входить у вартість подальших послуг)
       Первинна консультація в офісі   від 400 грн./40 хв. (входить у вартість подальших послуг)
       Вивчення документів  від 400 грн
       Погодинна оплата послуг  від 1000 грн./60 хв
       Складання документів правового характеру (заяви, клопотання, позовні заяви, відгуки, пояснення тощо)  від 500 грн
       Складання апеляційної, касаційної скарги  від 2000 грн
       Складання правового висновку адвокатом (в т.ч. і для посольств, консульств)  від 1800 грн
       Укладання договорів  від 1000 грн
       Адвокатський запит від 800 грн
       Представництво інтересів у суді чи інших органах від 1000 грн./засідання

      Популярні питання:

      1️⃣ Яка вартість консультації юриста?

      400 грн. (включається у ціну послуг).

      2️⃣ Чи можна отримати телефонну консультацію?

      По телефону ви можете поставити конкретне запитання та отримати на нього відповідь або замовити детальну консультацію по телефону на зручний час.

      3️⃣ Які терміни розірвання шлюбу?

      від 1 місяця

      4️⃣ Які строки позбавлення батьківських прав?

      від 2-3 місяців

      5️⃣ Який термін стягнення аліментів?

      від 1 місяця