Як отримати спадок, якщо вчасно не звернувся до нотаріуса?

Часто трапляється, що після смерті близьких родичів спадкоємці перебувають у стані шоку і забувають про необхідність оформити спадкові справи. З різних причин – хтось через незнання, хтось через неуважність, не приймають спадщину вчасно.

Перше, що потрібно запам’ятати – спадок відкривається після смерті фізичної особи. Спадкоємці (визначені законом чи заповітом) протягом 6 місяців після відкриття спадщини мають заявити про свої наміри – подати нотаріусу відповідну заяву. Обумовлені терміни є обов’язковими, які недотримання тягне у себе фактичну втрату права спадщину. Як вести себе в такій ситуації, і в яких випадках шанси на спадщину зберігаються – розглянемо нижче.

Чи бувають винятки із правил?

Зазначимо, що є винятки, коли звернення до нотаріуса не є обов’язковим, а спадкоємці не вважаються такими, що пропустили термін прийняття спадщини.

Це стосується таких осіб:

  • які постійно проживали зі спадкодавцем на момент його смерті. Важливим фактом є те, що раніше вони не повинні відмовлятися від спадщини. За законом вони вважаються такими, що прийняли спадщину автоматично і подання заяви нотаріусу не потрібно;
  • неповнолітніх та малолітніх громадян, а також осіб недієздатних та обмежено дієздатних. Реалізація прав зазначеної категорії громадян здійснюється через їхніх опікунів, піклувальників, законних представників, тому якщо вони не подали заяви про відмову від спадщини, особи, яких вони представляють, вважаються такими, що прийняли спадщину;
  • громадян, які прийняли спадщину відповідно до норм цивільного кодексу УРСР не пізніше 01.01.2004 року. За зазначеним правилом спадкоємці, які вступили у володіння та управління спадщиною, вважаються повноправними його власниками.

Як поновити термін прийняття спадщини?

Що робити, якщо спадщина не прийнята вчасно і чи є шанси на її отримання? Спадкоємцям, що запізнилися, закон дає таку можливість, прийняти спадщину вони можуть за наявності певних умов, звернувшись до нотаріуса або до суду. Однак це не стосується осіб, які відмовилися від спадщини та раніше подали нотаріусу заяву про відмову.

  • звернення до нотаріуса, який відкрив спадщину. Заява нотаріус прийме, якщо буде згода осіб, які прийняли спадщину, оформлена письмово. Інакше без суду не обійтися;
  • звернення до суду із позовною заявою. Важливо запам’ятати, що: – задоволення позову потрібні поважні причини пропуску терміну, встановленого законом; – нотаріуси відповідачами у цих справах не є. Ними виступають інші спадкоємці (за їх наявності) чи органи місцевої влади (територіальні громади).

Чим обґрунтувати позов?

Не кожна обставина допоможе продовжити термін прийняття спадщини. При розгляді справи та ухваленні рішення суд візьме до уваги лише об’єктивні причини, які перешкоджали своєчасному отриманню спадщини.

Перелік поважних причин законом не визначено, але до них можна зарахувати:

  • спадкоємець протягом тривалого часу перебував за межами України (підтверджується проїзними документами, відмітками в паспорті);
  • служба в армії (підтверджується довідкою з військової частини, військовим білетом);
  • перебування в ув’язненні (підтверджується довідкою з місць позбавлення волі);
  • тривала хвороба (підтверджується медичними документами);
  • обманні дії з боку інших спадкоємців (може підтверджуватись як свідченнями свідків, так і письмовими доказами – листуванням, повідомленнями тощо).
  • інші обставини.

Поважними причинами суд не визнає, і термін не продовжить, якщо:

  • спадкоємець не знав норм закону, що регулюють порядок та строки прийняття спадщини;
  • пропуск терміну обґрунтовує конфліктними відносинами з іншими спадкоємцями (при цьому з їхнього боку не було перешкод у отриманні спадщини);
  • відсутність часу, коштів на прийняття спадщини;
  • дальнє розташування нотаріуса, який відкрив спадкову справу тощо. буд.

Суд продовжив термін, що далі?

Якщо суд прийняв позитивне рішення і встановив додатковий термін, спадкоємцеві, який спізнився з прийняттям спадщини, необхідно звернутися подати нотаріусу заяву. Оскільки додатковий термін суд може встановити лише один раз, пропускати його не припустимо, адже це спричиняє стовідсоткову втрату спадщини.

Пам’ятайте – безвихідних ситуацій немає. Юристи нашої компанії проаналізують обставини справи та запропонують найкращі шляхи вирішення спадкових справ.

Задати питання
Запитання / відповіді
Другие статьи